Uute taksodega pääseb ratastooliga ka kontserdile

"Liigun ringi üle Eesti ja võin kinnitada, et Tallinn on ligipääsetavuse mõttes teerajaja," ütles Arko Vool uut turvalist ratastoolitaksot testides. 

Pilt: Albert Truuväärt

Uute taksodega pääseb ratastooliga ka kontserdile (1)

Kai Maran

"Liigun ringi üle Eesti ja võin kinnitada, et Tallinn on ligipääsetavuse mõttes teerajaja," ütles Arko Vool uut turvalist ratastoolitaksot testides. 

Tulika Takso hakkab puudega inimesi linna tellimusel sõidutama kolme uue Volkswagen Caddy Maxi sõidukiga. "Uued autod on mõeldud neile, kel on nägemis- või liikumispuue ja kes kasutavad ratastooli või muid abivahendeid," lausus abilinnapea Betina Beškina. "Väga hea on see, et nüüd saavad puuetega inimesed kutsuda taksot 24 tundi ööpäevas. Hommikul ja õhtul pärast tööd oli taksot raske saada, aga nüüd on see probleem lahendatud. Tellida saab taksot telefoni, e-maili teel või sõnumina, kui inimesel on näiteks kuulmis- või kõnepuue."
Beškina sõnul tuleb ratastoolitaksosid juurde ning kevadeks on plaanis abivajajaid teenindada juba kümne sõidukiga.

"Edasiminek on see kindlasti," lausus oma ratastooliga uut autot testinud Arko Vool. "Enne sõidutas Termak, kel oli meile pakkuda taksodena kaks bussi. Kui aga oli tulemas mõni üritus, kuhu puuetega inimesed tahtsid ühel ajal jõuda, tekkis bussi saamisega probleeme. Sobiva aja saamisel võis olla raskusi teistelgi päevadel. Olin isegi mõnikord probleemi ees, et kui oli vaja bussi tellida, siis kõigil päevadel sobivat aega ei leidunud. Kui aga järgmisel aastal lausa kümme sellist autot sõitma hakkab, siis ei tohiks invataksodega enam üldse probleemi tekkida ja sobiva aja peaksid leidma kõik."

Turvaline sõit

Eriti tunnustab Vool uue auto turvalisi kinnitusi. "Mulle tundus, et minu ratastool ei liikunud üldse," lisas ta. "Turvalisusega on väga hästi, sest ka inimest ennast kaitseb toolis turvarihm. On tool kinni ja inimene samuti!"

Juhid on läbinud ka esmaabi-, turvanõuete täitmise ja puuetega inimeste transpordi koolituse. "Ratastooli aitan ma alati ise peale lükata," ütles Tulika ratastoolitakso juht Dmitri Kašura. "Ratastooli kinnituseks on autos neli rihma ja lisaks turvavöö. Kinnitan kõik rihmad ise, et veenduda, et asi saab õigesti tehtud."

Ratastooliga võib siseneda tagumisest uksest mööda kaldteed ja sõidu ajal saab inimene istuda enda ratastoolis. "Pean enne autojuhilt uurima, kas minu vajadustele see lahendus sobib," ütles invaskuutris liikuv Polina Konkova. Test näitas, et taksojuhi abiga veeres naise sõiduk sujuvalt taksosse ja sama sujuvalt tänavale tagasi.

Mugav on sõita ka koos saatjaga, sest allalastud põhjaga bussid mahutavad tavaistmeile neli kaaslast. "Uued ratastoolitaksod sündisid koostöös auto ümberehitaja ja automüüjaga. Arutasime koos läbi, mida on vaja teha ja kuidas seda täpselt teha," rääkis Tulika Takso AS-i juhatuse liige Anne Rebane. Firma investeerib ratastoolitaksode soetamisse 400 000 eurot.  

Ka seni inimesi sõidutanud Termaki Autopargi AS jätkab tööd. "Termak viib lapsi kooli ja täiskasvanuid tööle," ütles Beškina. "Tuttuued mugavad bussid on kohandatud puuetega inimeste vajadustele."

Tulika takso teenindab puudega inimesi veel vähemalt viis aastat. Puudega inimene maksab veerandi teenuse hinnast, linn ülejäänud 75%. Selle aasta linnaeelarves on puudega inimeste sõidutamiseks poolteist miljonit eurot.

Pimedatele ja liikumispuudega inimestele

Puuetega inimestele mõeldud taksot saavad tellida pimedad, samuti sügava või raske liikumispuudega inimesed, kes liiguvad väljaspool kodu ratastoolis või käimisraamiga. Vajalik on vastav taksokaart. "Ligipääsetavuselt on Tallinn väga palju edasi arenenud," ütles Vool. "Tänavate ja hoonete sobivus puuetega inimestele on varasemast tunduvalt parem. Tallinn on suur linn ja tema võimalused eri vajadustega arvestada paremad kui mujal kohtades. Liigun ringi üle Eesti ja võin kinnitada, et Tallinn on ligipääsetavuse mõttes teerajaja!"

Ettevõtjana julgustab Vool puuetega inimesi ka ise teenuseid pakkuma. "Olen oma tuttavaile alati öelnud, et kui tahate asju paremaks muuta, tuleb hakata ise ettevõtlusega pihta," lausus Vool, kes praegu müüb liikumispuuetega inimestele abivahendeid. "Alguses on muidugi julgustust vaja. Ma ise mõtlesin enne alustamist pikalt, kas võtta see risk või ei. Nüüd on minu vahendusel jõudnud näiteks ratastoolid, käimisraamid, kaldteed ja haaratsid paljude inimesteni."

 

Linn annab puuetega inimestele taksosõiduks 190 eurot kuus


Taksod sõidavad nüüd vajadusel ööpäev läbi ning neid pole enam tarvis 48 tundi ette tellida.

Linn toetab puuetega inimeste sõite just neile mõeldud taksodes 190 euroga kuus.  Sõitja ise peab maksma iga kord neljandiku sõiduhinnast. "Ratastoolis liikuvatele inimestele ei tohiks uue takso tellimine olla oluliselt  keerukam kui tavataksode tellimine," sõnas Tulika Takso juhatuse liige Anne Rebane. "Päeval ei tule enam tellida taksot 48 tundi ette nagu varem, kella 7-20 suudame kättesaadavad olla. Kui on vaja kindlaks kellaajaks kuskile jõuda, võib alati ka takso igaks juhuks ette tellida. Taksod sõidavad nüüd ööpäev läbi, öiste sõitude jaoks tuleb auto siiski ette tellida. Lisaks hakkame teenindama turiste, kes sellist teenust vajavad."

Puuetega inimestele sobivat taksot saavad tellida sügava nägemispuudega või sügava või raske liikumispuudega inimesed, kes liiguvad õues ratastoolis, käimisraamiga või kärus ning kellel  on taksokaart. Taksoga saab sõita Tallinna linna piirist kuni 30 km kaugusele ja sealt tagasi.

Ratastoolitaksot saab tellida telefonil 612 0030 või  info@tulika.ee, kuulmispuudega inimestele SMS 53002728.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...