Uuring: Tallinnas võib Keskerakond saada poolte valijate hääled, Taavi Aasa toetab 42%

49 protsenti valimiseelistust omavatest tallinlastest plaanib eelseisvatel kohalikel valimistel anda hääle Keskerakonnale ning erakonna Tallinna linnapea kandidaadi Taavi Aasa toetus on oktoobris ehk vahetult enne valimisi hüppeliselt 42 protsendini.

Pilt: Albert Truuväärt

Uuring: Tallinnas võib Keskerakond saada poolte valijate hääled, Taavi Aasa toetab 42%

49 protsenti valimiseelistust omavatest tallinlastest plaanib eelseisvatel kohalikel valimistel anda hääle Keskerakonnale ning erakonna Tallinna linnapea kandidaadi Taavi Aasa toetus on oktoobris ehk vahetult enne valimisi hüppeliselt 42 protsendini.

49 protsenti valimiseelistust omavatest tallinlastest plaanib eelseisvatel kohalikel valimistel anda hääle Keskerakonnale, vahendas BNS ERR-i uudistetoimetuse tellitud Turu-uuringute AS-i 1012 vastajaga küsitlust.

Viimase kuu jooksul on Keskerakonna toetus valimiskampaania mõjul kasvanud ning ületas oktoobris septembrikuist toetust viie protsendipunkti võrra.

Langevas joones liikus pealinnas aga Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatide reiting. Reformierakond on valimisõigust omavate tallinlaste seas teisel kohal 15 protsendi ning kolmandal kohal Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) üheksa protsendi suuruse toetusega. Valimiskünnise ületaks kindlalt ka Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) kaheksa protsendiga.

Täpselt viie-protsendise valimiskünnise piiri peal on endiselt Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) toetus. Napilt jääks künnise alla Savisaare Valimisliit ja Tegus Tallinn nelja protsendi suuruse toetusega.

Valimiskünnise alla jääksid kindlalt nii Eestimaa Rohelised (toetus kolm protsenti), valimisliit Vaba Tallinna Kodanik (toetus kaks protsenti) kui ka ülejäänud erakonnad, valimisliidud ja üksikkandidaadid.

ERR-i uudistetoimetuse ja Turu-uuringute AS-i värske uuring näitab, et Keskerakonna Tallinna linnapea kandidaadi Taavi Aasa toetus on oktoobris ehk vahetult enne valimisi hüppeliselt kasvanud ning ulatub valimiseelistust omavate inimeste seas 42 protsendini.

Sotsiaaldemokraatide linnapeakandidaadi Rainer Vakra toetus on langenud kahe protsendipunkti võrra 12 protsendile.

Ka Reformierakonna linnapeakandidaadi Kristen Michali toetus on langenud kahe protsendipunkti võrra ja on nüüd 11 protsenti.

Edgar Savisaart soovib uuesti Tallinna linnapeana näha samuti 11 protsenti septembri 13 protsendiga võrreldes.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) Martin Helme toetus linnapeakandidaadina on kaheksa protsenti, Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) Raivo Aegi toetus kuus protsenti, roheliste Züleyxa Izmailova toetus kaks protsenti ning Vaba Tallinna kodaniku esinumbrit Erik Vesti toetab jätkuvalt üks protsent.

Kui võtta aluseks vaid need vastajad, kel on olemas valimiseelistus ja kes lubavad kindlalt ka kohalikel valimistel valida, oleks Keskerakonna toetus 48 protsenti. See number võib olla isegi täpsem tegeliku valimistulemuse prognoosimisel, sest viimaste kohalike valimiste tulemused on näidanud, et küsitlustes kindlalt valima minna lubajate ja tegelik valimisaktiivsus on üsna sarnane, kirjutab ERR.

Oma valijate suuremale aktiivsusele võidavad kindlasti valima minejate seas toetust juurde Reformierakond (17 protsenti), SDE (10 protsenti) ning IRL (seitse protsenti). Kindlalt valima minejate seas ületab valimiskünnise kindlalt ka EKRE kaheksa protsendiga.

Künnise alla jääksid nii Savisaare Valimisliit ja Tegus Tallinn, Eestimaa Rohelised kui ka Vaba Tallinna Kodanik (kõik kolm protsenti).

Eestlastest Tallinna valijate seas on selge esimene eelistus Reformierakond 27 protsendiga. Teisel kohal on Keskerakond 18 protsendiga. Järgnevad SDE ja EKRE võrdselt 15 protsendiga. Võrreldes erakonna üldtoetusega on kõrge, 10 protsenti ka IRL-i toetus eestlastest vastajate seas.

Septembrikuise küsitlusega võrreldes on eestlastest vastajate seas kasvanud toetus EKRE-le, Keskerakonnale ja IRL-ile ning langenud Reformierakonnale ja SDE-le.

Muust rahvusest vastajate seas on ülekaalukas liider Keskerakond 82 protsendi suuruse toetusega. Septembriga võrreldes on Keskerakonna toetus muukeelsete seas kasvanud viie protsendipunkti võrra. Teisel kohal muukeelsete valijate seas on "Savisaare Valimisliit ja Tegus Tallinn" kuue protsendise toetusega, kuid nemad on kuu varem tehtud küsitlusega võrreldes oma toetust kaotanud.

Eelmistel kohalikel valimistel kogus Keskerakond Edgar Savisaare juhtimisel Tallinnas 52,7 protsenti ning said 79-liikmelises volikogus 46 kohta. Ka 2009. aasta kohalikel valimistel kogus Keskerakond Tallinnas absoluutse enamuse ehk 53,6 protsenti toetust. Alla 50 protsendi jäi Keskerakonna toetus Tallinnas viimati 2005. aasta valimistel, kui saadi 41,1 protsenti häältest.

Turu-uuringute AS viis ERR-i uudistetoimetuse tellimusel 2.-10. oktoobrini Tallinnas läbi 1012 vastajaga uuringu, kellest 313 küsitleti omnibussküsitluse raames ja 699 veebiküsitlusega.

Laadimine...Laadimine...