VAATA PILTE AVAMISEST: Kai loob eesti kunstile rahvusvahelises koostöös tugeva aluse

Noblessneri sadamalinnakus avas eile õhtul päikeseloojangul uksed rahvusvaheline Kai kunstikeskus, mille otse vee piiril asuv hoone on osa ajaloolise Noblessneri allveelaevatehase kompleksist.

Pilt: Ilja Matusihis

VAATA PILTE AVAMISEST: Kai loob eesti kunstile rahvusvahelises koostöös tugeva aluse (1)

Kai Maran

Noblessneri sadamalinnakus avas eile õhtul päikeseloojangul uksed rahvusvaheline Kai kunstikeskus, mille otse vee piiril asuv hoone on osa ajaloolise Noblessneri allveelaevatehase kompleksist.

"Oma nime sai kunstikeskus eesnime Kai järgi, märgib ju sõna Kai ühelt poolt merelähedust ja teisalt tugevat alust, platvormi," rääkis Eeva Lillemägi keskuse tööd korraldavast Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusest. "Just selliseks tugevaks aluseks soovime saada ka eesti kunstnike jaoks, sest lisaks näitustele hakkame korraldama veel mitmesuguseid kursusi ja koolitusi."

34images

Sajakohaline auditoorium

Põhjalikult restaureeritud rohkem kui saja-aastases unikaalses muinsuskaitsealuses hoones leiavad kaasaegsete näituseruumide kõrval tööruumid viis Eesti kunstiorganisatsiooni, avatud on tipptasemel sajakohaline auditoorium. Keskuses on külaliskorter, mis võimaldab algatada rahvusvahelise residentuuriprogrammi ja kutsuda Eesti kunstiväljaga tutvuma väliskuraatoreid ja -kriitikuid.

"Suures galeriis hakkame korraldama näitusi viis-kuus korda aastas, seega jääb väljapanek keskmiselt avatuks paar kuud," ütles Lillemägi. "Näitusi korraldame valdavalt koostöös teiste riikidega, näiteks eesti kunstnike tööde väljapanekul kaasame teiste riikide kuraatoreid ja vastupidi."

Hanna Laura Kaljo kureeritud avanäitus "Lase oma tähelepanul…. pehmeneda ja laiali valguda" toob kokku kaheksa eri riikide kunstnikku, kelle töid on inspireerinud nii kujutav kunst, meditatsioon, kuulamine ja kirjutamine kui tekstiilikunst ja traditsioonilised ravipraktikad.

Aastaaegade valgusmängud

Näitusel mängib kaasa ka meie aastaaegade vahelduvus, üleminek pimeduse- ja jõudeajale.

"Olen püüdnud jääda avatuks loole, mis oma mitmekihilisuses ei lase end koheselt hoomata,» ütles Kaljo. «Läänemere loksumine kunstikeskuse akende all ning valgusemängud, mis muudavad iga tunni näitusel erinevaks, loovad tasase keskkonna projekti jaoks, mis kutsub tähele panema ja kogema."

"Ühe piletiga saab näitust külastada kaks korda, sest nii saab osa ka hoone muutuvast merelähedasest maastikust," lisas Lillemägi.

Tõnu Narro kujundatud näitusel on väljas Marie Kølbæk Iverseni, Sandra Kosorotova, Pia Lindmani, Andrea Magnani, Elin Már Øyen Visteri, Carlos Monleon Gendalli, Sam Smith ja Nele Suisalu tööd. Teiste hulgas toetab näituse korraldamist ka linna kultuuriamet. Kultuurikeskuse näitusi saab ühe piletiga külastada kaks korda, et saada osa ka aastaaegade vahelduvast valgusmängust veepiiril asuva ajaloolise hoone ümber. Avanäitust saab Kai kunstikeskuses (Peetri 12) vaadata 21. septembrist 1. detsembrini teisipäevast pühapäevani kella 12–21. Pilet 6 eurot, sooduspilet 3 eurot.

Oktoobris avatakse Kai esimesel korrusel ka toidustuudiod ja restoran.

 Rohkem infot vaata siit.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...