Terviseamet: ka terve inimene peaks rahvarohketes kohtades maski kandma

"Mask on lisaettevaatusabinõu," rõhutas Öpik. "Arvestades seda, et esineb asümptomaatilisi nakatunuid, on maski kandmine kaupluses või ühistranspordis asjakohane," ütles terviseameti Põhja regionaalosakonna juhataja Ester Öpik.

Pilt: Mats Õun
Tervis Eesti

Terviseamet: ka terve inimene peaks rahvarohketes kohtades maski kandma (4)

Õnne Puhk

"Mask on lisaettevaatusabinõu," rõhutas Öpik. "Arvestades seda, et esineb asümptomaatilisi nakatunuid, on maski kandmine kaupluses või ühistranspordis asjakohane," ütles terviseameti Põhja regionaalosakonna juhataja Ester Öpik.

Öpik ütles, et kirurgiliste maskide kandmine on vajalik eelkõige haigetele inimestele, aga ka terved inimesed peaksid neid kandma rahvarohketes kohtades, kus on nakatumise oht.

"Kui apteekidesse tekivad maskid müüki, siis riskirühmad – ärge kiirustage neid ostma, vaid paluge seda teha oma pereliikmetel," lisas Öpik.

Öpik hoiatas ka, et metsa vahel joostes ei ole mõistlik maski kanda, sest inimesel võib tekkida õhupuudus ja läbi maski hingamine on kehale lisakoormus.

Haiglast koju saanud peavad käituma vastavalt raviarsti juhistele

Öpik ütles, et raudreeglit haiglast koju saanutele ei ole.

"Kui inimene saab haiglast välja, siis tema terviseseisund võib olla erinev. Kergete nähtudega inimene suunatakse kodusele ravile ja raviarst annab talle juhised, milline on tema liikumispiirang," selgitas Öpik.

"Patsient võib olla ka sellises seisundis, et talle pole vaja liikumispiiranguid seada – ta peaks hoidma teistest haigetest eemale, et ta uuesti ei haigestuks – jätkub tavarütm, aga ta hoiab oma tervist, järgides kõiki kehtestatud reegleid," ütles Öpik.

Terviseameti fookus on ka vähese haigestumisega maakondadel

Öpik lisas veel, et praegu tegeletakse ka uurimisega, miks osas maakondades – näiteks Jõgeva- ja Viljandimaal on teste tehtud oluliselt vähem kui mujal Eestis.

"Me tahaksime uskuda, et igas maakonnas ei ole levik selline, nagu meile rohkem muret tekitavates piirkondades," ütles ta. "Oleme täna võtnud seisukoha, et perearstidel on võimalus julgemalt suunata inimesi testidele – inimesel peavad esinema haigussümptomid, sest vastasel juhul ei pruugi testi tulemused olla õiged. Me oleme fookust suunanud laiaulatuslikumalt ka teistele maakondadele, kus numbrid ei ole suured."

Eestis on jälgimisel ka umbes 3000 lähikontaktset

Öpik ütles, et Eestis on jälgimisel ka umbes 3000 lähikontaktset. "Lähikontaktsetega töö on oluline, sest kui terviseametile laekub info haigestunud inimesest, selgitame välja tema lähikontaktsed ja neile antakse nõu, et ta ei liiguks ringi ja järgiks kindlaid hügieeni reegleid – vastavad kirjalikud juhised on olemas nii terviseameti kodulehel kui ka muudes allikates," selgitas Öpik.

"Mõjuvaim meetod nakkuse leviku tõkestamiseks on sage kätepesu ja tuleb puhastada kindlasti pindasid ja hoida teiste inimestega distantsi ning haiged peavad püsima kodus ja neil tuleb vältida kokkupuudet tervetega," kordas ta taas üle.

 

4 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...