VAATA GALERIID JA VIDEOT! Dirigent Hirvo Surva: Ernesaks oli, on ja jääb!

Dirigent Hirvo Surva ütles Gustav Ernesaksa trammi teelesaatmisel, et kõige paremini hoiame Ernesaksa pärandit läbi tema loomingu.

Pilt: Ilja Matusihis

VAATA GALERIID JA VIDEOT! Dirigent Hirvo Surva: Ernesaks oli, on ja jääb!

Toimetaja: Toomas Raag

Dirigent Hirvo Surva ütles Gustav Ernesaksa trammi teelesaatmisel, et kõige paremini hoiame Ernesaksa pärandit läbi tema loomingu.

"Nüüd me teadvustame, et Gustav Ernesaks on olemas olnud," rääkis koorijuht Hirvo Surva. "Vähemalt minu põlvkond võtab Ernesaksa väga loomulikult, aga nüüd saab ka noorele põlvkonnale teadvustada, et meil oli Gustav Ernesaks - ta on meil tegelikult ka edasi. Surva sõnul on sellised inimesed meie ajaloos ja kultuuris väga tähtsad, sellepärast peaks neist rohkem ja rohkem rääkima.

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas ütles, et Tallinna tramm on väga vana ja sel on olnud väga erinevaid aegasid.

"Ma usun, et läbi selle arengu on tramm saanud tallinlastele palju hubasemaks – nii nagu meile on omane laulupidu, on meile omane ka ühistransport ja ma loodan, et seda kasutatakse jätkuvalt," rääkis Aas.

"Tegelikult on see ääretult sümboolne, et muusikatrammide projekt lõpeb just nüüd ja Gustavi nimelise trammiga," tänas Aas omalt poolt kõiki neid, kes on selle projektiga seotud.

"Ma tahaks seda võimalust kasutada selleks, et kutsuda teid kõiki laulupeole. Ma hea meelega kutsuks teid ka tantsupeole, aga piletid on välja müüdud," nentis Belobrovtsev. "See näitab seda, et Eesti rahvas oskab hinnata oma kultuuri ja traditsioone." 

Tallinna Linnatranspordi AS juhatuse esimehe Deniss Boroditši sõnul on sümboolne saata Gustav Ernesaksa nime kandev tramm liinile Eesti laulupeotraditsiooni 150. aastapäeva tähistava üldlaulupeo tuleteekonna Tallinna jõudmise päeval.

"Kui mõtleme laulupeole, kangastub paljude mälestusis Gustav Ernesaksa kuju, võimsalt lehviv hall juuksepahmakas ja tuhanded lauljad jälgimas laulutaadi taktikeppi, et kõlada ühes võimsas ühislaulus. Ernesaksa nime kandva trammiga lõpetame muusikatrammide sarja, mille käivitasime läinud aasta septembris. Tramm Gustav on võimas punkt suuri Eesti muusikainimesi austavale ettevõtmisele," ütles Boroditš. 

Mõeldes Ernesaksale tuleb meelde laulupidu

Surva avaldas, et ju Ernesaks oli ise ka trammiga sõitja. Tema sulest on ju pärit kuulus "Rongisõit", mida rahvusooperi poistekoor väga meeleolukalt esitas. "Ju tal siis mingi side ikka oli rööbaste peal sõitvate asjadega," arvas Surva. Hirvo Surva on selles mõttes eriline, et tema päris Eri Klasilt Ernesaksa taktikepi, mille viimane Klasile üle andis. Paslikumat kingitust oleks raske välja mõelda - Surva juhatab rahvusooperi poistekoori ning Ernesaks lõi RAMi ja RAMi poistekoori. 

Poistekoori meesrühmad esitasid veel meestelaulu "Hakkame mehed minema," mille Ernesaks lõi, et oleks ometi üks koorilaul, kus ei oleks hirmsat susisevat eesti s-häälikut. Surva sõnul hoiame me läbi Ernesaksa loomingu tema pärandit kõige paremini.

Tsiteerides ühte ema, kelle kolm poega laulsid Estonia poistekooris: "Olen üdini tänulik, sest poistekoor kasvatas mu poegadest mehed!"

"Mõeldes laulupeole tuleb meelde Gustav Ernesaks, meie laulutaat," avaldas majandusminister Taavi Aas, endine Tallinna linnapea, kelle ajal saigi alguse muusikatrammide projekt, "mõeldes Ernesaksale tuleb meelde laulupidu ja mõeldes laulupeole tuleb meelde Ernesaks."

Aasale tuleb meelde laulupeo lõpulaul, kui tema, kes ise sugugi laulumees pole, meenutab Ernersaksa loomingut. "Minu kohta käib Juhan Smuuli ütlemine, et mees, kui vähegi võid, ära laula," naeris Aas, et vabandada oma vähest panust laulupidudesse, väikese poisina on Aas käinud tantsupidudel. Tänavu ei jõua Aas kahjuks tantsupeole, aga läheb kindlasti laulupidu vaatama. "Meeskoorid kõlavad võimsalt ja uhkelt," ütles Aas.

Ernesaksa õpilane, koorijuht Silvia Mellik on terve elu koore juhatanud ning 40 aastat ise koorijuhte õpetanud. Tema õpilaste hulka kuulub ka Hirvo Surva. "Hirvo puhul tunnen ära emotsionaalsust ja sooja südant, mis tal on," tõdes Mellik.

33images

12 muusikatrammi

Tallinna Linnatranspordi AS on alates läinud aasta septembrist saatnud nüüdseks liinile 12 muusikatrammi, mis on saanud nime Neeme Järvi, Anne Veski, ansambel Smilersi, lõõtsamaestro Heino Tartese, vabaduslauliku Alo Mattiiseni, unustamatu Georg Otsa, igihalja Raimond Valgre, Eesti levimuusika kuninga Jaak Joala, dirigent Peeter Sauli, maestro Eri Klasi ja koori Ellerhein järgi. Lisaks muusikatrammidele, sõidab Tallinnas kuus retrotrammi, mis on nimetatud Eestile oluliste riigimeeste ja sõjaväelaste järgi. 20 kaasaegset CAF trammi kannavad populaarseid naisenimesid.

Tallinna Linnatranspordi AS otsustas anda muusikute nimed kaheteistkümnele KT-6 trammile, mille kaasajastamisse investeeriti 2016.-2018. aastal 10,8 miljonit eurot.

Tramm liinile saatmine toimus 3. juulil Kadrioru luigetiigi lähistel asuvalt rööbasteelt.  

Laadimine...Laadimine...