ÜRO peasekretär kutsus ennetama uut külma sõda

"Me liigume väga ohtlikus suunas. Meie maailm ei saa lubada tulevikku, kus kaks suurimat majandust lõhestavad maailma Suure Mõranemisega," ütles ÜRO peasekretär António Guterres.

Pilt: Scanpix

ÜRO peasekretär kutsus ennetama uut külma sõda (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Me liigume väga ohtlikus suunas. Meie maailm ei saa lubada tulevikku, kus kaks suurimat majandust lõhestavad maailma Suure Mõranemisega," ütles ÜRO peasekretär António Guterres.

Guterres ärgitas ÜRO Peaassambleel maailma ennetama uut külma sõda USA ja Hiina vahel ja peatama konflikte, et oleks võimalik keskenduda COVID-19 pandeemia peatamisele, vahendas BNS. 

"Me peame tegema kõik, mis võimalik, et ennetada uut külma sõda," ütles Guterres kõnes ÜRO Peaassambleele, mille 75. istungjärk peetakse peaaegu täiel määral videokonverentsi formaadis. 

"Me liigume väga ohtlikus suunas. Meie maailm ei saa lubada tulevikku, kus kaks suurimat majandust lõhestavad maailma Suure Mõranemisega: kumbki oma kaubanduslike ja rahanduslike reeglitega ning interneti ja tehisintellekti võimekusega," ütles ta, nimetamata konkreetselt Ühendriike ega Hiinat. 

USA ja Hiina vahel on pinged viimastel kuudel kasvanud. USA president Donald Trump on süüdistanud Hiinat COVID-19 pandeemias, mis on nõudnud maailmas umbes 950 000 inimelu ja tekitanud probleeme 3. novembri presidendivalimiste eel. 

Guterres on kutsunud peatama kõiki vägivaldseid konflikte ja keskenduma viiruse leviku peatamisele. Ta viitas osalistele edulugudele, sealjuures relvarahule Kamerunis ja Colombias. 

Ta kutsus ülemaailmsele relvarahule tänavuse aasta lõpuks. "Ma kutsun suurendama rahvusvahelisi jõupingutusi, mida juhib Julgeolekunõukogu, et saavutada ülemaailmne relvarahu selle aasta lõpuks," ütles Guterres. "Meil on sada päeva. Kell tiksub."

Samuti kritiseeris peasekretär parempoolseid liikumisi koroonaviiruse ajal.  "Populism ja natsionalism on läbi kukkunud. Need lähenemised viiruse ohjeldamiseks on muutnud asjad märgatavalt halvemaks."

ÜRO Peaassambleel algavad teisipäeval kõrgetasemelised kõned. Nädalavahetusel uuendatud nimekirja kohaselt astuvad teisipäeval teiste seas üles Ühendriikide president Donald Trump ja Hiina president Xi Jinping.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...