"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tarand ERM-i juhikonkursi salastatusest: kas ametikoht on jagatud poliitilise kokkuleppe alusel? (0)
24. oktoober 2017
Scanpix

Eesti Rahva Muuseumi avalike suhete juhi Kaarel Tarandi sõnul mõistlik põhjus muuseumi juhi valimise salastamiseks puudub. "Salastatus on võtnud kandidaatidelt võimaluse saada oma programmi kokkupanekuks asjakohast infot muuseumi töötajatelt, samal ajal kui töötajad on oma lähituleviku asjus jäetud täielikku pimedusse," märkis Tarand.

“ERM on sünnist saadik olnud üdini avalik asi. Kuni tänavuse korrani oli avalik ka ERM-i juhi valimine. Aus ja demokraatlik valimisprotseduur on alati viinud ka hea tulemuseni. Miks siis seekord teisiti teha? Mõistlik põhjus puudub. Salastamise ainus seletus on see, et kultuuriministri ja tema kantsleri jaoks ongi kogu konkurss teesklus ning tegelikult on ERM-i direktori ametikoht üks neid, mida jagatakse varjatud poliitiliste kokkulepete alusel,” vahendab BNS Tarandi Eesti Päevalehele kirjutatud arvamuslugu.

“Vahet pole, kui kenale inimesele – printsiip on ikka üdini vale ja õigusriigis lubamatu. Salastatus on võtnud kandidaatidelt võimaluse saada oma programmi kokkupanekuks asjakohast infot muuseumi töötajatelt, samal ajal kui töötajad on oma lähituleviku asjus jäetud täielikku pimedusse,” märkis Tarand.

Tema sõnul taotles muuseumi ametiühing töötajate kaitseks sotsiaaldemokraadist ministrilt hääleõiguslikku kohta konkursikomisjoni koosseisus. “Pika hambaga lubati lõpuks ainult vaatleja staatust. Kokkuvõttes on töötajaskond häiritud ja üles ärritatud. Millist mõõdetavat kasu sellest olukorrast rahvamajandusele sünnib, oskavad ehk seletada ainult kõrgemad ametnikud,” küsis Tarand.

Postimees kirjutab, et ametiühing ongi tegutsema hakanud, tehes ettepaneku koostada töötajate kiri praeguse direktori Tõnis Lukase toetuseks. «See on sügavalt vabatahtlik kiri,» ütles ERM-i ametiühingu juht, konservaator Indrek Tirrul. «Kirjal on 84 allkirja, see on oma kaks kolmandikku meie töötajatest.» ‘

Kiri on tema sõnul koostatud töötajate meelsuse väljendamiseks. «Soovisime uue direktori valimisel osaleda, tegime ministeeriumile sellise ettepaneku, aga meile ei antud valimiskomisjonis hääleõigust, anti lihtsalt vaatleja staatus,» rääkis Tirrul Postimehele. «Me ei tea täpselt, kes kandideerivad. Aga teame, et tahame stabiilsust, ei taha, et läheks jälle lammutamiseks ja nullist alustamiseks. Sellepärast tahamegi, et Lukas läheks oma programmiga ehk muuseumi arengukavaga edasi.»

Kultuuriministeerium kuulutas ERM-i direktori viieaastase töölepingu peatse lõppemise tõttu avaliku konkursi uue juhi leidmiseks välja juulis. Konkursi võitja asub ERMi direktorina tööle tuleva aasta 22. jaanuaril ning temaga sõlmitakse tööleping kuni viieks aastaks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.