Vabadusepäeva laulavad rõõmsaks Nele-Liis Vaiksoo ja Rolf Roosalu

Vabaduse väljakul saab taasiseseisvumispäeva puhul kuulata tasuta kontserti, teletornis selgub, kuidas peaminister kaatriga kiirkorras Soomest Toompeale jõudis, ja vabaõhumuuseum korraldab kodumaiste aiasaaduste rohelaada.

Pilt: Scanpix
Eesti

Vabadusepäeva laulavad rõõmsaks Nele-Liis Vaiksoo ja Rolf Roosalu

Kai Maran

Vabaduse väljakul saab taasiseseisvumispäeva puhul kuulata tasuta kontserti, teletornis selgub, kuidas peaminister kaatriga kiirkorras Soomest Toompeale jõudis, ja vabaõhumuuseum korraldab kodumaiste aiasaaduste rohelaada.

Tegevlinnapea Taavi Aas avab 20. augustil kell 14 taasiseseisvumispäeva kontserdi Harjumäel 20. augusti väljakul, kus esineb kaitseväe orkester Peeter Saani juhatusel ning solistideks on säravad Nele-Liis Vaiksoo ja Rolf Roosalu. Kava koosneb Eesti muusikast, tasuta kontserdi korraldab linna kultuuriamet.

Teletorni juures saab vaadata soomukeid ja päästeautot

Kell 17 esineb õuel Tanel Padar & The Sun, päevajuht on Madis Milling.

Teletorn tähistab taasiseseisvumist 20. augustil algusega kell 11 oma õuel algava tasuta perepäevaga. "Teletorni oleme palunud sündmusterikast aega meenutama abilinnapea Kalle Klandorfi, kes toona eriteenistuse asedirektorina lahte blokeerinud vene sõjalaevade vahelt kaatril Moonika peaminister Savisaare Soomest tagasi tõi," ütles üks korraldajatest Aadu Jõgiaas. "See on tegelikult üsna uskumatu tegu! Laev startis 19. augusti õhtul kella kuue-seitsme ajal ja kella kümne paiku oli Savisaar Eestis tagasi. Nii et kui mõnel teisel tuntud poliitikul oli ärevate sündmuste ajal rutt Eestist ära saada, siis Savisaar, vastupidi, ruttas tagasi. Tund hiljem oli ta juba Toompea lossis ja nõudis sideühendust Leedu peaministriga."

Teletorni esimese korruse saalis avab 20. augustil kell 12 ürituse "Meenutustund – august 1991" tegevlinnapea Taavi Aas.

Lisaks demonstreerivad oma tegemisi ja relvastust kaitseliit, soomukeid näitab kaitsevägi ja kohal on päästeamet koos päästeautoga. Ennetusbüroo jagab näpunäiteid kodu-, tule- ning veeohutuse kohta. Uudistada saab meditsiiniautot ja osaleda parameditsiini töötoas.

Päästjad tutvustavad oma tehnikat, häirekeskus jagab nõuandeid turvalise elukeskkonna hoidmise ja loomise kohta. Noorsoopolitseinikud õpetavad ohutult ja turvaliselt liiklema, piirivalvurid räägivad veeohutusest, naiskodukaitsjad ja kodutütred jagavad meisterdamisnippe, Männiku lasketiir pakub võimalust ennast proovile panna täpsuslaskmises. Kell 17 esineb õuel Tanel Padar & The Sun. Päevajuht on Madis Milling. Trepikõnnid on Teletorni piletiga.

Netiturvalisuse õpe rahvarinde muuseumis

Abipolitseinikud räägivad internetiturvalisusest ja hoiatavad võimalike ohtude eest.

Rahvarinde muuseum (Vabaduse väljak 9) ootab 20. augustil kella 11-15 igas vanuses huvilisi samuti tasuta perepäevale. "Sel aastal tahame pakkuda põnevaid tegevusi laiemale ringile," ütles korraldaja Nele Viks. "Politsei- ja piirivalveamet annab muuseumi filminurgas lastele liikluskoolitust, teeb liiklusviktoriini ja võimalusel on kohal politseibuss. Abipolitseinikud räägivad internetiturvalisusest ja hoiatavad võimalike ohtude eest. Tehnikaülikooli teadlase Kristel Vene lõhna ja maitse töötoas saab igaüks oma maitsemeeli testida."

Külastajad saavad proovida imemarja tabletti ning eri sorti hapusid toite nagu laim, sidrun ja astelpaju marjad. "Lükkame praktiliste testide käigus ümber müüdi maitsete ja lõhnade tajumise kohta," selgitas Vene. "Üleilmseks müüdiks on kujunenud näiteks arusaam, nagu paikneksid keelel eri piirkonnad eri maitsete tundmiseks. Saksa teadlase vildakalt tõlgitud doktoritöö esitas tegelikult vaid hüpoteesi sellise võimaluse kohta, kuid paraku on väär-tõlgendus jõudnud koolitundigi. Tegelikult on maitsete eristamisel otsustav roll hoopis ninas asuvail retseptoreil. Töötoas pigistamegi katseliselt ninad kinni ja kogeme siis, palju maitseid me üldse sel kombel eristada suudame. Magusa, hapu, soolase ja kibeda kõrval degusteerime ka viiendat põhimaitset umamit."

