Venemaal peeti kinni Eestis elav narkokahtlusega aktivist

Kohus leidis, et Eestis elamisluba omav aktivist Aleksandr Litrejev võib lahkuda välismaale ja hakata uurimisest kõrvale hoidma, mistõttu võeti Litrejevi kuni 22. aprillini vahi alla.

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv

Venemaal peeti kinni Eestis elav narkokahtlusega aktivist

Toimetaja: Sandra Lepik

Kohus leidis, et Eestis elamisluba omav aktivist Aleksandr Litrejev võib lahkuda välismaale ja hakata uurimisest kõrvale hoidma, mistõttu võeti Litrejevi kuni 22. aprillini vahi alla.

Vene politsei pidas laupäeval Jekaterinburgis kinni Litrejevi, kelle juurest politseinikud leidsid ecstacy tablette, vahendas BNS uudisteportaali Znak.

Litrejev jäi kahe ecstacy tabletiga politseile vahele laupäeval, kui ta sõitis Jekaterinburgi kohtuma tüdrukuga, kellega ta tutvus Instagramis. Politsei pidas Litrejevi auto laupäeva õhtul kinni ja toimetas mehe jaoskonda. Politseinikud põhjendasid mehe läbiotsimist sellega, et nad said info, justkui oleks Litrejevil kaasas uimasteid. Jaoskonnas läbiviidud läbiotsimisel leitigi mehe parema jala soki seest kaks ecstacy tabletti, neist üks 0,49- ja teine 0,38-grammine.

Politsei esitas mehele kahtlustuse Venemaa kriminaalkoodeksi paragrahvi järgi, mis käsitleb narkootilise aine ebaseaduslikku käitlemist. Süüdimõistmisel võib kohus sellise teo eest karistada kuni kolmeaastase vangistusega.

Litrejevi advokaat Aleksei Bušmakov ütles Interfaxile, et mees tunnistas ennast süüdi ja avaldas kahetsust. Kohus leidis, et kuna mees tunnistab süüd ja avaldas kahetsust, võib ta lubada kuni kohtuni koduaresti. Takistuseks sai aga see, et Litrejevil pole Venemaal ametlikku elukohta ja tal on elamisluba Eestis. Seetõttu leidis kohus, et mees võib lahkuda välismaale ja hakata uurimisest kõrvale hoidma. Kohus otsustas võtta Litrejevi kuni 22. aprillini vahi alla.

Kaitsja Bušmakov lubas Litrejevi vahistamise vaidlustada, kuna tema hinnangul ei ole ametliku sissekirjutuse puudumise takistuseks talle koduaresti määramiseks.

Vene opositsiooniliidri Aleksandr Navalnõiga koostööd teinud Litrejev sai Venemaal tuntuks mobiiliäpi Krasnaja Knopka loojana. Mobiilirakendus on mõeldud lähedaste ja kaasvõitlejate teavitamiseks, juhul kui politsei on nad meeleavaldusel kinni võtnud.

Litrejev on saanud Venemaal tuntuks ka projektiga "Russki slon". Tegemist on andmebaasiga, kuhu kantakse meeleavaldustel inimesi peksnud jõustruktuuride esindajad.

Sarnastel juhtumitel on uurimine lõpetatud

Euroopa ajalehed on Litrejevi vahistamist võrrelnud Vene uuriva ajakirjaniku Ivan Golunovi juhtumiga. Politsei pidas Golunovi mullu 7. Juunil Moskvas kinni. Politsei teatas, et tema seljakoti läbiotsimisel leiti kaks pakki metamfepramooni kogukaaluga 3,65 grammi. Politsei lisas hiljem, et leidis tema korterist ka 5,42 grammi kokaiini.

Golunovile esitati kahtlustus suures koguses uimastite müümise katses. Süüdimõistmisel oodanuks teda kuni 20 aastat vangistust. Ajakirjanik aga eitas uimastite omamist ning juhtunu asjaolud tekitasid inimõiguslastes ja teistes kahtlusi, et teda üritati süüdi lavastada.

Neli päeva hiljem, 11. juunil teatas siseminister Vladimir Kolokoltsev, et pärast kohtulikke, bioloogilisi, näpujälgede ja geneetilisi analüüse tehti otsus lõpetada Golunovi vastu algatatud menetlus teda kuriteoga sidunud tõendite puudumise tõttu. Siseminister lisas, et Golunovi kinni pidanud politseinikud on uurimise all.

President Vladimir Putin vallandas hiljem juhtunuga seoses kaks politseikindralit.

Laadimine...Laadimine...