VIDEO! BUSSIJUHT: Mida uhkem auto, seda nahaalsem on selle sohver

"Bemmide, mersude ja Porschede juhid on kõvad mehed, ninad taevas. Nad sõeluvad ohtlikult suunatuld näitamata," räägib 40 aastat bussijuhina töötanud Aimar. Pikenev bussirada Pirital muudab tema töö ohutumaks.

Pilt: Mats Õun

VIDEO! BUSSIJUHT: Mida uhkem auto, seda nahaalsem on selle sohver

Urmas Kaldmaa

"Bemmide, mersude ja Porschede juhid on kõvad mehed, ninad taevas. Nad sõeluvad ohtlikult suunatuld näitamata," räägib 40 aastat bussijuhina töötanud Aimar. Pikenev bussirada Pirital muudab tema töö ohutumaks.

 

"Näed, nüüd tuleb," ütleb Aivar (61) tahavaatepeeglisse vaadates. See tulija on metalselt läikiv Porsche, mis kummide ühtlasel sahinal Aivari MAN-bussist algul möödub ja siis järsu nõksuga suunatuld näitamata bussirajale Aivari ette end istutab. Porsche manööver on ootamatu, kuid Aivar on juba enne seda jõudnud bussil hoo maha võtta.

Reisijad bussis nõksatavad korraks, kuid nende näod jäävad ükskõikseks. Nähtavasti ei pannud nad pidurdamist tähelegi. "Kui ol, tunned ja tead juba ette ära, kus ja kes võib ette keerata," kommenteerib Aivar "Mida kallim auto, seda nahaalsem juht. Meil on bemmid, mersud ja Porsched. Nende juhid on kõvad mehed, ninad taevas. Veel on pirukaautod. Need on ka nobedad, sõeluvad nii, et maa on must. Enamasti ei julge sõelujad suunatuld sisse lülitada. "Võtku siis parem suunatuli auto küljest üldse ära!" põrutab Aivar.

Aivaril endal sõelujate pärast avariid ette tulnud ei ole, kuid ta teab kolleege, kellel on väikesi peeglikokse olnud. "Bussirajal sõitvad autod segavad bussiliiklust väga kõvasti," räägib Aivar. "Tipptunnil on ühistranspordirada mõnel pool täiesti kinni. Politseid see millegipärast ei huvita ja teha pole midagi."

Ohtlikud süstijad

Aivar kiidab Tallinna ühistranspordiradasid ja arvab, et neid võiks rohkem olla. Kui ta kuuleb, et Tallinna linnal on kavas tänavu rajada bussirada Russalkast Pirita Selverini, on ta rahul. "See ei ole paha mõte, see on väga hea asi, lausa ideaalne" kiidab Aivar. "Tipptunnil on meil seal praegu päris raske. Vastupidises suunas, Piritalt linna poole on meil rada olemas, kus kord majas ja bussireale sõidetakse ette väga harva. Jama hakkab peale Pronksi peatusest ja kestab Hobujaama peatuseni. Seal on tänav nii kinni, et on kinni. Sama hull koht on veel ainult Endla tänaval on Taksopargi peatuse lähedal. Seal on ka niisugused ettesõidud, et on."

Bussirada Russalkast Pirita Selverini on 2,2 km pikk. Transpordiameti juhataja asetäitja Talvo Rüütelmaa sõnul ei võta see teistelt sõidukitelt teeruumi ära, sest Pirita teed laieneb kahe sõidusuuna vahelise haljasala arvelt keskmiselt poole meetri võrra ja uus bussirada lisandub kahele olemasolevale tavalisele sõidurajale. "Tahame anda ühistranspordile eelise autode ees lootuses, et järjest rohkem inimesi hakkab eelistama bussi isiklikule autole," lisab Pirita linnaosa vanem Andres Liinat. "Ühissõidukite radade rajamine on õige valik. Mida rohkem neid on, seda sujuvamalt bussiliiklus kulgeb ning seda suurem on ühissõidukite kasutajate tempoeelis autoga liiklejate ees."

Abilinnapea Andrei Novikov rääkis, et linn rajab nn bussiradasid sinna, kus bussisõitjaid on autoga liikujatest 1,5 korra rohkem. "Seejuures tuleb arvestada muidugi ka ühissõidukite liikluse intensiivsuse ja reisijate arvuga," selgitab Novikov.

Kõige ohtlikum on Kristiine ristmik

Kõige ohtlikum koht bussirajal on Endla tänaval Kristiine keskuse juures. "Sealne olukord on tugevalt liikluskultuuris kinni," ütleb Rüütelmaa. "Ohtu tekitavad just vahelesüstimised. Võimalik oleks ühistranspordi raja ja tavasõiduraja vahele ehitada betoonist barjäär, kuid seal on ruumi niigi vähe ja betoonbarjäärid vähendaksid seda veelgi."

"Kaugemas tulevikus on kavas Kristiine ristmik ümber ehitada ja loodetavasti saab siis lahendatud ka bussiradade probleem," lisab Novikov.

Rüütelmaa kirjeldas, et paar korda aastas on transpordiameti inimesed käinud koos politseiga bussiradadel korda loomas, kuid ilmselt oleks vaja seda sagedamini teha. "Kui rahvale on meelde tuletatud, milleks on bussiradasid vaja, siis mõneks ajaks läheb olukord märgatavalt paremaks, aga varsti sõidetakse jälle vanas vaimus edasi," tõdeb Rüütelmaa. "Selge on aga see, et paarist kampaaniast on vähe. Ka järelvalvet ei ole piisavalt."

"Abi oleks automaatkontrollist bussiradadel aga praegu seda seadus veel ei luba," lisas Novikov.

Põhja prefektuuri liiklusjärelevalvekeskuse patrulltalituse juht Varmo Rein kinnitab, et ühissõidukite rajal sõitvad tavalised autod on probleem ka politsei jaoks ja politseipatrullid pööravad sellele tähelepanu. "Kõige rohkem rikkumisi toimub tööpäeviti tipptundidel, kui liiklus on tihedam," ütles Rein. "Enim muret teevad Endla ja Gonsiori tänav, Tartu maantee ning Pirita tee. Seal oleme ka kõige rohkem trahve teinud, kuid eraldi statistikat me selle kohta ei pea."

Ühissõidukite rajal ebaseadusliku sõitmise eest saab juhti karistada kuni 80 eurose trahviga.

Laadimine...Laadimine...