Vanalinna akadeemia uurib 800 aasta tagust linna

Vanalinna Avatud Akadeemia pakub 31. mail Tallinnas Kanuti Gildi saalis võimalust kaevuda ajaloosügavustesse.

Pilt: Scanpix

Vanalinna akadeemia uurib 800 aasta tagust linna

Toimetaja: Toomas Raag

Vanalinna Avatud Akadeemia pakub 31. mail Tallinnas Kanuti Gildi saalis võimalust kaevuda ajaloosügavustesse.

"Aastast 1982 toimuvate vanalinna päevade üks algseid ideid on tutvustada üha uutele põlvkondadele Tallinna ajaloolise keskuse kujunemise lugu, ja seda nii läbi meelelahutuse kui ka ajaloo uurimise," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet. "Seekord vaatame 800 aasta taha, kui siinmail tegutsesid ja linna arengule andsid hoogu taanlased. Tänavustel vanalinna päevadel kutsume kõiki ajaloohuvilisi Vanalinna Avatud Akadeemiasse, kus neli nimekat ajaloolast aitavad avastada kaheksa sajandi taguse Tallinna elu põnevaid külgi."

Arheoloog Toomas Tamla tutvustab Tallinna ajaloo uusaegseid müüte. Ajaloolane Ain Mäesalu ettekandest selgub, millist relvastust kasutasid eestlased ja ristisõdijad 13. sajandi algul – kui moodsate relvadega hakkasid muinaseestlased oma vallutajatele vastu.

Numismaatik Ivar Leimus vastab küsimusele, kes ja millal vermis Tallinna esimesed rahad. Teada on, et Taani kuningas Valdemar II laskis küll varsti pärast võidukat Lindanise lahingut vermida Toompeal esimesed mündid, kuid see rahalöömine oli lühiajaline; uuesti hakati Tallinnas münte vermima 13. sajandi keskel.

Arheoloog Erki Russowi käsitlus "Hansalinna lätteil"heidab aga valgust Tallinna asutamisele ja põnevale ajastule, kui paari põlvkonna jooksul kujunes Soome lahe lõunakaldal võimas kaubalinn. Avatud akadeemia arutelu juhib ajaloolane Ott Sandrak.

Akadeemia on kõigile Tallinna-huvilistele tasuta. Soovitav on osavõtt registreerida aadressil fienta.com/et/akadeemia

Laadimine...Laadimine...