UUS LINNAPEA MIHHAIL KÕLVART: Tallinna ei saa juhtida Exceli tabeli järgi

"Näiteks haridus, ummikud tänaval ja sotsiaalhoolekanne mõjutavad üksteist. Linna juhtides tuleb näha, kuidas planeerimine ja linna teenused on seotud," rääkis neljapäeval volikogus 45 poolthäälega linnapeaks valitud Mihhail Kõlvart.

Pilt: Ilja Matusihis

UUS LINNAPEA MIHHAIL KÕLVART: Tallinna ei saa juhtida Exceli tabeli järgi

"Näiteks haridus, ummikud tänaval ja sotsiaalhoolekanne mõjutavad üksteist. Linna juhtides tuleb näha, kuidas planeerimine ja linna teenused on seotud," rääkis neljapäeval volikogus 45 poolthäälega linnapeaks valitud Mihhail Kõlvart.

Oma kõnes tänas Kõlvart volikogu ja linnarahvast usalduse ja toetuse eest. "On väga suur au ja vastutus olla valitud nii väärikale ametikohale, kus on eelnevalt töötanud sellised ajaloolised isikud nagu Voldemar Lender ja Jaan Poska," ütles ta.

"Pean oluliseks märkida, et osutusin valituks sümboolsel aastal – eelmisel aastal tähistasime Eesti Vabariigi sajandat sünnipäeva, aga see aasta on eesti keele aasta ning tähistame ka 150 aasta möödumist esimesest üldlaulupeost. Eesti keel on riigi sümbol. Eesti keel on eesti inimese identiteedi selgroog ja eesti kultuuri alus. Iga inimene, kes elab Eesti riigis, peab mõistma eesti keele tähtsust ning tajuma selle kultuurilist konteksti."


Kõlvart lisas, et samas on ka venelastele jt rahvustele, kes elavad meie kõrval, emakeel ja kultuur oluline. "Kultuurid rikastavad üksteist siis, kui nende vahel ei ole vastasseisu, kui kultuuri kandjad tunnevad ennast vabalt ja toetavad üksteist," selgitas Kõlvart. "Koostöö soodustab arengut, sh poliitilist arengut. 115 aastat tagasi said eestlased esmakordselt enda kätte avaliku võimu Tallinna linnas. Eestlaste ja venelaste fraktsioonid panid seljad kokku, et sakslaste käest võim üle võtta ja olulisteks küsimusteks vajalik häälteenamus saada. Tallinnal on alati olnud eriline roll Eesti ajaloos, loomulikult ka iseseisvuse loomisel ja kujundamisel. Peagi 800. sünnipäeva tähistava Tallinna juhina on minu siht olla linnapea kõigile tallinlastele ning töötada kõigi linnaelanike heaks sõltumata sellest, mis on minu või nende emakeel."


Kõik on omavahel seotud


Linnajuhtimise juures on Kõlvarti sõnul oluline visioon ja seda toetav struktuur. "Peame nägema linnapilti ja tulevikku tervikuna, see tähendab, et peame olema võimelised ette kujutama Tallinna linna 10, 20, aga ka 50 aasta pärast," rääkis vastne linnapea. "Selles visioonis tahame näha, kuidas on kõik linnaelu valdkonnad omavahel seotud – linna planeerimine koos linnateenuste süsteemiga. Hea näide on haridusvaldkond, mis on seotud absoluutselt kõikide valdkondadega – linnaplaneerimisest ja sotsiaalhoolekandest hommikuste ummikuteni välja. Visioon tähendab oskust näha linnasüsteemi seoseid. Aga mitte ainult näha, vaid ka osata programmeerida igapäevast tegevust selliseks, et linn areneks harmooniliselt, et linna pakutavad teenused oleks kättesaadavad võimalikult paljudele ja sujuvalt korraldatud."
Linnapea rääkis, et muutusi on linna struktuuris vaja ja need ka tulevad. "Aga kindlasti ei tule need Exceli tabeli järgi, me ei hakka lihtsalt vähendama asutuste ja ametnike arvu numbrite pärast," kinnitas ta. "Me vajame sisulisi muutusi lähtuvalt linnaelanikele osutatavate teenuste kvaliteedist."


