Täna külastab Eestit Soome heaolu kaitsja Sanna Marin

Uue Soome peaministri Sanna Marini jaoks on oluline võrdõiguslikkus ning kliima- ja keskkonnaprobleemid. "Ma mõtlen põhjustele, miks ma poliitikasse sattusin ja nendele asjadele, mille pärast oleme võitnud valijate usalduse," rääkis ta ajakirjanikele pärast peaministriks valimist.

Pilt: Scanpix
Eesti

Täna külastab Eestit Soome heaolu kaitsja Sanna Marin (1)

Meelis Piller

Uue Soome peaministri Sanna Marini jaoks on oluline võrdõiguslikkus ning kliima- ja keskkonnaprobleemid. "Ma mõtlen põhjustele, miks ma poliitikasse sattusin ja nendele asjadele, mille pärast oleme võitnud valijate usalduse," rääkis ta ajakirjanikele pärast peaministriks valimist.

Täna kohtub peaminister Jüri Ratas Stenbocki majas Mariniga, et rääkida kahepoolsetest suhetest, kahe riigi vahelistest ühendustest ja kindlasti ka koostööst digitaalvaldkonnas.

Marini valitsuse liikmed on kõik väga noored – rahandusminister Katri Kulmuni on näiteks 32.

Uuele valitsusele on määratud ka kaksteist nais- ja seitse meesministrit – see sooline suhe on väga kõrge isegi Soome jaoks, millest sai 1907. aastal maailma esimene riik, kes valis parlamenti ka naisi. 

Tagasihoidlik elulugu

Tänane maailma noorim peaminister Sanna Marin on teinud kiire poliitilise karjääri ning tõusnud kesistest lapsepõlveoludest Soome valitsusjuhiks.

Endine Soome transpordi- ja kommunikatsiooniminister Marin alustas oma poliitikukarjääri 20-aastaselt. Kaks aastat hiljem kandideeris ta Tampere linna volikokku, kuhu teda siiski ei valitud. Ta tegi sotsiaaldemokraatide ridades kiiret karjääri. 27-aastaselt sai temast aga volikogu juht ja kolm aastat hiljem juba parlamendisaadik.

Veel neli aastat ning Sanna Marinist sai Soome peaminister. 34a-astasena Marin on täna teadaolevalt maailma noorim peaminister. Maailmarekordiga siiski tegemist ei ole, sest läbi ajaloo on erinevais riikides istunud peaministritoolil veelgi nooremaid inimesi.

Sanna Marini elulugu on tagasihoidlik. Tema vanemad läksid lahku, kui ta oli väga noor ning varases lapsepõlves kasvatas teda ainult ema. Tema pere oli rahalistes raskustes.

Marin kirjutab oma blogis, kuidas ta käis 15-aastaselt tööl pagariäris ning müüs keskkooli ajal taskuraha teenimiseks ajakirju.

2015. aastal andis Marin intervjuu ajakirja Me Naiset portaalile, kus ta rääkis oma ema samasoolilistest suhetest. Marin rääkis, et tundis end nähtamatuna, sest ei suutnud oma perest avameelselt rääkida. Aga ema toetas Sannat alati ning pani ta uskuma, et tüdruk suudab teha kõike, mida tahab. Sanna oli oma perekonnast esimene, kes lõpetas keskkooli ja läks ülikooli.

Parlamendisaadikuna püüdis Marin kiiresti erakonnajuhi Antti Rinne tähelepanu ning sai tema asetäitjaks ja sisuliselt lemmikuks. Eelmisel talvel haigestus Rinne puhkuse ajal raskelt haigeks, mistõttu ei saanud ta poliitilises elus osaleda. Nii tekkis Marinil võimalus ise särada.

Astus ametisse keerulisel ajal

Pärast mitut haiguskuud naases Rinne tervena taas pukki ning viis partei valimisvõidule.

Marin määrati uues valitsuses transpordi- ja kommunikatsiooniministriks.

Tänu postitöötajate streigile pidi aga peaminister Rinne tagasi astuma, olles ametis olnud vaid mõned kuud. Tema asemele valiti Marin.

"Ma pole kunagi mõelnud oma vanuse ega soo peale. Ma mõtlen põhjustele, miks ma poliitikasse sattusin ja nendele asjadele, mille pärast oleme võitnud valijate usalduse," rääkis ta ajakirjanikele pärast peaministriks valimist.

Marin astus ametisse keerulisel ajal – ähvardamas on veel streike, ning arvatakse, et paljudes Soome suurtes ettevõtetes langeb tootmine poole võrra. Vahepeal on kõvasti tõusnud ka Soome parempopulistliku partei Põlissoomlased populaarsus – neid toetab küsitluste järgi 25% inimestest, samal ajal sotsiaaldemokraatide ning nende suurima koalitsioonipartneri – Keskerakonna populaarsus kahaneb.Marin on Soome kolmas naispeaminister. Esimene – Anneli Jaatteenmaki pidas 2003. aastal vastu vaevalt üle kahe kuu ja teine, Mari Kiviniemi, oli võimul vaid aasta (2010-11).

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...