VIDEO! Ettevõtluspäeva edulugude seminar

Mis on eduka ettevõtmise saladus? Kas olulisem on suur idee või suur meeskond? Kas ka väike võib olla suur või saada suureks? Edulugude seminaril uurib moderaator Urmas Vaino Eesti tublidelt ettevõtjatelt, mis siis tegelikult on oluline. Kuus väikeettevõtjat jagavad oma lugu, kuidas ja miks neist said ettevõtjad, milliseid samme nad selleks on pidanud astuma, mis on sellel teel olnud kõige raskem ning mis on positiivselt üllatanud.

Pilt: Dmitri Povilaitis
Eesti

VIDEO! Ettevõtluspäeva edulugude seminar

Vesta Reest

Mis on eduka ettevõtmise saladus? Kas olulisem on suur idee või suur meeskond? Kas ka väike võib olla suur või saada suureks? Edulugude seminaril uurib moderaator Urmas Vaino Eesti tublidelt ettevõtjatelt, mis siis tegelikult on oluline. Kuus väikeettevõtjat jagavad oma lugu, kuidas ja miks neist said ettevõtjad, milliseid samme nad selleks on pidanud astuma, mis on sellel teel olnud kõige raskem ning mis on positiivselt üllatanud.

 

5.-12. oktoobrini kestva ettevõtlusnädala raames on palju põnevaid üritusi ka Tallinnas. Nädala avasündmusel "Turg" 5. oktoobril kella 12-13 Rocca al Mare kaubanduskeskuse aatriumis arutlevad Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu, suurettevõtja Kalev Vapper ja väikeettevõtja Maire Forsel ettevõtlusega alustamise mõttekuse üle.

"Teame ju kõik, et julge pealehakkamine on pool võitu, aga just julgus on see, millest tihti puudu jääb," lausus Riisalu. "Palju häid ideid jääb teostamata, sest kardame astuda sammu tundmatusse ja ebaõnnestuda, leppides pigem harjumuspärase ja turvalisega."

Ettevõtluse alustamine on lihtne

"Eestis on ettevõtluse alustamine tehtud väga lihtsaks. Isegi algkapitali ei ole vaja," lisas Forsel.

Forsel kirjastab raamatuid – oktoobris ilmub tema sulest juba teine raamat, mis on mõeldud lastele ja räägib ka ettevõtlusest. "Igaühest võib saada ettevõtja," lausus ta. "See on paljudele nagu punane rätik, aga ma arvan, et suudan selle ära põhjendada. Tänane palgatööline võib ühel hetkel leida ennast olukorrast, kus tal ei ole enam tööd ja tal ei jäägi muud üle, kui hakata selleks, et leib lauale saaks, ise midagi müüma."

Forsel on väga optimistlik – kui leida tegevusala, mille alustamiseks ei ole vaja palju stardikapitali, on edu enam-vähem kindel. "Ettevõtja teel olen teada saanud, et kui olla piisavalt kahe jalaga maa peal ja iseenda vastu aus, siis on kõik võimalik, tuleb vaid leida kätte see õige teeots. Seda kogemust ja teadmist jagan rõõmuga ka teistele, et ei tekiks liialt illusioone, aga ka mitte liigset pessimismi, kui oleme otsustanud palgatöölt ära tulla ja oma ettevõtte luua."

Ettevõtjaks töötukassa abiga

Töötukassagi julgustab nädalal inimesi ettevõtjaks hakkama, pakkudes eri töötube ning koolitusi. 8. oktoobril kella 16-18 viivad karjäärinõustaja Sigrid Kruus ja Lemme-Getter Bogatkin aadressil Metalli 3 läbi töötoa "Ettevõtjaks või mitte?". "Töötoas räägime ettevõtlusest üldiselt, rohkem pöörame tähelepanu inimese tugevate ja arendamist vajavate külgede analüüsile, et inimene saaks selgusele jõuda, kuidas talle ettevõtlus sobida võiks," selgitas Kruus.

Lisaks käib töötukassa koolides, et panna noori mõtlema, kas ka nendest võiksid saada ettevõtjad. Töötukassa üritustega saab tutvuda siin.

Marketingi instituut korraldab ettevõtlusnädala raames programmi "Hobist ärini", mille esimene osa "Ideemäng" leiab aset 12. oktoobril Saue vallas Tagametsa loovusmajas. Ettevõtlusnädalale järgneb kohe täiskasvanud õppija nädal, mille raames toimub "Hobist ärini" programmi raames veel kaks koolitust: "Kuidas luua kasulikke suhteid?" 14. oktoobril ning "Kuidas mõjuvalt esineda?" 18. oktoobril. Lea Korem Marketingi instituudist ütles, et koolitused on mõeldud inimestele, kel on lõpetamata põhi-, kesk- või kutseharidus. Samuti noortele lastega kodus olevatele vanematele ja vanuses 55+ mittetöötavatele inimestele. "Nad ei pea olema töötud, aga on parasjagu mittetöötavad," selgitas Korem.

Tema sõnul võiks inimesel olla mingi konkreetne hobi, millega ta tegeleb. "Esimene koolitus on avardav, see peaks arendama väljaspool raame mõtlemist, kuidas ideest võiks sündida äri," rääkis Korem. "Sellise koolitusmudeli puhul kindlasti ei sünni kohe koolituse lõpul konkreetset äriettevõtet, vaid koolitus peab aitama inimesel luua vaadet, usku iseendasse ning võimaluste nägemist. Inimene saab koolitusel enda kohta uusi teadmisi ning näeb ka muid võimalusi."

Koolitusgrupis on 8-12 inimest. Lisa saab uurida siit.

