VAATA TALLINNA EELARVET: Rohkem raha suunatakse haridusele

Järgmise aasta linnaeelarve ei keskendu ühele või teisele suurobjektile, vaid püüab paremaks muuta võimalikult paljude tallinlaste igapäevaelu. "Otsustasime, et järgmisest õppeaastast alates rahastame  toitlustamist ka eralasteaedades," ütles linnapea Mihhail Kõlvart. 

VAATA TALLINNA EELARVET: Rohkem raha suunatakse haridusele

Pealinn

Järgmise aasta linnaeelarve ei keskendu ühele või teisele suurobjektile, vaid püüab paremaks muuta võimalikult paljude tallinlaste igapäevaelu. "Otsustasime, et järgmisest õppeaastast alates rahastame  toitlustamist ka eralasteaedades," ütles linnapea Mihhail Kõlvart. 

Kõlvart ütles eelarvet tutvustades, et oluline rõhk on eelarves pandud näiteks laste toetamisele. Seda nii otse kui ka nende vanemate toetamise kaudu, võttes viimastelt vähemaks laste kasvatamisega kaasnevat rahalist koormust.

"Otsustasime, et järgmisest õppeaastast alates rahastame  toitlustamist ka eralasteaedades," ütles linnapea. Lisaks maksab linn laste eest visiiditasu, kui neil on vaja käia eriarsti juures. Muu hulgas suunatakse Tallinna Televisiooni osalisest sulgemisest vabanenud kaks miljonit eurot sügava ja raske puudega laste tugiisikute teenuse rahastamiseks. Linnapea sõnul rahastas tugiisikute abi varem Euroopa Liit, kuid pärast selle toetuse lõppu jäänuksid sügava ja raske puudega lapsed tugiisikuteta, kui linn poleks selleks raha eraldanud. Jätkub ka töö lasteaedade ja koolide remontimisel.

Tõhusam lumekoristus ja siseteed

Oluline on veel, et seni liiga madalalt väärtustatud, kuid väga rasket ja vajalikku tööd tegevatel hooldustöötajatel tõuseb palk 20%. Kuna riiklikult on lahendamata õendusteenuse osutamine suurtes hooldekodudes, siis rahastab linn ühtlasi koduõendust nii kroonilistele haigetele nende kodudes kui ka Iru hooldekodus.

"Võib tunduda, et eelarves on palju juttu väikestest asjadest, kuid just need on linna elus eriti olulised," ütles Kõlvart. "Olgu need siis elamukvartalite sisesed teed, tõhusam lumekoristus või tänavahooldus." Näiteks kvartalite siseteede kordategemiseks panustab linn kokku rekordilised 8 miljonit eurot, mida on kolme miljoni võrra mullusest rohkem.

Elaniku hääl kostma

Järgmise, 2020. aasta n-ö iga-linlase-eelarve loogiliseks jätkuks oleks linnaelanike hääle arvestamine selle väljatöötamisel. Sellise mudeli järgi tegutsetakse näiteks Helsingis. Linnaosade elanikel tekiks võimalus valida üks konkreetne, nende arvates kõige hädavajalikum objekt, mis tuleks nende kodulinnaossa ehitada. Järgmise aasta teisel poolel luuakse tallinlastelegi võimalus linnaeelarve kasutamise osas kaasa rääkida.

"Tallinna linn algatas juba 2014. aastal kaasava projekti  ehk linna positiivse programmi, millega koguti kokku linlaste ettepanekud elukeskkonna paremaks muutmiseks," mainis Kõlvart. "Kaasava eelarve elluviimine oleks Tallinna positiivse programmi järgmine etapp."
2020. a Tallinna eelarve on ligi 83 mln eurot. Võrreldes 2019. aastaga on see kasvanud 8%. Suurima osa eelarves moodustavad haridus, linnatransport ja sotsiaalhoolekanne.

Tallinna linna eelarved on kiiresti kasvanud: näiteks võrreldes 2017. aastaga on järgmise aasta linnaeelarve kogumaht neljandiku võrra suurem, küündides 823 mln euroni. 2019. aasta esialgse linnaeelarvega võrreldes on järgmise aasta eelarves tervishoiu tegevuskuludeks 13,7% ja sotsiaalhoolekandeks 11% rohkem raha. Tervishoiu ja sotsiaalhoolekande investeeringud kasvavad vastavalt 142% ja 170%.  Hariduskuluks mõeldud rahasumma kasvab järgmisel aastal - võrreldes tänavuse esialgse linnaeelarvega - 3,2% ja investeeringud haridusse 10%. Protsentuaalselt kulubki kõige enam linna raha haridusele, sellele järgneb teede-tänavate korrashoid.

Eakate maja ja põlvkondade maja

• Maleva 18 jätkub seenioride maja ehitus, mis arvestab eakate vajadusi ja peaks valmima sügisel.

• Põhja-Tallinnasse kerkib põlvkondade maja, kus tegevust leiavad tulevikus nii puudega noored kui ka eakad. Maja valmib 2021. aastal.

• Mustamäel algab sotsiaalelamu projekteerimine, majja tuleb 15 munitsipaalkorterit, kuni 84 sotsiaalkorterit ning sotsiaalasutused. Kokku maksab hoone 15,5 mln eurot.

Suurte teede rajamine ja uus bussirada

• Algab Tallinna väikese ringtee või Mustakivi tee läbimurde  (Lasnamäelt Piritale) projekteerimine. Tänu sellele vähenevad ummikud Pirita teel.

• Kvartalisisestele teedele ja kõnniteedele kulutatakse 8 miljonit eurot.  

• Ülemiste terminali ja Vanasadama vaheline trammitee pikkusega 2,57 km saab välisrahastuse toel ehk 808 000 euro eest projekti.

