Valitsus leppis kokku haiguspäevade hüvitamise alates teisest päevast

"Teisest kuni viienda päevani hüvitab haiguspäevad tööandja ja kuuendast päevast edasi haigekassa. See on ajutine meede ja hakkab kehtima esimesest jaanuarist," ütles peaminister Jüri Ratas. "Oluline on tagada, et haige inimene, kellel on sümptomid ei läheks tööle."

Pilt: Mats Õun

Valitsus leppis kokku haiguspäevade hüvitamise alates teisest päevast

Jaanika Valk

"Teisest kuni viienda päevani hüvitab haiguspäevad tööandja ja kuuendast päevast edasi haigekassa. See on ajutine meede ja hakkab kehtima esimesest jaanuarist," ütles peaminister Jüri Ratas. "Oluline on tagada, et haige inimene, kellel on sümptomid ei läheks tööle."

Ratas rõhutas pressikonverentsil, et see on ajutine meede, mis hakkab kehtima 2021. aasta 1. jaanuarist kuni 30. aprillini.

“Oluline on tagada, et haige inimene, kellel on sümptomid ei läheks tööle. Oleme seda teemat väga tõsiselt arutanud, sellest on palju juttu olnud nii meedias kui riigikogus ning ka valitsuse tasandil oleme püüdnud lahendusi leida,” ütles peaminister.

Ratase sõnul eeldab seadusemuudatus loomulikult, et selle kiidab heaks ka riigikogu. Porgnooside järgi võib see tuua lisakulu ca 5 miljonit eurot. See tähendab, et pool sellest leiab valitsus oma reservist ning teise poole jaoks peab haigekassa kasutama oma reservvahendeid.

Sotsiaalministri sõnul võtab seadusemuudatus aega, seetõttu saab see jõustuda alates 1. jaanuarist, kuid ta julgustab kõiki tööandjaid hüvitama juba praegu varasemaid päevi. “Iga uue regulatsiooni sisseviimine võtab aega. Kui vaatame, et 1. jaanuarini on 40 päeva, siis on see kiire tempo selleks, et kõik vajalikud korraldused ära teha,” lisas Kiik.

Haigekassa saab koroonakulude katteks 8 miljonit

Valitsus otsustas neljapäevasel istungil eraldada valitsuse reservist 8 miljoni eraldamise haigekassale seoses COVID-19ga seotud tervishoiuteenuse osutamise ja ümberkorraldamisega.

Peaminister Jüri Ratas sõnas valitsuse pressikonverentsil, et raha kulub tervishoiutöötajatele tehtud lisatundide eest täiendava tasu maksmiseks. “See läheb arstiabi paremaks kättesaadavuseks ja on mõeldud üldarstidele, eriarstidele ning tervishoiutöötajate lisatundide eest tasumiseks. Loodan, et see leevendab natukenegi nende olukorda,” ütles peaminister.

Peaminister tõdes, et olukord koroonaga on keeruline, sest nii suurt haigestunute arvu kui viimase 24h jooksul, ei ole varem tulnud. “See on kaasa toonud selle, et haiglad on hakanud järk-järgult suurendama covid voodikohtade arvu, et tõsta võimekust,” ütles Ratas, et kui senine võimekus on ülnud natukene üle 200 voodikoha, siis kuu lõpuks peaks see tõusma üle 300.

Samuti suurendatakse Ratase sõnul ka kolmanda astme intensiivravi voodikohtade arvu, et tagada parem arstiabi võimekus.

Valitsus kutsub üles ohutusmeetmeid järgima

Peaminister tänas kõiki eestimaalasi, kes on võtnud tõsiselt valitsuse ja terviseameti soovitusi ning jälgivad tähelepanelikult kõiki ohutusmeetmeid, kuid palus kõigil, kes ei ole seda veel teinud alla laadida HOIA äpp.

Ratase sõnul on täna õhtul Euroopa Ülemkogu, mille peamiseks teemaks on koroonaviirus ning seal tuleb juttu viiruse tõkestamisest, Euroopa epidemoloogilisest olukorrast tervikuna ning arutatakse, kuidas teha tõhusat koostööd, et parimad testid oleksid kättesaadavad. “Samuti tuleb juttu kõigest, mis on vaktsiinidega seonduv,” lisas Ratas.

Sotsiaalminister Tanel Kiige sõnul näitab tänane nakatunute arv, et olukord ei ole stabiliseerumas, mis võib tähendada, et senised meetmed ei ole kas mõjuma hakanud või võivad osutuda ebapiisavaks.

“Loodame, et inimesed täidavad nõudeid, et viiruse levikut tõkestada. Jätkuvalt on kõige efektiivsem distantsi hoidmine, kaugtöö võimaldamine maksimaalses mahus ja maski kandmine,” ütles Kiik ja lisas, et HOIA mobiilirakenduse kasutamine on samuti oluline, et saada teada ka nendest kontaktidest, mida ei pruugita ametlike kanalite järgi tuvastada.

 

 

 

 

 

Laadimine...Laadimine...