VÄLJASUREV LIIK: Häid kojamehi on väga raske leida ja nad on kullahinnas

Hooletu suhtumine lund ja purikaid paksult täis räästa puhastamisse võib maksta kellegi elu, tõdes Eesti korteriühistute liidu õigusosakonna juhataja Urmas Mardi.

Pilt: Albert Truuväärt

VÄLJASUREV LIIK: Häid kojamehi on väga raske leida ja nad on kullahinnas (6)

Urmas Kaldmaa

Hooletu suhtumine lund ja purikaid paksult täis räästa puhastamisse võib maksta kellegi elu, tõdes Eesti korteriühistute liidu õigusosakonna juhataja Urmas Mardi.

Majaomanikel ja korteriühistutel on Tallinnas kohustus lükata lund ja võidelda libedusega ka oma maja juures asuval kõnniteel. Samuti tuleb räästad ohtlikest jääpurikatest ja liigsest lumest puhtana hoida. Kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sulg nentis, et linnas võib näha väga hästi hooldatud kõnniteid, kuid ka sootuks teistsugust vaatepilti.


Sageli varitseb oht hoonete katustel, kust lumi ja jää aeg-ajalt alla langevad ja niiviisi tänaval kõndijaid ohustavad.


Mitme korteriühistu juhatuse liige Lea Nõuakas ütles, et heakorra A ja B on hea kojamees, kuid sellist inimest on väga raske leida ja nad on kulla hinnas. Ta lisas, et üldiselt hakkab kojamehe amet  välja surema ja neid asendavad kinnisvarahooldusfirmade töötajad. "Saime kinnisvarahooldusfirma kaudu väga toreda kojamehe, kes käib nii hommikul kui ka õhtul ja tuleb oma tööga väga hästi toime. Kaebusi puhastamata või libedate kõnniteede kohta ei ole," rääkis Nõuakas.


Juhtumid kohtus


Kõige rohkem kiitust jagab Nõuakas Mustamäe tee 195 majahoidjale Natalja Mihhailovale. "Supermajahoidja, ta vääriks Tallinna linna lumemurdja tiitlit," lisas Nõuakas. "Hommikul on tal kõik kõnniteed puhtad, mingit küsimust isegi ei teki." Mihhailova enda sõnul on kõige tähtsam oma töösse lihtsalt väga hästi suhtuda ja igat tööd korralikult teha. 

 
Mardi nentis liidu pressiteates, et leidub küllalt näiteid, kus jääpurikate ja libeduse tõrjesse suhtuvad leigelt nii korteriomanikud kui ka vähem teadlikud ühistujuhid. "Olukord on siiski väga tõsine – libeduse ning katuselt langenud lume ja jää tõttu toimunud õnnetused on juba kohtutesse jõudnud ning summad, mis ohvritele maksta tuleb, suured. Kõige hullem on asjaolu, et vastutaja hooletus võib ühel hetkel maksta inimese elu. Mullu jõustunud seaduse kohaselt kehtib korteriomandist tuleneva nõude korral korteriomanike ühine vastutus. Näiteks lumisest ja libedast  kõnniteest või räästast kukkunud jääpurikatest tingitud õnnetuse korral vastutab korteriühistu ehk siis kõik korteriomanikud."  


Ükskõiksus toob trahvi


Linn võib hooletut majaomanikku või ühistut trahvida. "Mõne maja juures on jäine koht lindiga piiratud, aga piiramine ei vabasta majaomanikku vastutusest võimalike õnnetuste ees ega katuse hooldamise kohustusest," lausus Mardi.


Katuselt lume ja purikate koristamiseks peaks ühistu piirama ohutuslindiga paigad, kuhu need võivad kukkuda. Katuse puhastamisel on kindlasti vaja kasutada turvavarustust ning arvestada tuule ja tiheda lumesajuga. Kui töö tundub riskantne ja turvavarustus puudub, on targem tellida katuse puhastamine spetsialistilt.


