VIDEO! Eestis on haigestumise risk madal! Koroonaviirus levib aevastusega

"Tuleb vältida massiürituste külastamist. Hoiame kõrvale haigetest inimestest ja loomadest, hoidume musta käega näo puudutamist. Kõige tõhusam vahend on käte pesemine," soovitas epidemoloog Irina Dontšenko.

Pilt: Albert Truuväärt

VIDEO! Eestis on haigestumise risk madal! Koroonaviirus levib aevastusega (4)

Enn Tosso

"Tuleb vältida massiürituste külastamist. Hoiame kõrvale haigetest inimestest ja loomadest, hoidume musta käega näo puudutamist. Kõige tõhusam vahend on käte pesemine," soovitas epidemoloog Irina Dontšenko, kuidas hoiduda koroonaviirusest, mis levib kõige enam piisknakkusena. Postipakke ei maksa karta.

 

Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai vastas Pealinna kolmele küsimusele.

Tulemas on Tartu rahu ning vabariigi aastapäevaga seotud pidustused, kas on plaanis piiranguid ürtuste korraldamisel?

Kuna viirus Eestisse pole levinud, siis mingeid piiranguid massiürtustele pole põhjust kehtestada.

Kas tavaline gripihaige võib kergemini nakatuda ka koroonaviirusesse?

Ei ole täheldatud, et gripiviiruse põdemine koroonaviiruse nakatumist soodustaks. Siiski on riskirühmas kõikide krooniliste haiguste, näiteks HIV-i põdejad.

Millised on soovitused lasteasutuste haldajatele?

Lasteasutustele kehtivad kõik tavapärased tervisesoovitused, eelkõige tuleks pesta käsi.

Iga nohu pole veel koroonaviirus

Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai ütles, et haigusjuhtumite sissetoomise risk Euroopa Liitu on keskmine ning edasise levimise risk on madal. "Haiguse sissetoomise riski Eestisse hinnatakse madalaks. Eelkõigi puudutab inimesi see, kes reisivad Hiina," sõnas Kadai. Ta soovitas Hiinasse reisijatel hoiduda kokkupuudetel loomadega.

"Kuna jaanuaris on niikuinii ülemiste hingamisteede haiguste kõrgperiood, siis inimene, kellel avalduvad sümptomid, ei pea kohe muretsema, kuna Eestis teadaolevalt pole võimalik nakatuda," sõnas ta. Haiguse peiteperiood on neliteist päeva.

Kadai kinnitas, et igapäevaselt hinnatakse riske uuesti ning antakse uusi soovitusi inimestele. Ehkki hetkel ei suudeta Eestis viirust tuvastada, siis homme saabub uuringu materjal, mistõttu tõenäoliselt järgmisel nädalal on võimalik terviseameti laboris viirust tuvastada. Kadai kinnitas, et seni edastatakse uuringumaterjal partneritele ning vastus saadakse tundide jooksul.

"Meie eesmärk on vältida haiguse edasist levikut, kui see peaks Eestisse sisse saama. Kui haiguskahtlus tekib ning ta on viibinud Hiinas, siis see inimene tuleb isoleerida. Tehakse kindlaks, kellega tal on olnud lähikontakt ning nendega võetakse ühendust," selgitas ta.  Vaktsiini  viirusele ei ole olemas ning ravi põhineb sümptomite leevendamises. "Nakkushaigus ei eelda kõige kõrgemaid isikukaitsevahendeid nagu Ebola viirus," kinnitas ta.

Reisimist piirama ei hakata

Maailma Terviseorganisatsioon reisimisele või kaubandusele piiranguid ei soovita rakendada ning piiripunktides seiret ei tul. Eestil pole otselende Hiinaga. Reisija peab ainult teadma, et tal on risk haigestumiseks.

Epidemoloog Irina Dontšenko rääkis, et esimene koroonaviirus levis 1965. aastal. See on loomade haigus, mille seitse haru võivad põhjustada inimeste haigestumist. Haiguse kulg varieerub väga kergest variandist kuni raskeni ning levib piisknakkusena, aga ka kontaktnakkusena. Eelkõige haigestuvad lapsed ning vanemaealised, kes põevad  seda ka raskemini.

Dontšenko sõnutsi on teadmised haigusest suhteliselt piiratud, see sarnaneb SARSiga, aga õnneks haiguse kulg on kergem. Täheldatud on piiratud levikut inimeselt inimesele, kuid see on madalam kui gripil. "Vastasel juhul oleks haigete hulk hoopis suurem. Ta ei pea vastu väliskeskkonnas, seetõttu postipakkides, mis meieni jõuavad, on viirus juba surnud," kinnitas ta.

"Hiina uusaasta tähistamine raskendab väga olukorda, sest tihedates kollektiivides levib haigus inimeselt inimesele," sõna ta. "Tuleb vältida massiürituste külastamist. Hoiame kõrvale haigetest inimestest ja loomadest, hoidume musta käega näo puudutamist. Kõige tõhusam vahend on käte pesemine," soovitas epidemoloog Dontšenko.

Koroonaviirus sai alguse Hiinast Wuhani linnuturult. 11. jaanuaril oli esimene surmajuhtum. 20.jaanuaril saime teada, et piiratud levik inimeste vahel on võimalik. Inkubatsiooniperiood on kuni viis päeva ja see levib piisknakkustel. Kulgeb nagu külmetushaigus, tõsisematel juhtudel kopsupõletik. Riskirühmas on vanemad ja krooniliste haiguste põdejad. Registreeritud on 7711 juhtumit.

 

 

4 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...