VAATA VIDEOT JA FOTOSID! Keskturu arhitektuurikonkursi võitis KOKO Arhitektid

"Me arvestasime ka kohaliku kogukonna arvamustega, mida edastas kohalik asumiselts," rääkis üks töö autoritest, KOKO Arhitektide partner Raivo Kotov. "Nende soov oli, et kogu sellest turu alast ei kujuneks kinnise iseloomuga elamupiirkonda, vaid et see oleks piirkonnakeskus. Sellepärast nägime ette ka ala keskele väljaku, kus võiksid toimuda mitmesugused üritused."

Pilt: KOKO Arhitektid

VAATA VIDEOT JA FOTOSID! Keskturu arhitektuurikonkursi võitis KOKO Arhitektid

Ivo Karlep

"Me arvestasime ka kohaliku kogukonna arvamustega, mida edastas kohalik asumiselts," rääkis üks töö autoritest, KOKO Arhitektide partner Raivo Kotov. "Nende soov oli, et kogu sellest turu alast ei kujuneks kinnise iseloomuga elamupiirkonda, vaid et see oleks piirkonnakeskus. Sellepärast nägime ette ka ala keskele väljaku, kus võiksid toimuda mitmesugused üritused."

Arhitektuurivõistluse korraldamise eesmärgiks oli saada Keskturu alale parim linnaruumiline lahendus. Võistlusest osavõtjatel tuli esitada nii planeeringuala asendiplaan, kasutavate teede ja platside kujunduslik kui ka turuhoone funktsionaalne lahendus.

6images

"KOKO Arhitektide tööl on ka väga hästi läbimõeldud etapilisus ning selle lahendusega saab turg edukalt töötada ehitusperioodil," tõstis võidtutöö ühe tugevuse esile tellija, Astri Kinnisvara OÜ juhatuse liige Tarmo Kleimann. Samuti loob arendus tugeva kogukondliku ala, mis Keldrimäel puudub.

Kesklinna vanem Vladimir Svet oli samuti Koko arhitektide tööga väga rahul, sest viimaks saab ta inimestele selge pilguga otsa vaadates puhta südametunnistusega öelda, et uus turg tõesti mõne aasta pärast uksed avab.

"Ei ole olnud teist nii populaarset küsimust, mida on Kekslinna valitsusele esitatud, kui et millal saab korda Tallinna keskturg?" tunnistas Svet. "Kuigi juba viimasel poolteisel aastal oleme rääkinud Keldrimäe rahvale, et meil on seal tegemisel detailplaneering ja asi liigub, ollakse siiski kärsitud. Mitu inimest on mulle öelnud, et ärge keerutage, esimest korda lubati meile, et keksturg tehakse korda 1989. aastaks."

Svet rõhutas, et  linna jaoks on väga oluline, et kõik arhitektuurivõistlusest osa võtvad arhitektid mõtlesid väga tõsiselt kogu selle ruumi peale, mis keskturu ümbrusse jääb.

"Nad mõtlesid tekkivale väljakule, haljasaladele ja liiklusele. Meil toimus ka rahvale mõeldud hääletus kõige paremale lahendusele, et arhitektid ei mõtleks ainult žürii võimaliku otsuse peale. Ja rahva hääl on kõlanud ning linnarahva poolt sai kõige rohkem hääli Kadarik ja Tüür arhitektuuribüroo lahendus."

Kuna võidutöö lahendus ei ole veel poris projekt, siis on aega teha linnarahva arvates vajalikke muudatusi. Ja kõiki arvamusi võetakse veel kuulda, lubas Svet.  

Igaüks saab veel  kaasa rääkida ka lõpliku projekti kujundamisel, mis nüüd ees ootab. "Kõikidel inimestel, eriti nende, kes elavad turu ümbruses, on võimalik väga suur sõna sekka öelda," lausus Svet.

Balti jaama turu kogemus oli abiks

"Mina rõõmustasin tõsiselt lugedes uudist, et keskturu on omandanud Astri grupp," rääkis võistluse žürii liige ja Tallinna linnaplaneerimise ameti juhataja Ignar Fjuk. "Ma ei taha meenutada kõiki neid vaidlusi endise turu omanikuga,  kelle ainus eesmärk oli vähendada turu osa keskturu alal miinimumini ja ehitada sinna kõige labasem elukvartal," oli Fjuk nördinud.  

