Uus Kellukese lasteaed õpetab lapsi taimede eest hoolitsema

"Kui nõukaaegsed lasteaiad olid kõik ühte nägu ja äravahetamiseni sarnased, siis nüüd on linn välja töötanud standardi, mis peaks uue tasemega lasteaedades olema," selgitas Põhja-Tallinna linnaosavanem Peeter Järvelaid.

Pilt: Nord Projekt

Uus Kellukese lasteaed õpetab lapsi taimede eest hoolitsema (1)

Krista Kiin

Eri osadest koosneva lasteaia hoovi tulevad lillepeenrad ja -kastid, õuesõppe lava, õppeaed ja -peenrad, kasvuhoone, palliplats ja liiklusõppe rajad. "Tallinn on teinud palju tööd ja lasteaedu remontinud, kuid nii mõnedki neist on lastesõbralikud ainult tänu personali väga suurele tööle," nentis Põhja-Tallinna linnaosavanem Peeter Järvelaid.

Kellukese lasteaias on käinud ka Kalamaja kauaaegse elaniku Liisa Pakosta kolm last. Naine leiab, et lasteaia praegune hoone vajab tõesti ringitegemist. "Lasteaia tüüpprojekt oli üks odavamaid, 1960ndate lõpul ehitati see maja sisuliselt Vene sõjaväelaste lastele," räägib Pakosta. "Teise maailmasõja järel toodi natsionaliseeritud hoonetesse palju uut rahvast, kellest osa liikus esimesel võimalusel mujale elama. Sellest ajutise lahenduse tundest pole Kellukese hoone päris lõpuni lahti saanudki," lausus Pakosta. "Ühe mu lapse rühmaruumi seinal oli tugev veekahjustus, mis kardina taha peideti, ruumikitsikus vaatas igal sammul vastu."

Uus 12 rühmaga maja on rühmade kaupa jagatud eri kaldkatustega osadeks, mõjudes justkui paljud Kalamaja mõõtu majad. "See tekitab rühmades kogukonnatunnet," lausus Põhja-Tallinna vanem Peeter Järvelaid. "Kui nõukaaegsed lasteaiad olid kõik ühte nägu ja äravahetamiseni sarnased, siis nüüd on linn välja töötanud standardi, mis peaks uue tasemega lasteaedades olema. Iga rühma majaosa on ise värvi, nii et isegi väiksemad mudilased saavad kohe aru, kuhu minna, ega eksi ära. Majaosad hakkavad olema pehmetes toonides, et sulanduda looduse ja tänavapildiga."

Lasteaia kavandanud Nord Projekti arhitekti Raili Hurti kinnitusel arvestab uus maja ümbruskonnaga. "Tänava ääres on puud ja puitlippidest aed," selgitas ta. "Jalakäijate ja teenindava transpordi ala on eraldatud. Lasteaia hoovis saab mängida võimalikult palju rohealadel, mis on kombineeritud multši, tartaan- jm katetega."

Rohelust täis õu

Hoovi tuleb palju rohelust: lillepeenrad ja -kastid, mängualasid eraldavad hekid ja sõimerühma aed. Mänguatraktsioonidele lisanduvad õuesõppe lava, õppeaed ja -peenrad, kasvuhoone ja palliplats. Tänu kuuele eri värvides paviljonile saab õues tegutseda ka siis, kui sajab vihma. Õue on kavandatud veel liiklusõppe linnak, mille teede ääres asuvad nt mängupood, -politsei, -autotunnel ja -pesula. Liikluslinnaku käänulisi teid saab kasutada ka spordiürituste korraldamisel jooksuradadena.

Hoones on ühendatav spordi-ja muusikasaal, millest küllalt valgust, huviklass, töötajate kabinetid, köök. Hoone südameks on läbi kahe korruse ulatuv valgusküllane kohtumiste, näituste ja mängimise ala. Rühmaruum on magamiseks vaheseinaga poolitatav. Kõigisse rühmaruumidesse pääseb nii siseruumist kui ka otse õuest. Eraldada saab poriseid ja puhtaid alasid ning vajadusel rühmi.

Lasteaeda luuakse nurgad, kuhu eri vanuses lapsed võivad eralduda eakohaseid mänge mängima. Palju tekib juurde uusi teenindavaid ruume, näiteks rataste hoidmiseks, mida vanades kohandatud lasteaedades ei ole. Rohelise pealinna teemaga kõlavad kokku päikesepaneelid katusel.