• Pikk tänav läheb miljoni euro eest remonti Rannamäe tee ja Olevimäe vahel, et muuta sealne hindamatu miljöö minevikuhõngulisemaks.

• Pirita teele lisandub 2,2 km pikkune ühistranspordirada, mis koos valmiva Reidi teega muudab selle piirkonna märgatavalt ummikuvabamaks.

Tiigriorg ja Pilvemets

• Lisaks 1,5 miljonit eurot maksvale Tiigriorule muutub loomaaed veel rikkamaks Pilvemetsaga, mille elluviimisele kulub 2,6 miljonit eurot. Pilvemets tähendab tükikest Kagu-Aasia troopilist vihmametsa.

• Botaanikaaia palmimaja saab remondiks 2, 9 miljonit eurot. Samuti tuleb botaanikaaeda 3,3 miljoni euro eest majandushoone ning suuri summasid kulutatakse sealse vetesüsteemi ja õueväljapaneku uuendamiseks.

• Georg Otsa, Konstantin Pätsi ja Sergei Dovlatovi mälestusmärkide rajamiseks eraldab linn pool miljonit eurot.

• Linnateatri uuendamise käigus on kavas kvartali kõik hooned korda teha ning ehitada hoovi 500-kohaline vabaõhu istumisala ja 300 m2 suurune välilava. Hoovi alla rajatakse praeguse Põrgulava asemele kaks uut saali. 2020. a eelarves saab teater remondiks 5,7 miljonit.

Lapsed saavad eriarstile visiiditasuta

• 500 000 eurot on ette nähtud laste visiiditasu kompenseerimiseks, kui neil on vaja käia eriarsti juures.

• Ligi 400 000 eurot läheb raske ja sügava puudega inimeste tugiisikute toetamiseks. Teenuse tunnitasu tõuseb kuuelt eurolt kümnele ja raha antakse mullusest üle 37 000 euro rohkem.

• Ümmarguselt 1,7 miljonit eurot on ette nähtud puuetega lastele saatjate jaoks ning ratastooliga liikujate aitamiseks. Raha on selleks järgmisel aastal 60 000 eurot rohkem.

• Iru hooldekodusse tuleb õenduskodu. Korda saavad Käo tugikeskuse Maleva t keskus, Mustamäe päevakeskus, Tallinna lastekodu imikute ja erivajadustega laste maja jpt. Jätkub Tallinna Haigla rajamise ettevalmistus.

Lapsed ja noored rohkem sportima

• Linn toetab 5,7 miljoni euroga 22 000 7-19-aastase lapse või noore sportimist. Sellega saab sportimisvõimaluse 40% selles vanuses Tallinna noortest.

• Linna noorte ja andekate tippsportlaste arengusse panustab linn Tallinna spordikooli kaudu 1,37 miljonit eurot. Spordikooli toel tippspordis läbilöömiseks vajalikest toetustest saab osa enam kui 500 andekat noort sportlast ja enam kui 50 treenerit. On täiesti võimalik, et Tokyo 2020. a olümpiamängudele jõuab ka mõni spordikooli õpilane.

• Jätkub Sport kooli! programm, millega on liitunud 17 Tallinna kooli. See tutvustab 7-8-aastastele lastele koos spordiklubide ja treeneritega eri spordialade põhitõdesid.

• 2020. a jõuab linlaste kasutusse Härma staadioni kunstkülmutusega jäästaadion. Pirita spordikeskus avab kunstkülmutusega hokiväljaku, mis pärast trenne on kõigile avatud.

• Jätkub töö selle kallal, et Kadrioru staadion saaks remonditud ja Kalevi staadioni uuendatud. Täielikult saab korda Tallinna spordihall.

• Algab ettevalmistus kesklinna kergejõustikuhalli uuendamiseks ja Pirita spordikeskusesse väliujula rajamiseks. Koos linnaosadega arendatakse linna avalikke spordiväljakuid ja vabaajaparke.

• 2,2 miljonit eurot toetab rohkem kui 350 spordiüritust või projekti, millel saab kaasa lüüa enam kui 150 000 osalejat. Tulekul on rahvusvahelised spordivõistlused nagu iluuisutamise U20 MM, U17 jalgpalli EM, purjetamise EM.

Remonti läheb mitu kooli ja lasteaeda

• Arte gümnaasium saab remondiks 7,7 mln eurot, kokku kulub selleks 14,5 mln eurot.

• Täielikult saavad korda Mustjõe gümnaasium ja Lasnamäe põhikool.

• Nõmme gümnaasiumi spordihoone ehitamiseks annab linn kaks miljonit eurot, hoone peaks valmima 2021.

• 11 miljonit läheb lasteaedade remondiks. Remont hakkab pihta Järveotsa lasteaias, aga ka Laagna Rukkilille, Rabarübliku ja Liivamäe lasteaias. Kuue lasteaia uuendamist hakatakse projekteerima.

• Mustamäele plaanitakse lastele uut loomingumaja. Vana hoone ei tasu enam säilitamist, uus maja maksab 6 mln eurot ja see summa jõuab järgmiste aastate linnaeelarvetesse.

Neli parki korda ja parem valgustus

• Uuenevad või korda saavad Löwenruh park Kristiines, Kase park Koplis, Männipark Mustamäel ja Tondiraba park Lasnamäel.

• Kõikidesse peatustesse jõuavad ühistranspordi liikumist näitavad infotablood.  

• Alustatakse Tallinna tänavavalgustuse 40 000 naatriumvalgusti väljavahetamist märksa säästlikumate ja eredama valgusega leedvalgustite vastu.

Laadimine...Laadimine...