Venemaa hoiab eestlasest kaptenit kinni kautsjoni tasumisest hoolimata

"Küll nad mind vabaks lasevad. Milleks on neil mind vaja enam kinni hoida? Ma ei uskunud, et nad mind nii kaua kinni peavad," rääkis arestis istuv Eesti kalalaevakapten. 

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv

Venemaa hoiab eestlasest kaptenit kinni kautsjoni tasumisest hoolimata (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Küll nad mind vabaks lasevad. Milleks on neil mind vaja enam kinni hoida? Ma ei uskunud, et nad mind nii kaua kinni peavad," rääkis arestis istuv Eesti kalalaevakapten. 

Kaliningradi hotellis arestis istuv Eesti kalalaevakapten ei saa aru, miks Vene piirivalve teda kinni hoiab, kuigi 700 000-eurone kautsjon maksti ära ning kalalaev Roxen ja ülejäänud kolm meeskonnaliiget lasti ära koju, vahendas BNS Postimeest. 

"Loodan, loodan," vastas ta eelmise nädala keskel küsimusele, kas usub veel peatsesse vabanemisse. "Küll nad mind vabaks lasevad. Milleks on neil mind vaja enam kinni hoida? Ma ei uskunud, et nad mind nii kaua kinni peavad. Algul lubati ju, et nädala või kõige enam kümne päeva pärast pääseme koju."

54-aastase Pärnumaalt pärit kapteni elu kõige sandim aeg algas 10. mail, kui Vene piirivalve tema laeva Roxeni kinni pidas, süüdistades Soome lipu all sõitvaid eestlastest kalamehi loata püügis Venemaa majandusvööndis. Pärast 700 000 euro suuruse kautsjoni tasumist Venemaa kalavarule tehtud võimaliku kahju hüvitamiseks lasi Vene piirivalve 25. juunil laeva ja kolm meeskonnaliiget vabaks, kuid kaptenile määras kohus hotelliaresti, mis esialgu kehtib juuli lõpuni.

Kui Vene võim Roxeni 25. juunil aresti alt vabastas, viis Eestist kohale lennanud uus kapten laeva Taani ülevaatusele. Taanis saadi ära anda ka 300 tonni roiskuma läinud kala. Raisku läinud lasti väärtus oli 80 000 euro ümber.

Kapteni vastu on algatatud kriminaalasi Venemaa kriminaalkoodeksi paragrahvi järgi, mis puudutab illegaalset kalapüüki ametiisiku poolt oma ametiseisundit kuritarvitades või grupi koosseisus eelneval kokkuleppel või organiseeritud grupina. Karistusena näeb see paragrahv ette kolm kuni viis aastat kohustuslikku tööd koos trahviga poolest kuni ühe miljoni rublani (6540 – 13 100 eurot) või vangistust kolm kuni viis aastat koos trahviga poolest kuni ühe miljoni rublani või süüdistatava kolme kuni viie aasta palga või sissetuleku ulatuses.

Vene piirivalve versiooni järgi püüdis Roxen kala tahtlikult Vene majandusvööndis, kuid seda Eesti kapten eitab. Tema kinnitusel püüdsid nad kala Vene vööndis kogemata, sest navigatsioonivahend oli rikkis: traal oli neil sisse lastud rahvusvahelistes vetes ning seadmed ei näidanud, et nad olid traalimise ajal sisenenud Venemaa majandusvetesse.

Kaliningradi prokuratuuri andmetel jõudsid eestlased enne kinnipidamist välja traalida 7,5 tonni kala, mille pealt arvutati kokku Venemaa biovarudele tekitatud kahju: ligi 50 miljonit rubla ehk 700 000 eurot. 7,5 tonni kala müügiväärtus on seejuures 1500 euro ümber. 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...