Tarand palub õiguskantsleril hinnata segadust välireklaami keelu osas

Poliitik Indrek Tarand palub õiguskantsler Ülle Madisele saadetud avalduses hinnata politsei praktikat poliitilise välireklaami keelu jõustamisel olukorras, kus riigikogu valimistele järgnevad mõne kuu pärast Euroopa Parlamendi valimised.

Pilt: Scanpix

Tarand palub õiguskantsleril hinnata segadust välireklaami keelu osas (1)

Toimetaja: Marika Metsala

Poliitik Indrek Tarand palub õiguskantsler Ülle Madisele saadetud avalduses hinnata politsei praktikat poliitilise välireklaami keelu jõustamisel olukorras, kus riigikogu valimistele järgnevad mõne kuu pärast Euroopa Parlamendi valimised.

"Ma palun õiguskantsleril lähtudes tema ametiülesannetest kontrollida, kas politsei- ja piirivalveamet on ikka õigesti tõlgendanud välireklaami keeldu oma kodulehel välja pandud juhistes," ütles Tarans reedel BNS-ile.

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) on oma kodulehel selgitanud, et riigikogu valimise välireklaami keelu ajal on keelatud ka ka muude valimiste huvides tehtav välireklaam. "Erand on nendele üksikkandidaatidele ja nende erakondade kandidaatidele, kes riigikogu valimistel ei kandideeri," täpsustab PPA.

"Ilmneb, et politsei keelab Euroopa Parlamendi välireklaami ära kahel korral. Esimene kord seases riigikogu valimistega ja (teine kord Europarlamendi valimiste eel - BNS). See on täiesti ebanormaalne olukord, eriti kuna politsei ei saa teada, kes kandideerivad Euroopa Parlamenti, kuna need valimised kuulutatakse välja alles aprillis, pärast riigikogu valimisi," ütles Tarand.

Riigikogu valimised toimuvad 3. märtsil ning alates 23. jaanuarist kella 00.00-st on poliitilised välireklaamid keelatud. Euroopa Parlamendi valimised peetakse Eestis aga 26. mail, kandidaatide esitamine nendele valimistele kestab 27. märtsist kuni 6. aprillini ning poliitilise välireklaami keeld algab 17. aprillil.

"Tähtajad jooksevad niimoodi, et nad (politsei - BNS) peavad olema selgeltnägijad, teadmaks, kas kodanik kavatseb kandideerida Euroopa Parlamenti või mitte," rõhutas Euroopa Parlamendi saadik Tarand.

Ta ei teinud saladust, et peab oma pöördumisega silmas näiteks Reformierakonna kauaaegset esimeest ja peaministrit, praegust Euroopa Komisjoni liiget Andrus Ansipit, kes ei kandideeri riigikokku, kuid on lubanud pürgida Euroopa Parlamenti. See aga tähendaks, et tema välikampaania võib alata juba enne riigikogu valimisi.

"Kui see nüüd rikub ära Reformierakonna plaani kleepida kogu Eesti üle Andrus Ansipi piltidega, siis I am sorry dear colleague commissioner... ...," rääkis Tarand.

Tarand rõhutas, et soovib oma pöördumisega juhtida ka tähelepanu suurele koormusele, mis valimiste välireklaami piirangute jälgimisel politseinikele on pandud ning neid sellega aidata.

"Ma teen seda politsei toetamiseks ja abistamiseks, et lõpuks ometi nad vabastatakse sellest nõmedusest. Miks me peame eeldama, et iga konstaabel on ühtlasi reklaamiasjatundja ja semiootik ning keelatud-lubatud aktiivse reklaami hindaja. Politsei ülesanded on hoopis mujal," rääkis Tarand.

Kaks korda üksikkandidadina Euroopa Parlamenti valitud parteitu Tarand, kes kandideerib märtsis Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ridades riigikokku, ei ole öelnud, kas soovib uuesti ka Euroopa Parlamenti kandideerida.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...