Kellukese lasteaia direktori Tamara Borsuki sõnul ootab ta põnevusega uut maja. "Lisaks hoonele jääme ajale jalgu ka ruumikitsikusega, näiteks ei ole igal rühmal seni eraldi magamistuba," lausus ta. "Linn tegi õige otsuse lammutada kogu hoone täielikult – see on parem kui kallis ja keeruline kapitaalremont."

"Tallinn on teinud palju tööd ja lasteaedu remontinud, kuid nii mõnedki neist on lastesõbralikud ainult tänu personali väga suurele tööle," nentis Järvelaid. "Vanu maju ei ole enam võimalik ümber teha, need on ehitatud viletsalt, seega tähendab lasteaia elu toimimine eeskätt töötajate väga suurt pingutust."

Popid keelekümblusrühmad

Uusi kortereid on Kalamajja järjest juurde ehitatud, Pakosta sõnul tulevad pered siia sooviga, et lapsed saaks meres ujumas käia ning normaalses lasteaias käia. "Vajadus moodsa lasteaia järele on seega väga suur," lisas ta.

Järvelaid ütles, et praegu on käsil ka Kopli lasteaia Maasikas projektikonkurss ning seal rakendatakse samu põhimõtteid ja uudseid tehnoloogiaid. "Samal ajal erineb Maasikas Kellukesest – kindlasti pole karta, et saabuks nõukaaeg kaks," rõhutas ta.

Kellukese lasteaed on Tallinnas ainulaadne, sest seal on eesti ja vene keelekümblusrühmad. Kui seni on nii mõnedki eesti lapsevanemad pannud oma lapse vene õppekeelega rühma ja vene lapsevanemad eesti rühma, siis Lotte rühma 20 last õpivad 50% ajast eesti ja 50% vene keeles. See on igati tõhus variant, sest kui tavaliselt läheb eesti kodukeelega laps vene rühma, on tal eesti keelt ainult kaks korda nädalas ehk liiga vähe. Lotte rühma kahesuunalise keelekümblusega on kõik vanemad Borsuki sõnul väga rahul ning uues majas on selleks kahtlemata veelgi paremaid võimalusi.

Ehituse ajal saavad lapsed koos oma õpetajatega käia lähedal asuvates teistes lasteaedades.

Nord Projektil on uue lasteaia projekteerimiseks aega 11 kuud. Ehitus peaks algama järgmisel aastal ning kava kohaselt saab lasteaed valmis 2023. aasta kevadeks. Ehitus maksab umbes 6 miljonit eurot.

Märkimisväärne osa Eesti lasteaedadest pärineb nõukogude ajast ja paljud neist ei vasta tervisekaitsenõuetele, sest põnnidel jääb neis vajaka nii mänguruumi kui ka õhku.

BELOBROVTSEV: Teeme korda sadakond lasteaeda

"Vahel on uue maja ehitamine odavam ja ratsionaalsem kui vana kordategemine," lausus abilinnapea Vadim Belobrovtsev.

Belobrovtsevi sõnul teeb linn lähiaastatel korda sadakond lasteaeda. "Paarkümmend vana lasteaeda on aga mõistlik lammutada, sest uue maja ehitamine on odavam ja ratsionaalsem  kui vana kordategemine," lausus abilinnapea.

Nende paarikümne hulka kuulub ka Kellukese lasteaed. "Praegune hoone on kõvasti amortiseerunud, ruumilahendus ega tehnosüsteemid ei ole ammu kooskõlas tänase päeva nõudmistega ning säästlikkus on pea olematu," rääkis abilinnapea. "Võttes arvesse, et lasteaed asub väga aktiivselt arenevas piirkonnas nagu seda on Kalamaja, on arusaadav, et 1968. aastal ehitatud maja vajab asendamist."

Nord Projekti kavand sobib Belobrovtsevi sõnul Kalamaja miljöösse kõige paremini. "Uue hoone ideekavandeid koostades tuli arhitektidel muu hulgas arvestada, et tegemist on ajalooliselt ja arhitektuurselt väärtusliku keskkonnaga," nentis Belobrovtsev. "On väga oluline, et uus avalik ehitis oleks ümbritsevaga kooskõlas. Nord Projekti lahendus on huvitav, keskkonnasõbralik,  atraktiivne ning energiat säästev."

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...