VIDEO! 80 aastat tagasi oli Eestis rekordiliselt külm

"Sellel talvel on üpris soe olnud. Neljapäeval mõõdeti selle kuupäeva kõige soojem temperatuur," ütles Keskkonnaagentuuri ilmavaatluse osakonna juhataja Miina Krabbi.

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv
Ilm Eesti

VIDEO! 80 aastat tagasi oli Eestis rekordiliselt külm (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Sellel talvel on üpris soe olnud. Neljapäeval mõõdeti selle kuupäeva kõige soojem temperatuur," ütles Keskkonnaagentuuri ilmavaatluse osakonna juhataja Miina Krabbi.

Tänavune talv on andnud ajendi ilmast pikemalt kõnelda - nii leebeid talvekuid pole juba mõnda aega olnud. 

"Sellel talvel on üpris soe olnud. Neljapäeval mõõdeti selle kuupäeva kõige soojem temperatuur," lisas Krabbi, et 80 aastat tagasi mõõdeti samal ajal Eesti külmarekord - 1940. aastal oli Jõgeval -43,5 kraadi. 

Samas räägivad inimesed pisut erinevatest temperatuuridest, samamoodi ka lume paksusest. Näiteks tol külmarekordi sündimise päeva järel kõneldi, et Petseris näitas raudteejaama kraadiklaas suisa 50 kraadist pakast ja vagunitäis viina olla ära jäätunud.

"Erinevaid temperatuure saavad inimesed sõltuvalt sellest, millega ja kus kohas nad mõõdavad. Kui sul on termomeeter vastu maja seina, siis saab kindlasti näiteks suvel väga kõrgeid temperatuure," rääkis Krabbi. "Kui sa elad kusagil sügaval oru põhjas, on kindlasti külmem ja võibki saada madalama temperatuuri."

Lumi võib tulla järgmisel nädalal

Ilmajaamades on spetsiaalsed väljakud rohu kattega, kust mõõdetakse õhu temperatuuri kahe meetri kõrgusel spetsiaalses onnis. Andurite olemasolu korral mõõdetakse temperatuuri spetsiaalse katte all, kust tuul puhub läbi, aga päike peale ei paista. "Nii tulevad kõige õigemad temperatuurid ja väärtused."

"Esimene lume võimalus sellel talvel on umbes järgmise nädala keskpaiku, kui läheb korraks külmemaks ja võib kerget lörtsi ja lund tulla, aga seda pidu pikalt ei ole," selgitas Krabbi, et ilm läheb siiski soojaks tagasi.

Tallinna Televisioon (TTV) uuris inimestelt, millist ilma nemad eelistavad - kas sooja talve või paksu lumekihti? 

"Mul ei olegi väga suurt eelistust, aga minu lapsed ootavad küll lund," tõdes Daniel. "Samas ma seletan neile, et kuna küttearved on palju väiksemad, jääb raha üle millegi muu toreda jaoks."

"Loomulikult eelistand lund," ütles Natali kõhklematult. "Talv on seotud lumega ehk talvel peab olema valge."

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...