VAATA OTSE KELL 10: Konverents arutleb alkoholiga seonduvat vastutuse küsimust

"Ühelt poolt soovitakse valida ise oma elustiil ja tarbimisõigus, teisalt ootame, et teiste valitud elustiil meile ebamugavusi ja kannatusi ei põhjustaks. Siin kohtuvadki vabadus ja vastutus," kommenteeris TAI direktor Annika Veimer.

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv

VAATA OTSE KELL 10: Konverents arutleb alkoholiga seonduvat vastutuse küsimust

Toimetaja: Sandra Lepik

"Ühelt poolt soovitakse valida ise oma elustiil ja tarbimisõigus, teisalt ootame, et teiste valitud elustiil meile ebamugavusi ja kannatusi ei põhjustaks. Siin kohtuvadki vabadus ja vastutus," kommenteeris TAI direktor Annika Veimer.

Tervise Arengu Instituudi (TAI) korraldusel toimub Tallinnas alkoholikonverents "Vabadus on vastutus", kus antakse ülevaade alkoholi tarbimise trendidest nii täiskasvanute kui noorte seas ning keskendutakse vastutusele, vahendas BNS.

Esmakordselt esitletakse kauplustes läbi viidud alkoholi nähtavuse uuringu tulemusi ehk selgub, kas ja mil määral on alkoholipaigutus kauplustes muutunud, et tarbija ei peaks sellega tingimata kokku puutuma.

"Oleme tänavuse konverentsi ühendanud sõnapaariga "vabadus ja vastutus", mõlemad mõisted on alkoholitarvitamisega tihedalt seotud. Eestlased hindavad kõrgelt isikuvabadusi, mis teeb aga ühiste väärtuste eest seismise nii mõnelgi juhul keeruliseks. Meil on konsensuslik arusaam, et alkohol põhjustab kahjusid, kuid ometi püsib visalt ühiskondlik jonn, mis tõrgub leppimast piirangutega, mis võiksid seda olukorda muuta. Ühelt poolt soovitakse valida ise oma elustiil ja tarbimisõigus, teisalt ootame, et teiste valitud elustiil meile ebamugavusi ja kannatusi ei põhjustaks. Siin kohtuvadki vabadus ja vastutus," kommenteeris Veimer.

Eestis on aktiivselt alkoholipoliitikat ellu viidud eesmärgiga vähendada alkoholi kogutarbimist, sellest tekkivat tervisekahju ning koormust maksumaksjaile. Viimase kümne aasta jooksul on alkoholi kogutarbimine vähenenud ligi 4,7 liitrit täiskasvanud elaniku kohta.

Tänavune konverents pakub vestlusringe ja arutelusid alkoholiga seotud hoiakutest, väärtustest ja normidest. Otsitakse vastust küsimusele, kas langus liitrites peegeldub ka ühiskonnas muutunud hoiakutes ja normides ning millised on peamised põhjused, huvide konfliktid ja eetilised dilemmad, mis takistavad saavutada kiiremaid muutusi. Käsitletakse ka elukeskkonna ja tarbijakäitumise seoseid ning räägitakse meedia rollist alkoholiga seotud sõnumite edastamisel.

Konverentsile tulevad mõtteid vahetama Tarmo Jüristo mõttekojast Praxis ja Riina Raudne Terve Eesti SA-st, Margit Keller Tartu Ülikoolist ja Heidi Reinson Kantar Emorist, Maria Murumaa-Mengel Tartu Ülikoolist, Helen Noormets Tervise Arengu Instituudist, Holger Roonemaa Postimehest, Ilona Leib PR Partnerist ja Mihkel Kübar, kes on Intsikurmu Festivali peakorraldaja.

 

Ajakava:

10.00–10.10 Avasõnad

Annika Veimer, Tervise Arengu Instituut

10.10–10.35 Alkoholi turg, tarbimine ja kahjud

Marje Josing, Eesti Konjunktuuriinstituut

10.35–11.00 Eesti täiskasvanute alkoholi tarvitamine – kas eeskuju noortele või vastupidi?

Sigrid Vorobjov, Tervise Arengu Instituut

11.00–11.25 Alkoholi nähtavus kauplustes – enne ja nüüd

Inspired Universal McCann OÜ, Kaidi Kandla

 

11.30–11.50 Kohvipaus

 

11.50–12.30 Vestlusring "Kuidas tekib normaalsus?"

Riina Raudne, Terve Eesti SA ja Tarmo Jüristo, SA Poliitikauuringute Keskus Praxis

 

12.30–12.55 Tarbimine – jäigad mustrid ja/või kiired muutused?

Margit Keller, Tartu Ülikool

 

13.00–13.45 Lõuna

 

13.45–14.10 Märkamatud müksud meie ümber: kuidas keskkond meie käitumist suunab?

Heidi Reinson, Kantar Emor

14.10–14.30 Alkoholivaba festival? 

Mihkel Kübar, Intsikurmu festivali peakorraldaja

14.30–15.30 Vestlusringis osalevad:
Helen Noormets, Tervise Arengu instituut (terviseturunduse keskuse juht)
Maria Murumaa-Mengel, Tartu Ülikool (sotsiaalmeedia lektor)
Ilona Leib, kommunikatsioonibüroo PR Partner (suhtekorraldaja)
Holger Roonemaa, Eesti Meedia (uuriva ajakirjanduse juht)

Laadimine...Laadimine...