Uuenev Kalevi spordihall saab neli palliväljakut

Kalevi spordihall saab neli palliväljakut ja 1800 kohta pealtvaatajatele, ka hakkab hoone paremini sooja pidama.

Uuenev Kalevi spordihall saab neli palliväljakut

Ivo Karlep

Kalevi spordihall saab neli palliväljakut ja 1800 kohta pealtvaatajatele, ka hakkab hoone paremini sooja pidama.

"Kuna legendaarne Kalevi spordihall on olnud meie pallimängude pühamu, siis otsustas linn äratada selle uuele elule ja muuta tänapäevaseks spordirajatiseks," kommenteeris spordi- ja noorsooameti juhataja Rein Ilves järgmise aasta kõige olulisemat spordirajatiste uuendamist.

"Projekteerimine on lõpusirgel ja kui volikogu annab meie plaanile eelarve kinnitamisega rohelise tule, algab töö Kalevi halliga tuleval suvel ja kestab kaks aastat," lisas spordihalli direktor Jüri Dorbek.

Pealtnäha ei muutu Kalevi halli välimuses õieti midagi, sest hoone on võetud muinsuskaitse alla ja peab ka pärast  ümberehitamist välja nägema nii nagu enne. Ikka tervitab spordisõpru peasissekäigu kohal Valli Lember-Bogatkina ja Margareta Fuksi suur pannno, millel on kujutaud  lindiga võimlevat tüdrukut.

Seespool aga võetakse ette mitmeid muudatusi. Neist kõige olulisem on see, et kogu ehitus muutub soojapidavamaks ning hea sisekliima eest hakkab hoolt kandma moodne kütte- ja ventilatsioonisüsteem.

"Tänu sellele paranevad sportimistingimused oluliselt," ütles Ilves. "Kui praegu tekitab suuri probleeme, et talvel on külm ja maja laseb sooja läbi, siis pärast uuendusi need mured kaovad. Ka küttekulud muutuvad väiksemaks."

Kokku lükatavad tribüünid

Treeninguteks saab kasutada nelja palliväljakut, mis hakkavad asetsema hoones ristipidi seinast seina, võistluste ajaks aga tekitatakse pikkupidi suurem areen, mille ümber asetatakse teleskooptribüünid.

"See tähendab, et treeningute ajal on tribüünid justkui vastu seina kokku lükatud, aga võistluste ajaks tõmmatakse nad lahti ja ühtekokku mahutatakse niiviisi ära 1800 pealtvaatajat," selgitas Ilves.

Põhimõtteliselt võib hallis korraldada ka kontserte, aga Jüri Dorbeki arvates saab Kalevi halli koormus olema väga suur, nii et vaevalt kontsertide jaoks aega jääbki.

Uuenenud spordihoones harrastatakse endiselt peamiselt pallimänge – korv- ja võrkapalli, kuid selle kõrval on esindatud ka maadlus, sulgpall, võimlemine jpm.

Kalevi spordihall on ehitatud 1962. aastal, selle projekteerisid arhitektid Peeter Tarvas ja Uno Tölpus. Tallinlased teavad seda kõige rohkem korvpalliareenina, kuid spordihalli esimene kasutaja pärast selle valmimist oli hoopis Nõukogude jääballett.

Nende etendused läksid suure menuga kuu aega  ning piletitulu lubas pea täielikult katta algsed ehituskulud. 2009. aastani kuulus hoone spordiseltsile Kalev, seejärel omandas spordihalli Tallinna linn. Tuleva aasta linnaeelarve eelnõus on spordihalli uuendamiseks ette nähtud neli miljonit eurot, mille tulemusel saab pealinn veel ühe tänapäevase spordihalli.

Jalgpall ka talvekülmaga

Järgmisel aastal on linnal plaanis ajakohastada veel teisigi spordirajatisi. Vikerlase tänava kunstmuruga jalgpallistaadionile loodetakse paigaldada teisaldatav katus, et rahvakeeli öeldes täispuhutavas hallis saaks ka talvel lume ja külmaga jalgpalli mängida.  

Alustatakse spordikeskuse ehitamist Sõle tänava staadioni juurde. "Esialgu tahame panna staadionile jalgpalli mängimiseks kunstmuru," ütles Ilves. "Järgmisena on avas ehitada sinna hoone, kuhu tulevad nii ujula kui ka  pallimängusaalid. Loodetavasti valmib Sõle tänava spordikeskus juba 2017. aastal."

Häid uudiseid on ka terviseportlastele. Nii peaks Pirital Rummu teel järgmise aasta lõpuks valmis saama  uus suusatunnel, tegemist on EAS-i toetatud projekti viimase etapiga. Möödunud aastal sai valmis Pirita tervisespordihoone, kus saab ka suuski ja uiske laenutada ning pärast treeningut end pesta. Aasta pärast pääseb sinna Lillepi pargist otse läbi uue tunneli.

Tuleval aastal on linnal kavas spordirajatiste uuendamisele kulutada kokku 5,6 miljonit eurot. 

Laadimine...Laadimine...