Tanel Kiik EKRE toetajate rünnakust Tarandi vastu: vägivaldne marurahvuslus on Eestile suurim oht

"EKRE äärmuslik ja nagu täna [riigikogu ees EKRE korraldatud meeleavaldusel] nägime, siis juba vägivaldseks muutunud marurahvuslus, on suurimaks ohuks Eesti tasakaalukale ja rahumeelsele ühiskonnale," kirjutas peaministri büroo juhataja Tanel Kiik. "Käte ja jalgade asemel peavad kõnelema meie suud, pead ja südamed," sõnas peaminister Jüri Ratas.

Pilt: Scanpix

Tanel Kiik EKRE toetajate rünnakust Tarandi vastu: vägivaldne marurahvuslus on Eestile suurim oht (11)

Toimetaja: Moonika Tuul

"EKRE äärmuslik ja nagu täna [riigikogu ees EKRE korraldatud meeleavaldusel] nägime, siis juba vägivaldseks muutunud marurahvuslus, on suurimaks ohuks Eesti tasakaalukale ja rahumeelsele ühiskonnale," kirjutas peaministri büroo juhataja Tanel Kiik. "Käte ja jalgade asemel peavad kõnelema meie suud, pead ja südamed," sõnas peaminister Jüri Ratas.

Peaministri büroo juhataja Tanel Kiige sõnul on vägivaldseks muutunud marurahvuslus suurimaks ohuks Eesti ühiskonnale ja ta kutsus Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) juhte lõpetama vägivaldseid meeleavaldusi, vahendas BNS.

"EKRE äärmuslik ja nagu täna [riigikogu ees EKRE korraldatud meeleavaldusel] nägime, siis juba vägivaldseks muutunud marurahvuslus, on suurimaks ohuks Eesti tasakaalukale ja rahumeelsele ühiskonnale," kirjutas Kiik sotsiaalmeedias. "Kutsun EKRE juhte üles lõpetama massilist valeuudiste levitamist, alusetute hirmude külvamist ning vägivaldseid meeleavaldusi. Taoline ühiskonda lõhkuv poliitika ning agressiivne käitumine ei ole meie kultuurile omane ega vähimalgi määral aktsepteeritav."

Mitte ühelgi inimesel pole aga õigust kasutada teisitimõtlejate suhtes vägivalda.

"Igal inimesel on õigus olla ÜRO ränderaamistiku poolt või vastu. Mitte ühelgi inimesel pole aga õigust kasutada teisitimõtlejate suhtes vägivalda. Täiesti häbiväärne on rahvasaadik Jaak Madisoni vägivalda heakskiitev ning vaenuõhutav sõnavõtt pärast Indrek Tarandi ründamist EKRE meelavaldusel: "Kui poleks olnud Ivari Padarit, kes teda oma kehaga kaitses, siis oleks ta siit ära läinud mitte valge inimese näoga.""

Ratas: käte ja jalgade asemel peavad kõnelema meie suud, pead ja südamed

Peaminister Jüri Ratas aga rääkis sotsiaalmeedias, et Eesti rahvas on alati suutnud väljendada oma meelsust rahumeelsel teel. "Tegime seda laulva revolutsiooni päevil, ühiselt Balti ketis seistes ning oma riigi iseseisvust taastades. Oleme ainuõige otsusena valinud demokraatliku ühiskonna tee, kus lahendame oma erimeelsused läbi rääkides ja koosmeelt otsides. Mõistan hukka igasuguse vägivalla oma seisukohtade kaitsmisel ning oponentide ründamisel. Käte ja jalgade asemel peavad kõnelema meie suud, pead ja südamed."

Meil tuleb seista vägivallale ja ühiskonna lõhestamisele otsustavalt vastu.

 "Avalikult oma arvamuse väljendamine ning meeleavalduste korraldamine on demokraatia pärisosa. Selle viisiga kaasneb ka vastutus tagada piketil osalejate ja kõrvalseisjate turvalisus ning lugupidav käitumine kõigi meist erineval seisukohal olevate inimeste suhtes. Paraku nägime tänasel EKRE meeleavaldusel, et korraldajad seda ei suutnud või ei soovinud. Meil tuleb seista vägivallale ja ühiskonna lõhestamisele otsustavalt vastu. Peame suutma oma sajaaastases väärikas riigis ka kõige keerulisemaid küsimusi läbi rääkida argumenteeritult ja rahumeelselt."

Isamaa mõistab hukka vägivallatsemise EKRE miitingul

Isamaa erakonna esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul ei tohi Eesti poliitiline kultuur muutuda löömingukultuuriks.

"Peame õigeks inimeste kaasamist poliitikasse ja rahumeelsete poliitiliste meeleavalduste korraldamist. Samas lasub meeleavalduste korraldajatel alati vastutus tagada nende rahumeelne kulgemine. Igasugune vägivald poliitikas tuleb kindlalt hukka mõista. Kaklusest riigikogu ees on ainult üks samm kakluseni riigikogu sees. Eesti ei peaks astuma nende riikide hulka, kus poliitilisi erimeelsusi lahendatakse füüsilise jõu abil."

EKRE pikett muutus vägivaldseks

EKRE pikett riigikogu ees muutus vägivaldseks, kui EKRE fraktsiooni poliitnõunik Urmas Espenberg lükkas Tarandi lavalt maha, kus hulk piketeerijaid teda sõimasid ja jalgadega peksid, vahendas BNS.

Täna peetud ÜRO ränderaamistiku vastasel piketil löödi sotsiaaldemokraatide nimekirjas riigikokku kandideerivat Tarandit tema sõnul kuus korda jalaga ning kriimustati veri välja.

EKRE juht Mart Helme heitis võimupoliitikutele ette, et nad tulevad piketile ja nõuavad sõna. "Mis te tulete siia provotseerima?" küsis ta meeleavaldajate heakskiidu hüüete saatel. Helme ironiseeris meedia üle, kes kirjutab kindlasti, et kohal oli vaid käputäis eakaid.
Riigikogu liige Henn Põlluaas parastas hiljem laval esinedes, et sotsid on "saba jalge vahel uttu tõmmandu". "Sotside koht ongi udus, sest muidu nad külvavad surma," kinnitas ta.

Riigikogu liikme Jaak Madissoni sõnul oli Tarand purjus ja agressiivne ning tuli nende koosolekut segama ja provotseerima. "Kui poleks olnud Ivari Padarit, kes teda oma kehaga kaitses, siis oleks ta siit ära läinud mitte valge inimese näoga," ütles ta kõnet pidades. Madisson nõudis, et sotsid aetaks valitsusest minema. Ka lubas ta, et välisminiser Sven Mikserile esitatakse süüdistus riigireetmises.

Korduvalt kasutasid EKRE poliitikud oma sõnavõttudes värvikaid fekaalidel põhinevaid maakeelseid võrdlusi, mis kuulajatele meeldisid.

11 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...