Tartu vanglas suri võigaste mõrvade eest eluaegset karistust kandev mees

Vladimir Tenetov, tuntud ka kui "Lilleküla mõrtsukas" oli avalikkuse silmis korralik abielumees ja pereisa, kuid kes viina võttes vägivaldseks muutus.

Pilt: Albert Truuväärt/ Foto on illustreeriv

Tartu vanglas suri võigaste mõrvade eest eluaegset karistust kandev mees (2)

Toimetaja: Sandra Lepik

Vladimir Tenetov, tuntud ka kui "Lilleküla mõrtsukas" oli avalikkuse silmis korralik abielumees ja pereisa, kuid kes viina võttes vägivaldseks muutus.

Tallinna 1992. aastal võikalt kaks naist mõrvanud ja vägistanud Tenetov suri möödunud nädala neljapäeval Tartu vanglas 53-aastaselt terviserikke tagajärjel, vahendas BNS Postimeest.

Vladimir Tenetov, tuntud ka kui "Lilleküla mõrtsukas" oli avalikkuse silmis korralik abielumees ja pereisa, kuid kes viina võttes vägivaldseks muutus. "Eriti sageli seda ei juhtunud, et mees poleks öösiti kodus olnud. Ma ei teadnud, et ta mind pettis. Ma ei mäleta, milline võis ta tunne olla nendel õhtutel, kui ta koju tuli. Üks kord oli juhus, kui ta tuli koju üleni verine, kuid siis olla teda pekstud. Ta ei ole kunagi endast välja läinud ega minu peale isegi häält tõstnud. Olen temaga viis aastat koos elanud ja ma ei usu seda," rääkis Tenetovi naine Tatjana 1993. aastal uurijatele.

18. augustil 1992. aastal leidis juhuslik möödakäija Tallinnas Tehnika tänava ja raudtee vahel asuvalt haljasalalt alasti 20-aastase Anna laiba. Tapetul puudus parem silm, vasak oli vigastatud. Naise näol oli kolm lõikehaava ja kaelal kägistamise jäljed. Laiba kõrvalt leiti teksad, valged aluspüksid, keha ümbert aga tolmumantli roheline vöö.

Uurijad selgitasid välja, et tol ajal 25-aastane Tenetov ja Anna kohtusid eelneval ööl trollis, millega naine pidi sõitma sõbranna sünnipäevale. Tenetov pakkus end kaasa. Kuna aga sünnipäevalast kodus polnud, istusid nad uuesti trolli peale, kuni silmasid järgmises peatuses "Aurelija"-nimelist baari ning otsustasid hoopis sinna minna. Baaris joodi ohtralt, kuni Anna väga purju jäi.

Baarist väljunud, pakkus Tenetov end noort naist saatma. Tehnika tänava ja raudtee vahelisel alal tungis Tenetov naisele kallale, et teda vägistada. Tenetov rääkis, et purjus naine oli hakanud teda impotendiks sõimama. Et Tenetov oli varem tõesti impotentsust ravinud, ärritunud ta selle peale ning otsustanud naist karistada. Põõsastikus kiskus ta naise paljaks, torkas terava esemega silmad peast välja ja kägistas ta surnuks. Seejärel korjas ta kokku tapetu asjad ning läks koju, visates naise isiklikud asjad tee peal minema.

Mõrvad kolme kuu jooksul

Vähem kui kolme kuu pärast, 28. oktoobril 1992, leidis juhuslik möödakäija Tihase tänavalt öösel kell 1.30 tänavaäärsest hekist üliraskelt vigastatud Irina, kellega Tenetov oli mõni tund varem Balti jaama restoranis kohtunud.

Naise silmad olid välja torgatud ja alakehasse oli lükatud 83-sentimeetrine puust kepp – tõenäoliselt lähedal asuva aia lipp. Naiselt oli välja rebitud peensool ning tema kõhuõõnde oli topitud hunnik lehti. Tenetov jättis hirmsates valudes naise põõsastesse ning põgenes. Naine suri haigla reanimatsioonis kell 4.20. Selleks hetkeks oli noorukesele Eesti politseile selge, et seistakse silmitsi halastamatu ja loomaliku sarimõrvariga.