Suuremate teede ja tänavate korrashoiu eest vastutab linn, kes on palganud selleks tänavapuhastusfirmad. Kitsamate tänavate puhastamist takistab aga suur hulk hooletult parkivaid autosid. Näiteks tabas mupo Põhja-Tallinnas korraldatud reidi käigus kahe tunniga 50 autot, mis kõik olid pargitud parkimiskeelu alale ja jäid lumekoristusel ette. Trahvi sai 20 sõidukiomanikku ja suulist selgitustööd tehti kümnele juhile.
32 aastat sahamehe tööd teinud Kalmer Haan ütles, et muidugi oleks kergem, kui seisma jäetud autosid ees ei oleks.  Probleemide kõrval tuleb sahameestel aga ette ka rõõmu tegevaid hetki. "Kristiines, kus on palju eramaju, on paljud hea sõna öelnud," lausus Haan.
Haani ülemuse, Tänavapuhastuse AS-i juhataja Vello Kingi arvates peaks lumerohketel talvedel kasutama senisest rohkem parkimispiiranguid. "Kitsastel tänavatel võiks kehtida umbes samasugune kord nagu vanalinnas," ütles Kink. "Nii et ühel pool tänavat võib parkida paaritutel ja teisel pool tänavat paaris kuupäevadel."


Mõnel pool linnas on selliseid ajutisi parkimispiiranguid juba ka kehtestatud, kuid nendega ei arvesta kaugeltki kõik juhid. Seoses sellega on Sulel suur palve kõigile sõidukijuhtidele: "Pange parkimispiirangu märke tähele ja käituge vastavalt!"


Rekordkogus lund


Esimeses järjekorras puhastatakse lumest tõusud, ühistranspordipeatuste ootealad, ülekäigud, ühissõidukite liiklusega tänavad ning jalg- ja jalgrattateed, mille olukorraga võib üldjoontes rahule jääda. Sulg tunnistas aga, et väikestel tänavatel esineb kinni sõidetud lund ja jääkonarusi ning liiklusruum on lumevallide tõttu muutunud kitsamaks.


Tööplaani kohaselt veetakse lund ära peamiselt kesk- ja vanalinnast, samuti parklatest ja tänavate kitsastest kohtadest, kus see jääb liiklejatele ette. Teede servadest lükatakse lumi võimaluse korral kaugemale, et järgmise saju ajal oleks ruumi uuele lumevallile. Ka linnaosavalitsused on asunud innukalt lund ära vedama. Korrusmaja esiste parkimiskohtade puhastamine toimub linna ja korteriühistute koostöös.


Sule andmetel on jaanuaris linnatänavatele libedusetõrjeks puistatud 3400 t kloriide ja 475 t sõelmeid. 5. veebruari seisuga oli kommunaalameti tellimisel ära veetud 47 400 m3 lund, mida on ligikaudu kaks korda rohkem kui 2018. aastal ja peaaegu kümme korda rohkem 2017. aastal.

 

 

 

Kõige rohkem muret magalates


• Lumekoristusele ette jäävate autode pärast on tulnud mupole väljakutseid kõikjalt linnast. Eriti probleemsed kohad on magalad ning tiheda asustusega kohad, kus sõidukeid pargitakse sõidutee äärde. Valesti parkijaid on seni trahvitud 1048 korral. Valesti parkinud sõiduki omanikku saab lühimenetluse korral trahvida 20 ning üldmenetluse korral kuni 40 euroga.


• 6.-31. jaanuarini tuli mupol reageerida lumest koristamata kõnniteele 25, libedatele teedele 12, ohtlikele jääpurikatele 32 ja ohtlikule lumele katusel 19 korral.


• Mupo piirkonnainspektorid algatasid 96 haldusmenetlust, millest 28 on seotud jääpurikatega ja 68 libedate või koristamata kõnniteedega. Suulisi hoiatusi ja teavitusi tegi mupo 168, kirjalikke teavitusi e-maili teel 105 korral. Ühel juhul tuli algatada väärteomenetlus, sest inimene kukkus ja sai viga.


• Mupo saab juhul, kui libeda kõnnitee või räästas olevate purikatega kaasneb oht või keegi ennast vigastab, teha füüsilisele isikule 400 ja juriidilisele isikule 1300 eurot trahvi.


• Libedatest kõnniteedest võib teavitada mupo telefonil 14410. Linnale kuuluvatest libedatest kõnniteedest saab teada anda numbril 1345. Mõlemad numbrid töötavad ööpäev läbi.

6 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...