TORMIHOIATUS: Kuidas olla valmis tormiks?

Kuna Riigi Ilmateenistus andis tormihoiatuse, edastame Päästeameti juhised, et torm mööduks võimalikult väikeste kahjudega. Arvestama peab võimalike elektrikatkestustega. 

Pilt: Ilja Matusihis/ Foto on illustreeriv
Ilm

TORMIHOIATUS: Kuidas olla valmis tormiks?

Vesta Reest

Kuna Riigi Ilmateenistus andis tormihoiatuse, edastame Päästeameti juhised, et torm mööduks võimalikult väikeste kahjudega. Arvestama peab võimalike elektrikatkestustega. 

"Tallinnas on torm veidi nõrgem," kinnitas TÜ keskkonnafüüsik Marko Kaasik, "15-20 m/s, aga see võib tähenda ikkagi, et mõne kehvemas olukorras hoone katus võib oma kohalt ära lennata ning puid võib murduda ja teele langeda."

Kaasiku sõnul on ebatõenäoline, et Tallinn jääks ilma elektrita. "Haavatavad on linnaümbruse kohad, kus on pikad õhuliinid," sedastas teadlane. Kes tahab olla kindel, et tema prügikast suure tuulega paigast ei lenda ega ümber ei kuku, peaks selle soovitavalt kolmest küljest korralikult kindlustama või isegi veel parem, paigutama varjualuse alla. Tema sõnul leidub alati ka nõrku puid, mis võivad tugeva tuule korral murduda. Kel laevareis plaanis, neil pole vaja muretseda, sest parvlaevad on ehitatud nii, et neid tormituuled ei mõjuta.

Ilmateenistus hoiatab, et neljapäeval tabab Eestit tugev tormituul, mis paisub kohati kuni 32 meetrini sekundis. 

Neljapäeva öö hakul tugevneb saartel ning mandri lääne- ja looderannikul loodetuul puhanguti 18 m/s, pärast keskööd jätkub tuule kiire tugevnemine ning hommikul ulatuvad puhangud 25 meetrini sekundis, Hiiumaal ja Saaremaal vastu Läänemerd kuni 30 meetrit sekundis.

Sisemaal tugevneb pärast keskööd lääne- ja loodetuul puhanguti 15, hommikul 18 meetrit sekundis. Neljapäeva päeval ulatub sisemaal loodetuul puhanguti 20, Eesti lääneosas pole välistatud kuni 23 meetrit sekundis. Saartel ja rannikul puhub loode- ja põhjatuul 15-20, puhanguti 28, vastu Läänemerd võimalik kuni 32 meetrit sekundis.

Õhtul hakkab tuul tasapisi nõrgenema.

Ilmateenistus ja päästjad hoiatavad, et tugev torm murrab puid ning põhjustab elektri- ja veekatkestusi. Teedele langevate puude oht ja tugev külgtuul vähendavad turvalisust maanteedel. Tormituul võib tugevalt häirida või mõneks ajaks katkestada laeva- ja praamiliikluse.


Enne tormi

·         Korja õuest kokku tuulega lendu tõusta võivad esemed.

·         Pargi sõiduk lagedale või garaaži.

·         Sulge kõik uksed ja aknad.

·         Arvesta võimalike elektrikatkestustega. Lae mobiiltelefoni aku, otsi taskulamp jne.

·         Varu joogivett, toitu, patareisid ja autokütust.

Tormi ajal

·         Püsi siseruumides.

·         Ära sõida autoga. Kui sõit on vältimatu, tangi auto ning võta kaasa laetud mobiiltelefon.

·         Sõidukit juhtides vali sobiv kiirus. Arvesta, et teele võib takistusi kukkuda.

·         Tugeva vihma korral peata sõiduk teeserval ning lülita sisse ohutuled.

·         Hoia eemale maha langenud elektriliinidest. Teavita neist Elektrilevi rikketelefoni numbril 1343 ja eluohtlikest olukordadest Häirekeskust numbril 112.

·         Inimvigastuste ja otsest ohtu põhjustavate purustuste korral helista hädaabinumbril 112.

Laadimine...Laadimine...