Ligi poolsada politseinikku käis ümbruskonnas inimesi küsitlemas, ülekuulatuid kogunes ligi 10 000. Lugematu arv töötunde kulus kõiksugu vihjete kontrollimisele.

Teise ohvri Irina isiku tuvastamiseks kulus kaks nädalat, kuni huvi tundis ohvri isa, kelle teada 16-aastane Irina Lebedeva pidi olema sõbranna juures. Irina liikumiste kohta info puudus ning ainus niidiots tuli kohtuarstilt, kelle sõnul oli Irina enne surma söönud šašlõkki, mida varda otsas oli küpsetatud.

Ligi 10 000 inimest kuulati üle

Kõlab kummaliselt, kuid politsei asus seepeale ajama šašlõki jälgi. Uurijad selgitasid välja, et Lillekülas sellist kohta, kus šašlõkki pakutakse, pole ning lähim kohale, kus ohver leiti, asus Balti jaamas - restoranis. Seal õnnestus politseil leida inimene, kes mäletas mõrvaõhtul baaris olnud seltskonda ning tunnistaja mäletas ka ühe mehe nime - Igor, kes pidi töötama sadamas. Sadamatest leiti 105 Igorit, kes polnud asjaga seotud.

Politsei istus tunnistajaga mitu nädalat restoranis, lootuses, et Igor välja ilmub. Lõpuks ilmuski ning tema kaudu jõudis politsei lõpuks mõrvari jälgedeni. 1993. aasta 3. jaanuaril vahistas politsei eriüksus K-komando kuritegudes kahtlustatuna 1966. aastal Uljanovskis sündinud Vladimir Tenetovi.

Varem Tallinna Autobussikoondises bussijuhina ning tapmiste ajal Tallinna sadamas dokker-mehhanisaatorina töötanud Tenetovit iseloomustasid tööandjad kui rahulikku ja tasakaalukat tüüpi.

Ühtegi töödistsipliini rikkumist või hälbelist käitumist tööandjad tema juures ei tuvastanud. "Ei paistnud kollektiivis mitte millegi poolest silma. Kohusetundlik ja täpselt ülesandeid täitev töötaja. Iseloomult on rahulik, tasakaalukas, sõpradega rõõmsameelne ja seltsiv. Töökaaslaste sõnade järgi on hea perekonnapea. Suhtub lugupidamisega oma naisesse ja lapsesse ning kogu tööst vaba aja pühendab lapsele," kirjutas Tallinna kesklinna sadama kaadriülem Tenetovi iseloomustuses.

Mõrtsukas valdas võitluskunste

Ent vähesed teadsid mehe tumedamat poolt, mis väljendus protsessimises ja isepäisuses. Lisaks valdas ta võitluskunste ning oli aega teeninud dessantvägedes ja Afganistanis. 26-aastane Tallinna merekoolis madruseks õppinud Tenetov tunnistas vahetult pärast oma vahistamist veretööd üles, kuid hiljem hakkas oma süüd eitama. Pärast mitut vanglaaastat tunnistas ta üles veel kahe naise tapmise, kuid neid pole leitud.

Vladimir Tenetov mõisteti 1994. aasta veebruaris Tallinna linnakohtus kahe noore naise julmas tapmises ning vägistamises süüdi. Kohus karistas teda 15-aastase vangistusega. Hiljem asendas Tallinna ringkonnakohus Tenetovi vanglakaristuse surmanuhtlusega.

1997. aastal pääses mees aga hukkamisest, sest selle täideviimine aegus. Tenetovi päästis surmanuhtlusest see, et vastavalt tolleagsetele seadustele aegus surmanuhtlus karistusena kolm aastat pärast selle määramist kohtus. Tallinna linnakohus asendas Tenetovile määratud surmanuhtluse eluaegse vanglakaristusega, mida kandis mees surmani.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...