Vähiliidu nõukogu: kaasajal suudame juba pisut enam kui pooled vähki haigestunutest täiesti terveks ravida

"Ravi edukuse võti peitub haiguse varajases avastamises. Suured arengud vähiuuringute valdkonnas ja vähiravis tervikuna võimaldavad ka kaugelearenenud juhtudel väga sageli patsientide eluiga aastaid pikendada ja elukvaliteeti parandada," ütles PERHi onkoloogia- ja hematoloogiakliiniku juhataja ning vähiliidu nõukogu esimees Vahur Valvere.

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv
Tervis Eesti

Vähiliidu nõukogu: kaasajal suudame juba pisut enam kui pooled vähki haigestunutest täiesti terveks ravida (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Ravi edukuse võti peitub haiguse varajases avastamises. Suured arengud vähiuuringute valdkonnas ja vähiravis tervikuna võimaldavad ka kaugelearenenud juhtudel väga sageli patsientide eluiga aastaid pikendada ja elukvaliteeti parandada," ütles PERHi onkoloogia- ja hematoloogiakliiniku juhataja ning vähiliidu nõukogu esimees Vahur Valvere.

Täna allkirjastavad Eesti peaminister Jüri Ratas, Rahvusvahelise vähivastase võitluse liidu (UICC) juht Cary Adams ja Eesti Vähiliidu nõukogu esimees Vahur Valvere vähiliidu eestvedamisel Maailma vähideklaratsiooni.

Maailma vähideklaratsiooni põhieesmärkideks on oluliselt vähendada vähist tingitud enneaegseid surmasid, suurendada vähist tervenenute hulka ja parandada vähipatsientide elukvaliteeti. Deklaratsioon kutsub valitsuste liidreid ja tervishoiu teemaga tegelevaid poliitikuid üles vähendama vähikoormust, tunnustama suuremat võrdsust ja integreerima vähikontrolli teema tervise töökavadesse.

Maailma vähideklaratsioon käsitleb paljusid teemasid, näiteks vähipatsientide õigusi, vähiennetust, diagnostikat ja ravi, siinhulgas ka toetus- ja taastusravi, vähiuuringuid ja riiklikke vähiprogramme. Esmakordselt võeti Maailma vähideklaratsioon vastu 2013. aastal. Praeguseks on sellega liitunud 116 riiki.

Raamistik vähiennetuse edendamiseks ja ravi kaasajastamiseks

"Vähiga puutuvad kokku kõik riigid ja koostöövajadus arstide, teadlaste ning riikide tasemel on ilmselge. Samuti on oluline, et riik tegeleks jätkuvalt vähi ennetuse edendamise ja ravi kaasajastamisega," rääkis vähiliidu kampaania "Terve Eestiga vähi vastu" patroon õiguskantsler Ülle Madise. "Vähideklaratsioon loob selleks hea raamistiku, sest kõik olulised suunad ja põhimõtted vähivastases tegevuses on selles nimetatud," lisas Madise.

Vähisurmade vähendamiseks on oluline, et riiklikul tasandil tegeletakse kõikide vähihaigust puudutavate aspektidega. Eelkõige aga haiguse ennetamise ja varajase avastamisega, mis aitab päästa väga palju inimelusid ja on riigi seisukohalt kõige kulutõhusam. Eesti liitumine maailma vähideklaratsiooniga on vähivastase võitluse jaoks väga oluline samm edasi.

"Kui rääkida võitlusest vähiga, siis väga palju on ära tehtud. Selleni, et meie riigil oleks kaugelevaatav ja kõikehõlmav vähivastase võitluse riiklik programm, on aga veel pikk tee minna," sõnas vähiliidu tegevjuht Maie Egipt.

Igal aastal haigestub vähki 9000 inimest

"Ülemaailmse eesmärgini vähendada enneaegset suremust mitte-nakkuslikesse haigustesse 25% võrra on jäänud pisut vähem kui 6 aastat," sõnas rahvusvahelise vähivastase võitluse liidu (UICC) tegevjuht dr Cary Adams. "Seetõttu peavad valitsused tegutsema kohe praegu, et nende juhitud riikides oleksid vähikoormuse vähendamiseks kõikehõlmavad ja hästi finantseeritud riiklikud vähitõrjeprogrammid olemas," selgitas Adams deklaratsiooni vajalikkust.

Igal aastal haigestub Eestis vähki umbes 9000 inimest. Ligikaudu kolmandikku kõigist vähijuhtudest saab spetsialistide hinnangul ennetustegevusega vältida ja varakult avastatud vähki on võimalik ravida.

"Kahjuks kaunis sageli peetakse vähki veel 21. sajandi alguses surmaga lõppevaks haiguseks, aga tegelikult suudame kaasajal juba pisut enam kui pooled haigestunutest täiesti terveks ravida," sõnas Valvere. "Ravi edukuse võti peitub haiguse varajases avastamises. Suured arengud vähiuuringute valdkonnas ja vähiravis tervikuna võimaldavad ka kaugelearenenud juhtudel väga sageli patsientide eluiga aastaid pikendada ja elukvaliteeti parandada," lisas Valvere.

Heategevuskontsert ennetustegevuse toetuseks

Maailma vähideklaratsiooni allkirjastamise puhul toimub Rahvusooperis Estonia 13. septembril kell 18.00 heategevuskontsert, mille tulu läheb vähi ennetamiseks ja varajaseks avastamiseks. Ehkki piletid on juba välja müüdud, on kontserti võimalik jälgida televisiooni vahendusel. Pidulikku galakontserti näidatakse ETV-s laupäeval, 14. septembril kell 19.30 ja ETV+ pühapäeval, 15. septembril kell 21.15.

Oma annetuse saavad kontserti nautides teha ka televaatajad. Helistades numbrile 900 1004 annetate 5 eurot, numbrile 900 1040 annetate 10 eurot. Numbrid on juba avatud ja jäävad avatuks ka peale telesaadet. Annetustelefonile helistades toetad vähi ennetustegevust ja varajast avastamist, mis võimaldab päästa tuhandeid inimelusid.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...