VIDEO! Eesti Pank lasi TÜ juubeli auks ringlusse uue kaheeurose mündi

Tartu Ülikooli (TÜ) muuseumis esitleti teisipäeval rahvusülikooli 100. aastapäevale pühendatud kaheeurost mälestusmünti ja postmarki, mille mõlemad on kujundanud kunstnik Indrek Ilves.

Pilt: Scanpix
Tarbija Eesti

VIDEO! Eesti Pank lasi TÜ juubeli auks ringlusse uue kaheeurose mündi

Toimetaja: Vesta Reest

Tartu Ülikooli (TÜ) muuseumis esitleti teisipäeval rahvusülikooli 100. aastapäevale pühendatud kaheeurost mälestusmünti ja postmarki, mille mõlemad on kujundanud kunstnik Indrek Ilves.

Eesti Vabariigi alguspäevil eestikeelsena avatud TÜ pani aluse eestikeelsele kõrgharidusele, kasvatas kiiresti eestlastest haritlaskonda ja on andnud mõõtmatu panuse Eesti riigi, ühiskonna ja kultuuri arengusse. Et tänavu möödub sellest sündmusest sada aastat, on Eesti Pank lasknud vermida miljon erikujundusega kaheeurost käibemünti, millest 17 500 münti on kõrgema ehk BU-kvaliteediga ja müüakse mündikaardil.

"Tänases sündmuses on omamoodi äratundmis- ja jällenägemisrõõmu, sest Eesti Pank esitleb oma ajaloos juba kolmandat Tartu Ülikoolile pühendatud münti. Pea 87 aastat tagasi, 1932. aastal andis Eesti Pank välja esimese Tartu Ülikoolile pühendatud mündi. Kahekroonine münt oli mõeldud käiberahaks, kuid sai rahva seas niivõrd armastatuks, et seda hoiti kasutamise asemel hoopis mälestuseks," ütles Eesti Panga president Madis Müller mälestusmündi esitlusel.

"Ülikooli peahoone kujutis on vermitud ka 2002. aastal emiteeritud kümnekroonisele meenemündile, millega seitseteist aastat tagasi tähistati nii Tartu Ülikooli asutamise kui ka taasavamise aastapäeva. Ning täna on põhjust Tartu Ülikoolile ja siinsele akadeemilisele perele taas kord ahjusooja mündiga õnne soovida, sest tähistame meie rahvusülikooli sajandat aastapäeva," märkis Müller.

Lisaks tõi Omniva müüki ka rahvusülikoolile pühendatud postmargi. Nii mälestusmündi kui ka postmargi on kujundanud kunstnik Indrek Ilves, kes on eelkõige tuntud postmarkide kujundajana.

Alates teisipäeva keskpäevast saab rahvusülikoolile pühendatud kaheeurost mälestusmünti ja mündikaarti soetada ka Omniva e-poest ja Eesti Panga muuseumipoest Tallinnas Estonia puiestee 11. 17 500 mündikaardist tuleb vabamüüki 7500, ülejäänud 10 000 on mõeldud TÜ jaoks. Mündikaardi hind on kümme eurot ja korraga saab osta kuni viis kaarti. Kaarte broneerida ei saa.

Eesti Pank suunab kuni viiendiku rahvusülikooli müntidest vajadust mööda jaekaubandusse. Koostöös G4Sga jõuavad esimesed mälestusmündid täna ka Tartu jaekaubanduskettidesse.

Fotod mündist ja mündikaardist on üleval Eesti Panga veebilehel.

Laadimine...Laadimine...