Tusk Trumpile: väärtusta oma liitlasi

Euroopa Liidu president Donald Tusk edastas NATO tippkohtumise eelõhtul USA presidendile Donald Trumpile ilustamata sõnumi, kutsudes teda "oma liitlasi väärtustama".

Pilt: Scanpix

Tusk Trumpile: väärtusta oma liitlasi

Euroopa Liidu president Donald Tusk edastas NATO tippkohtumise eelõhtul USA presidendile Donald Trumpile ilustamata sõnumi, kutsudes teda "oma liitlasi väärtustama".

"Kallis Ameerika, väärtusta oma liitlasi, pealegi ei ole sul neid nii palju," ütles Tusk, Euroopa Ülemkogu eesistuja, pressikonverentsil pärast EL-i ja NATO uue koostööleppe allkirjastamist koos Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri ja NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga, vahendas BNS.

Poola ekspeaminister ütles, et Trumpi peaaegu igapäevane kriitika EL-i aadressil ei ole "õige viis liitlast kohelda". "On alati väärt teada, kes on sinu strateegiline sõber ja kes sinu strateegiline probleem," lisas ta.

Twitteris kirjutas Tusk: "Kallis Donald Trump. USA-l ei ole ja ei hakka olema paremat liitlast kui EL. Me kulutame kaitsele palju rohkem kui Venemaa ja sama palju kui Hiina. Ma loodan, et sa ei kahtle, et see on investeering meie julgeolekusse, mida ei saa kindlalt öelda Venemaa ja Hiina kulutuste kohta".

Trump kritiseeris teisipäeva hommikul taas Euroopa liitlasi madalate kaitsekulutuste eest.

"Valmistun lahkuma Euroopasse. Esimene kohtumine - NATO. USA kulutab kaitsele mitu korda rohkem kui ükski teine riik, et neid kaitsta. See ei ole USA maksumaksja suhtes õiglane. Lisaks sellele kaotame kõrgete tariifide (ja barjääride) tõttu kaubavahetuses Euroopa Liiduga 151 miljardit dollarit." kirjutas Ühendriikide riigipea Twitteris.

"NATO riigid peavad maksma rohkem ja USA vähem. Väga ebaõiglane," säutsus Trump.

Brüsselis peetakse 11.-12. juulil NATO tippkohtumine, mille üks peateemasid on kaitsekulutuste suurendamine ja õiglasem koormajagamine alliansis.

NATO liikmesriikide liidrid leppisid 2014. aasta Walesi tippkohtumisel kokku püüelda aastaks 2024 eesmärgi poole tõsta kaitsekulutused kahe protsendini sisemajanduse koguproduktist (SKP).

Praegu täidavad NATO eesmärki üksikud liikmesriigid, teiste seas Eesti, kes on kulutanud kaitsele 2 protsenti SKP-st juba aastaid. Tänavu jõuavad kahe protsendi sihini ka Läti ja Leedu. Stoltenbergi sõnul on enamik liikmesmaid koostanud kava 2024. aastaks kahe protsendi määrani jõudmiseks.

Laadimine...Laadimine...