Transferwise`i kaasasutaja: ärge tootke juurde vanu tagurlikke pangakontoreid

Rahavahetusteenuse Transferwise kaasasutaja Taavet Hinrikus näeb panganduse tulevikku internetis, mitte suurte ja mõttetute pangakontorite nuumamises. Ta soovitab panganduse ärakolimist Eesti väiksematest piirkondadest asendada mitte pangakontorite taasloomisega, vaid internetipanganduse arendamisega.

Transferwise`i kaasasutaja: ärge tootke juurde vanu tagurlikke pangakontoreid

Rahavahetusteenuse Transferwise kaasasutaja Taavet Hinrikus näeb panganduse tulevikku internetis, mitte suurte ja mõttetute pangakontorite nuumamises. Ta soovitab panganduse ärakolimist Eesti väiksematest piirkondadest asendada mitte pangakontorite taasloomisega, vaid internetipanganduse arendamisega.

„Riigid peaksid pangandusturul sekkuma siis, kui turud enda reguleerimisega enam ise hakkama ei saa,“ ütles Hinrikus Pealinnale. „Kuid see sekkumine ei peaks välja nägema selline, et riik hakkaks peale suruma tagurlikke pangakontorite juurde- või tagasiloomist mingitesse kohtadesse. Riik peaks pingutama selle nimel, et teha inimestele võimalikult kättesaadavaks modernsed pangateenused. Rahandustegelased ja poliitikud peaksid selle peale tõsiselt mõtlema.“

Hinrikus tõi näiteks Inglismaa, kus riik on astunud samme, kaitsmaks n-ö alternatiivpanganust ehk inimeste vahelist otsepangandust suurte nn traditsiooniliste pangagruppide omavoli ja/või rünnakute vastu.

Kuidas siis ikkagi lahendada tavalise Eesti maainimese pangamured, kelle lähedusest järjekordne Rootsi suurpank on kolid kokku pakkinud ja kontori ära koondanud?

„Üldkättesaadav tahvelarvuti igasse maapoodi,“ soovitas Hinrikus. „Mõelge rohkem enesestmõistetavale tulevikulahendustele, mitte kontoritele,“ lisas ta.

Riigi ülesandeks oleks siinkohal esmajärjekorras kvaliteetse internetiühenduse tagamine kõikides Eesti maapiirkondades. Kui hakkaks laiemalt levima n-ö inimeselt inimesele ehk panga vahenduseta pangandus, mille üheks näiteks on Transferwise, ei peaks maksma ka kalleid panga ülekandetasusid, mille üle inimesed sageli nurisevad.

Parima Eesti pangana tõstis Taavet Hinrikus esile LHV: „Nende pakutavad teenused on väga head ja nad esindavad panganduses üldse värsket vaadet.“

Lähema 10-15 a vältel muutub pangandus Hinrikuse hinnangul üldse veelgi enam internetiseeritumaks inimeste vaheliseks nn otsepanganduseks. See saab sama enesest mõistetavaks nagu praegu on internetitelefoni ehk skaibi kasutamine. „Me ei mõtle enam siis üldse pangakontorite peale, ega pea ette võtma mingeid raskeid rännakuid pangakontoritesse,“ lisas Hinrikus. „Mitte mingil juhul ei tohiks me aga täna forsseerida tagurlikke lahendusi.“

Hinrikuse ja teise Transferwise´i asutaja, Kristo Käärmanni mõtete põhjal võib seega järeldada, et tuleviku inimesel on endal oma isiklik turvatud internetikeskkond ehk nn taskupank, mille turvalisusele peaks riik õla alla panema. Sellest samast, igaühe isiklikust keskkonnast liigutab igaüks siis ilma pankade abita ja nende teenustasudeta interneti kaudu raha sellele, kellele parajasti tarvis.

Taavet Hinrikus ja Kristo Käärmann elavad peamiselt Londonis ja on leiutanud rahaülekande mooduse Transferwise, mis pangad vahelt välja jätab. 2013 neile tõeline läbimurdeaasta. Tallinnas sündinud Kristo Käärmann töötab juba seitse aastat maailma ühe finantspealinna Londoni pangandussektoris. Teda võib vabalt nimetada meie oma Mark Zuckerbergiks või miks mitte isegi Steve Jobsiks, on kirjeldanud telesaade Pealtnägija.

Pärast netitelefoni ehk skaibi edu pole mitte ükski teine Eesti ettevõte tehnoloogiamaailmas nii kõrget lendu teinud, kui Käärmanni ja tema äripartner Taavet Hinrikuse kolm-neli aastat tagasi avalikkuse ette toodud revolutsiooniline rahavahetustehnoloogia Transferwise. Tänaseks on eestlaste firmasse miljoneid investeerinud näiteks Facebooki esimene suurrahastaja Peter Thiel ja seda kiidab oma blogis maailma üks värvikam miljardär Richard Branson.

Kristo Käärmann selgitas, et Transferwise on tehnoloogia, millega saab teha rahvusvahelisi valuutamakseid, kusjuures nipp selle juures on, et neid makseid saab teha pankadeta. "Tänu sellele me saame seda teha oluliselt odavamalt, mugavamalt ja tegelikult ka oluliselt kiiremini," kinnitas ta ERR-ile.

Mullu sügisel tekitas firma furoori bravuurika reklaamikampaaniaga, kus plakatid Londoni tänavatel näitasid suurpankadele keskmist sõrme. Transferwise kuulutati aasta parimaks e-teenuseks Eestis ja ühtlasi toodi koju Euroopa tehnoloogiaauhind. 

Laadimine...Laadimine...