Õnneks pidas linnaplaneerimise amet juristide  survele vastu, kuni turg sai uued omanikud, kes tundsid siiralt huvi selle vastu, et sinna tuleks korralik turg. "Keldrimäe ümbrus, kõik need segamini asuvad kõrged ja madalad hooned on üsna iseloomutu või täpsem oleks öelda, see on halva iseloomuga piirkond, nentis Fjuk. "Ja nüüd sündinud Koko arhitektide projekt on just niisugune, mis suudab seda negatiivsust seal maandada. Ükskõik kust poolt turule läheneda – igalt poolt saab see olema meeldiv kogemus ja turg saab olema märgatav."

31images

Hästi on Fjuki hinnangul kogu ümbrusse lülitatud ka planeeritav väljak. "See kõik polegi ainult turg ja turuhoone ning elumajad. See on päris üks terviklik ruum. Tundub, nagu see väljak valguks sinna turuhoonesse, niimoodi on mängitud seal ehitusmahtudega." Fjuk mainis ka, et ta saab  aru rahva eelistusest, mis oli Kadarik ja Tüür arhitektide töö, sest  see  olevat nagu unelmate turg, mis väljub täiesti meie igapäevasest ettekujutusest ühest turust. "Me võiksimegi sinna jääda aega veetma, kui oleks palju raha ja tööl ei peakski üldse käima. Niisugune unistuste maa." Selles suhtes seisab Fjuki arvates Koko töö rohkem kahe jalaga maal.

Üks töö autoritest, KOKO Arhitektide partner Raivo Kotov rääkis, et neil olid küllatki vabad käed, tuli ainult arvestada tellija ette antud soovidega, kui palju tahetakse  turupinda, kui palju muud kaubanduspinda, ning kui suur ala jääb eluhoonete alla. Linna tingimus oli, et viiendik vabast pinnast kataks haljastus "Me arvestasime ka kohaliku kogukonna arvamustega, mida edastas kohalik asumiselts;" rääkis Kotov. "Nende soov oli, et kogu sellest turu alast ei kujuneks kinnise iseloomuga elamupiirkonda, vaid et see oleks piirkonnakeskus. Sellepärast nägime ette ka ala keskele väljaku, kus võiksid toimuda mitmesugused üritused."

Balti jaam turu projekteerimisel saadi tema sõnul häid kogemusi, mis kulusid nüüd marjaks ära.  

Kolme asta pärast loodetakse turuhoone avada

"Võidutööd tuleb nüüd hakata lihvima ja vaeva näha, et kõik saaks nii, nagu oleks vaja," rääkis ees ootavast Astri juhatuse liige Tarmo Kleimann. "Võib olla peab mõnes kohas mahtu vähendama, võistlustöö pole veel päris lõplik lahendus.

Koko arhitektid on väga hästi lahendanud, kuidas hooned hakkavad sobima uue väljakuga ja meiegi oleme saanud hea kogemuse Balti jaama turult, mis kujunes meile parajaks proovikiviks."

Kleimann kinnitas, et nad on väga  rahul, sest inimesed on Balti jaama turu omaks võtnud ja seal käib aastas ligi 5 miljonit külastajat. "Loodame, et ka keskturg õnnestub samamoodi."

Ehitama hakatakse siis, kui detailplaneering on olemas ja ehitusload käes. "Kui kaua see kõik aega võtab, ei oska öelda, aga meie soov on avada turuhoone 2023. aastal."  Ehituse maksumuseks hindas ta 80 kuni 90 miljonit eurot. Töid rahastab omanik -  Astri Grupp. "See ehituseks vajaminev raha leitakse,"  lubas Kleimann.

Konkursist võttis osa kolm võistlustööd: Kadarik Tüür Arhitektid OÜ, KAMP Arhitektid OÜ ja KOKO Arhitektid OÜ.

Võidutöö puhul tõi Žürii välja väga hea üldise avaliku ruumi idee ja proportsiooni. Hästi on välja joonistatud ja kasutatud avalikke teid ja platse ning kuidas need proportsionaalselt sobivad alale planeeritavate hoonetega.

"Linnaehituslikult on tegemist tugeva lahendusega, mis on arhitektuurselt kõige terviklikum. KOKO Arhitektide tööl on ka väga hästi läbimõeldud etapilisus ning selle lahendusega saab turg edukalt töötada ka ehitusperioodil. Samuti loob arendus tugeva kogukondliku ala, mis hetkel puudu on," kommenteeris Astri Kinnisvara OÜ juhatuse liige Tarmo Kleimann.

 

16.10.2019 – 12.11.2019 on Liivalaia Raamatukogus võimalik näha kõiki konkursi töid.

Võidutööga saate tutvuda siin: https://drive.google.com/drive/folders/1S1_-COmayLIzxJwS5DBcYKye63a9TR_6

 

 

 

 

 

Laadimine...Laadimine...