VIDEO: 30. aastate staarid: hüpnotisöörid, meediumid ja selgeltnägijad

November on eesti rahvakalendris hingedeaeg. 31. oktoobril avati Lühikese jala Väravatorni katusealusel korrusel näitus Metapsüühiline Tallinn, mis räägib sõjaeelses Tallinnas tegutsenud okultistidest, spiritistidest jt inimestest, kes eriliselt tundsid huvi salapäraste fenomenide vastu.

Pilt: Arhiiv

VIDEO: 30. aastate staarid: hüpnotisöörid, meediumid ja selgeltnägijad (1)

Meelis Piller

November on eesti rahvakalendris hingedeaeg. 31. oktoobril avati Lühikese jala Väravatorni katusealusel korrusel näitus Metapsüühiline Tallinn, mis räägib sõjaeelses Tallinnas tegutsenud okultistidest, spiritistidest jt inimestest, kes eriliselt tundsid huvi salapäraste fenomenide vastu.

"85 aastat tagasi võib kujutada ette, et Tallinn oli üsna salapärane paik," lõi Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi juhataja Toomas Abiline pildi näitusel esitatu ajastust. "Gaasilaternad heitsid valgust, vihma ladistas, üksikud varjukujud liikusid tänavatel. Inimesed aga istusid enamasti kodus, neil ei olnud helendavaid ekraane. Meie vana-vanaiseade ja vana-vanaemade ajal oli Tallinnas moes kõik, mis oli salapärane. Seda teadust, mis kõike salapärast uuris, nimetati okultismiks."

Tol ajal olid selles valdkonnas omad staarid, kellest kirjutati lehtedes ning kes korraldasid vahest temaatilisi loenguid isegi Estonia teatri saalis.

"Me räägime siin näitusel omaaegsetest staaridest," selgitas Abiline. "Näitusel saab ülevaate hüpnotisöör Bernhard Johansonist ja tema kuulsast meediumist Mai Kalamehest, kelle seansid olid ülipopulaarsed."

Johansoni korraldatud meediumseanssidel said inimesed küsida erinevaid küsimusi. Tunti huvi näiteks selle kohta, milline on Tallinn aastal 2000 – meediumi ennustusest säilinud protokoll on kõhedusttekitavalt täpne, või mis toimub Maa kaaslasel – 30. aastatel olid teadmised Kuust veel väga-väga tagasihoidlikud. Tunti huvi, milline oli Pirita kloostris elu enne selle hävingut jne. "Need lood olid muidugi ülipopulaarsed, need nö olid 30. aastate kõmuteemad."

Näituse toimumise koht ei ole juhuslik. Lühikese jala väravatorn on üks Tallinna kuulsamaid kummitustorne. "Siin on aastakümneid pandud tähele erinevaid fenomene," tutvustas Abiline. "Tavaliselt kirjeldatakse ühte munka – kannatavat mungariietes mees isikut, kelle kujutist on siin korduvalt nähtud. Tema nägu väljendab kannatust."

Abiline rääkis, et salapärast munka on nähtud ka 70. ja isegi 90. aastatel. 30. aastatel külastasid torni okultistid Eesti Psüühiliste Uuringute Seltsist, kes said meediumi abil väidetavalt selle mungaga kontakti ja munk edastas meediumi kaudu oma sõnumi. Selle kohta saab täpsemalt teada Väravatorni näitusel.

Näitusel saab vaadata ka pooletunnist filmi "Tallinna kummitusmajad", mis räägib Tallinna kummituspärimusest. Film on valminud 1994. aastal, selle teksti autor on Jüri Kuuskemaa.

Novembri kolmel neljapäeval korraldab kindlustustemuuseum elamustuure, kus saab lähemalt uurida kurikuulsa kummituste kantsi seletamatuid juhtumeid ja legende, aga ka tõsilugusid, mida siinsete kaitsetornide ja salapäraste maa-aluste käikudega juba sajandeid on seostatud.

Videvikutunni retk algab Neitsitornist, sealt liigutakse Tallitorni, edasi Väravatorni ning läbi Neitsitorni Kiek in de Köki suurtükitorni. Retke lõpuks laskutakse maa alla salapärastesse bastionikäikudesse.

Eestikeelne ekskursioon algab kell 17.30, toimub 7., 21., ja 28. novembril
Venekeelne ekskursioon algab kell 18.30, toimub 7., 21, ja 28. novembril

Registreeri end eestikeelse ekskursiooni osalejaks SIIN

NB!

Ekskursioon ei sobi väikelastele. Eeldame võimekust ronida üles ja alla mööda treppe.
Riietuda ilmale vastavalt, sest viibime veidi ka välisõhus. Bastionikäikudes on temperatuur 9 kraadi Celsiuse järgi.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...