Töötoa lõppedes õpitakse neid toite magusaks muutma ja huvilised saavad lähemalt teada ka oma geneetiliste soodumuste kohta. Samuti õpitakse töötoas tundma oma lõhnamälu. Kunstnik Juhan Rodrik juhendab rahvarinde muuseumis kunstitöötuba.

Linna turgudel esinevad Koit Toome ja Uku Suviste

Taasiseseisvumispäeva tähistamiseks esinevad linna turgudel Koit Toome ja Uku Suviste.

Taasiseseisvumispäeva kontserdil Mustamäe turul esineb 17. augustil kell 14 Uku Suviste. Nõmme turu keskväljakul toimub taasiseseisvumispäeva eel, 18. augustil kell 14 Koit Toome kontsert. 20. augustil on Nõmme ja Mustamäe turg avatud kella 9-15.

Vabaõhumuuseumis kuuleb linnaaedadest läbi aegade

Rohelaadalt saab osta aeda istikuid ja lauale kodumaiseid aiasaadusi.

Vabaõhumuuseumis tuleb 20. augustil aiaajaloo päev ja rohelaat. Kell 12 saab Sassi-Jaani rehemaja kambris kuulata Tiina Tallinna loengut Tallinna linnaaianduse ajaloost. Kell 12.40 räägib 1920-30ndate aiandusest Reti Randoja-Muts ja kell 13.20 nõukogudeaegsest aiandusest Rein Joost. Rohelaadalt leiab aeda istikuid ja lauale kodumaiseid aiasaadusi.

Kodumaiseid köögiviljasorte tutvustab Sassi-Jaani talu õuelt algavas ringkäigus Ingrid Bender, kell 15.30 räägib taluaianduse ajaloost Anneli Banner. Härjapea talus valmivad köögiviljaroad, lapsed saavad meisterdada ning aia- ja põllutaimede seemneid tundma õppida. Üritust toetavad linna keskkonnaamet ja ajakiri Pööning.

Lauluväljakul tuleb taas kokku ansambel Ruja

Lisaks legendaarsele Rujale astuvad solistidena üles Kadri Voorand, Ott Lepland, Robert Linna, Kristjan Kannukene, Priit Võigemast ja Karl Vilhelm Valter.

20. augustil kell 20 astuvad lauluväljakul üle pikkade aastate kontserdiga "Eesti muld ja eesti Ruja" taas koos lavale legendaarse ansambli Ruja liikmed. "On kaunis tunne, kui neli viiendikku Rujast on korraga laval," rääkis ansambli asutaja, pianist ja helilooja Rein Rannap, kelle sõnul oli Ruja kuldaeg kaheksakümnendail. "Me põlesime täie leegiga, me elasime ainult sellele projektile! See on ka minu puhul aeg, kus me muud ei teinudki kui pidevalt proove, pidevalt salvestasime, ühel aastal üle 40 uue loo."

"Inimesed saavad 20. augustil, mis on kõikide eestlaste jaoks väga tähtis päev, meie kontserdil lõbu, lusti, kurbust, virtuoossust ja rock'n'rolli," ütles kitarrist Jaanus Nõgisto. "Lubame, et anname endast sada protsenti selle kontserdi tegemiseks."

"Meie tegemiste eesmärk on kõige erinevamates koosseisudes olnud luua eesti originaalset muusikat, teha seda nagu see meile meeldib, sõltumata ajastulikest ja moodsaist trendidest," lisas Rannap.

Esitusele tulevad kõik Eesti rokiklassikasse kuuluvad Ruja suurimad hitid, solistidena astuvad lavale Kadri Voorand, Ott Lepland, Robert Linna, Kristjan Kannukene, Priit Võigemast ja Karl Vilhelm Valter. Kontsert toob kokku varasemad Ruja liikmed.

Poproki kontserdiga tähistab pidupäeva ka Haapsalu, kus 19. augustil esineb lossihoovis Belinda Carlisle.

Teletornis võidelnud mehed saavad autasu

Eesti vabadusvõitluse ja vastupanuliikumise mälestusliit annab riigi iseseisvuse taastamise kaitsjaile üle mälestusmedalid.

"Kõigepealt on mul hea meel, et selles asjas hakkab peale jääma ajalooline tõde," rääkis taasiseseisvumise ajal Eesti valitsuse side eest vastutanud Aadu Jõgiaas. "Need mehed, kes olid tol äreval ööl esimesel korrusel tööl ja puutusid vahetult kokku vaenlase sõduritega, pidid ju sõna otseses mõttes tulema tööle, automaaditorud seljas. Kogu aeg peeti neid pinge all. Ja see oli tõeline kangelastegu, kui neil õnnestus Vikerraadio saatja sisse lülitada, mis ju pidi olema jutu järgi Moskva televisioon. On väga imelik, et neid mehi ei ole selle kangelaslikkuse eest ametlikult tunnustatud. Kõik ettepanekud, et president Ilves neid mehi oleks autasustanud, on lennanud prügikasti."

Laadimine...Laadimine...