Ajalugu ja keskkond


Tallinna arendamine on Kõlvarti sõnul väärikas missioon. "Nüüdisaegset euroopalikku linnasüsteemi arendades tuleb säilitada nii ajaloolisi kui ka keskkondlikke väärtusi. Annan endast parima," lausus ta.


2017. aasta sügisest volikogu esimehena töötanud Mihhail Kõlvart oli aastatel 2011-2017 Tallinna abilinnapea, kureerides hariduse, kultuuri, spordi, noorsootöö ja integratsiooni valdkondi. Kõlvart on sportlase ja treenerina ka Eesti olümpiakomitee täitevkomitee liige.
Tallinna eelmine linnapea Taavi Aas siirdus riigikokku.

 

 

 

JUHAN KIVIRÄHK: Kõlvartist saab väärikas linnapea

 

"Kui Riiat võis aastaid juhtida Nils Ušakov, miks siis Tallinnat ei võiks juhtida Mihhail Kõlvart," ütles sotsioloog Juhan Kivirähk. "Kui tegeldakse linna probleemidega, siis peaks kõik korras olema. Ajad, kui oli vastasseis linnavalitsuse ja vabariigi valitsuse vahel, kindlasti Tallinna arengule kasuks ei tulnud."Kivirähk iseloomustas Kõlvarti valikut linnapea kohale sõnadega: "Õige otsus!" "Ma ei ole ennustaja, aga arvan, et temast saab igati väärikas linnapea," lisas ta. "Ma ei oska hinnata, kuidas see mõjutab eesti rahvusest Tallinna elanikke, aga samas kui Riiat võis aastaid juhtida Nils Ušakov, miks siis Tallinnat ei võiks juhtida Mihhail Kõlvart. Minule on ta jätnud väga sümpaatse mulje, ilmselt tänu oma spordiala harrastusele, mis toob enesevalitsemise."


Tallinn on Kivirähki sõnul eriline linn. "Siin on poliitilisel võitlusel oma roll, aga peamine on ikkagi linnaelanike huvid," ütles ta. "Kui õnnestub näidata, et ei tegeleta politikaanlusega, vaid linna probleemidega, siis peaks kõik korras olema."


Politoloogi kinnitusel on hea ka see, kui pealinnas ja Toompeal on võimul sama erakond ehk koalitsioon. "Need ajad, kui oli vastasseis linnavalitsuse ja vabariigi valitsuse vahel, kindlasti Tallinna arengule kasuks ei tulnud," nentis Kivirähk.


Sotsioloog soovis Kõlvartile edu ning ka seda, et mees jääks iseendaks. "Soovin, et ta jääks sama väärikaks ja rahulikuks, nagu ta on siiamaani olnud."


Kivirähk tõi olulise väljakutsena uuele linnapeale välja Tallinna ringraudtee rajamise vajalikkuse. Ka avaldas ta lootust, et Kõlvartist saab hea linnapea, nii et linn areneb ja Ülemiste vanake ei uputa seda ära.


"Tõenäoliselt hakkavad järgmiste valimiste tuules teatud erakonnad Kõlvarti rahvust mehe vastu ära kasutama – kui vaadata nihet konservatiivsuse ja vihakõne suunas," mainis Kivirähk. "Toompea koalitsioon ei pruugi vene valijale kõige meeldivam olla, aga oleks võinud minna veel hullemini. Koalitsioonileppes tehti väike muudatus kodakondsuspoliitikas, seegi näitab, et Keskerakond suudab siiski selles koalitsioonis oma valija huvide eest seista ja seda liini hoida. Vaevalt oleks mittekodanike lastele kodakondsuse andmist juhtunud, kui selles koalitsioonis oleks Keskerakonna asemel Reformierakond."

Laadimine...Laadimine...