Terviseameti nõunik: võib juhtuda, et mõnel inimesel võimendab alkohol vastuvõtlikkust

Terviseameti epidemioloogilise valmisoleku nõuniku Irina Dontšenko sõnul on selge, et kõik nakatunud ei ole käinud ööklubides, kuid see on üks koht, kus on suur tõenäosus nakkust saada.

Pilt: Mats Õun

Terviseameti nõunik: võib juhtuda, et mõnel inimesel võimendab alkohol vastuvõtlikkust (2)

Jaanika Valk

"Me ju kõik teame, et alkoholi tarbimine muudab inimese käitumist, sõber tuleb sõbrale ligemale, räägib kõva häälega, kallistab ja musitab, see ongi see tihe kontakt, millega terve inimene läbi lähikontakti haigelt inimeselt nakkuse saab," ütles Terviseameti epidemioloogilise valmisoleku nõunik Irina Dontšenko.

Terviseameti endine töötaja Martin Kadai ütles ERR-ile antud kommentaaris, et ta ei nõustu seisukohaga, et haigus levib ainult pidudel või et alkoholi kättesaamine või selle piiramine otseselt mõjutab nakatumist. "Nakkus ei hakka alkoholijoobes inimesele paremini külge," ütles Kadai.

Terviseameti pressiesindaja Simmo Saare sõnul ei olegi alkohol ise miski, mis inimest nakatab, kuid selle tarbimine muudab inimese käitumist. "Alkoholijoobes inimesel kisub sotsiaalse distantsi hoidmine hägustuma ja inimene ei ole enam võib-olla nii ettevaatlik. Mõju on niisiis kaudne," ütles Saar.

Saare sõnul on vaadates seda, kust on nakkust saadud võimalik järeldada, et see on seotud olnud erinevate üritustega.

Terviseameti epidemioloogilise valmisoleku nõuniku Irina Dontšenko sõnul on selge, et kõik nakatunud ei ole käinud ööklubides, kuid see on üks koht, kus on suur tõenäosus nakkust saada. "Ööklubidest võib nakkust saada mitte sellepärast, et nakkust oleks kohapeal vaikimisi rohkem, vaid seetõttu, et sinna võivad sattuda haiged inimesed, kel on haigusnähud juba olemas või ta on üks-kaks päeva enne haigusnähtude ilmnemist nakkusohtlikuna seal," ütles Dontšenko.

"Me ju kõik teame, et alkoholi tarbimine muudab inimese käitumist, sõber tuleb sõbrale ligemale, räägib kõva häälega, kallistab ja musitab, see ongi see tihe kontakt, millega terve inimene läbi lähikontakti haigelt inimeselt nakkuse saab," ütles Dontšenko.

Nõuniku sõnul ei pruugi alkohol ise organismi nakkusele vastuvõtlikumaks muuta, kuid see on väga individuaalne ning oleneb inimese organismist. "See on individuaalne, üks võtab ja teine ei võta. See on seotud sellega, kas inimesel on kroonilised haigused või ei ole. Samas võib alkohol võib käivitada teisi protsesse organismis ja üldkokkuvõttes võib juhtuda, et mõnel inimesel võimendab see vastuvõtlikkust," lisas Dontšenko.

 

 

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...