USA õhuvägi tahab uut luureandmeid automaatselt edastavat süsteemi

USA õhuvägi teeb ettepaneku kulutada järgmise viie aasta jooksul üheksa miljardit dollarit süsteemile, mis hakkaks saatma luureandmeid rindeüksustele automaatselt, kirjutas pühapäeval New York Times.

Pilt: Albert Truuväärt/Pilt on illustratiivne

USA õhuvägi tahab uut luureandmeid automaatselt edastavat süsteemi

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

USA õhuvägi teeb ettepaneku kulutada järgmise viie aasta jooksul üheksa miljardit dollarit süsteemile, mis hakkaks saatma luureandmeid rindeüksustele automaatselt, kirjutas pühapäeval New York Times.

Strateegide sõnul muudaks sellise uue tehnoloogia väljatöötamine sõjaväe võitlemise viisi ja aitaks heidutada Venemaa ja Hiina agressiooni.

Uue süsteemi eesmärk on ametnike sõnul katta aina suurenevat nõrka kohta: sõjalise kommunikatsiooni kiirus ei suuda kaasaegse sõja kiirusega sammu pidada.

Suur osa õhuväe lennukipargist arendati ja ehitati aastakümneid tagasi ning väga vähesed lennukid suudavad jagada omavahel infot automaatselt.

Selle asemel saadetakse satelliitkaamera, droonisisendi või hävituslennuki radariga kogutud teave tagasi juhtimiskeskusesse esmalt inimanalüütikutele uurida ja alles seejärel jõuab see pilootide, laevakaptenite või maaväeüksuste komandöridele.

"Selle sõja kiiruses, millest meie räägime – Venemaa Baltimaadesse tungimise ärahoidmine, Taiwani tungimise ärahoidmine –, ei suuda raadio kaudu rääkides kunagi võidelda vajalikul kiirusel," ütles õhuväe kõrge ametnik, brigaadikindral Clinton Hinote.

"Seda tuleb teha kiiremini."

Paljud eeldavad Hollywoodi filmide põhjalt, et sõjalisi luureandmeid vahetatakse automaatselt. Kuid õhuvägi lõi droone, laevu ja satelliite arvutikoodiga otse ühendama asunud meeskonnad alles hiljuti, kirjutas NYT.

Õhuväe ametnike sõnul on lõppeesmärk luua lahingukõlblik versioon kaardistamistarkvarast, mis praegu näiteks teavitab autojuhte teetingimustest reaalajas.

Nii nagu rakendus Waze ütleb autojuhtidele, kus on mõni auto seisma jäänud või kus varitseb end politseipatrull, kavatseb õhuvägi luua tarkvara luuresüsteemile, mis automaatselt kogub ja edastab infot ohtudest pilootidele. Selline lahendus lubab vahetada teavet kiiremini kui inimvõimed lubavad ja anda rohkem infot kui näiteks tavaline radar.

Kõikides USA sõjaväe harudes on projektid, mille eesmärk on infovahetust parandada, kuid õhujõudude ametnikud loodavad, et nende programm JADC2 (Joint All-Domain Command and Control) suudab ühendada kogu sõjaväe.

Plaan on osa püüdlustest tugevdada Ameerika sõjalise strateegia nurgakivi: USA võimet vastata liitlasi ähvardavale agressioonile sellise kõikehõlmava jõuga, et võimalikud vastased peaksid agressiooni ettevõtmist rumalaks.

Hiina ja Venemaa panevad selle lähenemise proovile ning arendavad sõjalisi tehnoloogiaid ja strateegiaid, mis lubab neil tegutseda kiiresti ja oma tegemisi varjata. Kui Moskva või Peking suudavad tegutseda kiiremini kui Washington vastata, siis võivad nad muuta reaalset olukorda nii Taiwani väinas kui Läänemerel.

Strateegid usuvad, et kui nad suudavad sõjaliste otsuste langetamist kiirendada ja seekaudu suurendada Ameerika üksuste jõudu ja tegutsemisvõimet, siis mõistavad Hiina ja Venemaa, et Taiwani või Ameerika Balti liitlaste vastu sõjalise tegutsemise hind on liiga kõrge.

Püüdluste seas on uute relvade väljatöötamine. Näiteks tahab riik ehitada odavaid droone, mis suudavad minna luureandmete kogumisest kergesti üle pommide heitmisele ning mida on kerge asendada, kui vaenlane peaks ta alla tulistama.

Kuid püüdluste südames on teha ümber viis, kuidas lennukid, laevad ja maaväed suhtlevad. See aga nõuab uute, võimsamate ja paindlikumate raadiosidevahendite ja arvutite teenistussevõtmist kogu sõjaväes.

Sisuliselt üritab sõjavägi tõmmata järgi tsiviiltehnoloogiale, kus infot sünteesitakse ja suunatakse inimeste telefonidesse. Kuid kui piloot ühe lennuki kokpitti ronib, siis süsteemid omavahel ei suhtle ja sealne ei jäta tänapäeva maailma tunnet, ütles õhuväe hankejuht William Roper.

Laadimine...Laadimine...