Ettevõtlusnaädala teemadering on lai

Tallinn tähistab ettevõtlusnädalat ka 8. oktoobril Viru konverentsikeskuses toimuva linna ettevõtluspäevaga. Programmis on pea 60 ettevõtlusteemalist üritust, mis koondatakse sel korral peateema "Julge mõelda, julged teha" alla. Ettevõtluspäeva projektijuht Kätlin Viksne rääkis, et programmis leidub hulgaliselt positiivseid näiteid ja kogemuslugusid, kuidas teised tublid ettevõtjad on raskustest välja tulnud ja oma vigadest õppinud. "Teemadering on tohutult lai, sobiva ürituse leiab kindlasti iga huviline," ütles Viksne. "Keskendutakse nii efektiivsetele müügi- ja turundusvõtetele kui ka seadusest tulenevatele kohustustele, vaadeldakse kaasaegset juhtimisstiili ja eesmärgipäraselt töötavaid meeskondi, uuritakse finantsküsimusi ja edukaid ekspordivõimalusi."

Tänavusel ettevõtluspäeval on ka haruldane võimalus harjutada oma idee tutvustamist ja esitlemist. Seda tehakse koostöös Eesti suurima ettevõtluskonkursiga "Ajujaht" ning korraldajad soovivad kümnele õnnelikule anda võimaluse seda harjutada. Parimatele on välja pandud auhinnad ning tagasisidet esinemisele annab professionaalne žürii.

Oma paneeliga astub ettevõtluspäeval üles Eesti ettevõtlike naiste assotsiatsioon (EENA), mille liige, ettevõtja Signe Ventsel ütles  Pealinnale, et seminar "Nemad julgesid ja tegid ära" otsib vastust küsimusele, miks Eesti ühiskonnas on nii vähe naisettevõtjaid. "Tahame jagada nende naiste kogemusi, kes on julgenud ja vastu võtnud otsuse arendada ettevõtlust ja teinud teistsuguseid asju," rääkis Ventsel. "Naised on kinni oma uskumustes ja stampmõtlemises ning ei suuda näha läbi klaaslae, mis nende ja eduka ettevõtluse vahel seisab."

Ventsel kutsus kõiki ka EENA koolitusseminarile "Kuidas kasvatada ettevõtet?" 5. oktoobril kell 9:30 – 14 EBS-is. Registreerimine ja info on siin.

Viksne rõhutas, et ka tublisid naisettevõtjaid tuuakse esile lausa mitmel eri üritusel. Valdavalt on programm eestikeelne, kuid leidub ka kümmekond põnevat teemat vene keeles. Lisainfo siit.

EDULOOD: Kas suurus on oluline?

Edulugude seminar "Suurus on oluline?" otsib vastuseid küsimustele, kas olulisem on suur idee või suur meeskond ning kas ka väike võib olla suur.

Korraldajad soovisid esile tõsta näiteks Tallinna ettevõtlusameti edulugude seminari "Suurus on oluline?", kus hubases vestlusringis jagavad tublid ettevõtjad oma firma edukuse saladusi. "Koos otsime vastuseid küsimustele, kas olulisem on suur idee või suur meeskond ning kas ka väike võib olla suur," rääkis abilinnapea Riisalu (pildil). "Saame teada, kuidas ja miks neist said ettevõtjad, milliseid samme nad on pidanud selleks astuma, mis on sel teel kõige raskem olnud ning mis positiivselt üllatanud." Vestlusringi moderaator on Urmas Vaino. 

Tallinna ettevõtluspäeva tasuta ürituste kava

8. oktoobril hotell Viru konverentsikeskuses (Viru väljak 4)


• kl 9-10 seminar "Maksukäitumise hinnangute e-teenus-mis see on ja milleks seda vaja on?"

• kl 9-10 seminar "Kalevipoeg ja siil. Kas minna Soome palgatööle või hakata ettevõtjaks?"

• kl 9-10 seminar "Kuidas leida köitev elukutse?"

• kl 9.30-10.30 seminar "Eksport – kus mu raha on?"

• kl 9.30-10.30 seminar "Julge eristuda"

• kl 9.30-11 seminar "Miks on teadvelolek ettevõtjale vajalik?"

• kl 10-12 edulugude seminar "Suurus on oluline?"

• kl 10.30-11.30 töötuba "Kuidas kindlustada omale ettevõtjana rahulik ööuni?"

• kl 10.30-11.30 seminar "Kuidas rahastada väikeettevõtlust ilma pangalaenuta?"

• kl 10.30-11.30 seminar "Kaubandushiiglaste maailma muutvad otsused – tarbijamugavus ja keskkonnahoid"

• kl 11-12 seminar "Kuidas ületada endas kahtlemine ja saada enesekindlus, et midagi suurt ära teha?"

• kl 11-12.30 seminar "Ettevõtjalt ettevõtjale – lühidalt olulisest"

• kl 11.30-12.30 vestlusring "Lumehelbekesed – juhtimiseks julgetele"

• kl 12-13 seminar "Intellektuaalomand äris – kas ja kuidas kaitsta oma loomingut?"

• kl 12-12.45 ajujaht: "Mis müüte räägitakse Ajujahist ja mis vastab tõele?"

• kl 12-13.30 seminar "Julged mõtted toidu- ja joogitootmisel"

• kl 13-14.30 seminar "Ringdisaini audit ettevõttes – kuidas planeerida uusi tooteid ja teenuseid keskkonnateadlikule tarbijale?

• kl 13-14.30 ajujaht: "Kuidas minna aju jahtima?" ehk äriideede genereerimise koolitus

• kl 13-14.30 seminar "Täielik kosmos või reaalne ärivõimalus?"

• kl 13.30-15 seminar "Kas vastutustundlik ja sotsiaalne ettevõtlus on PR trikk?"

• kl 14.30-16 seminar "Kas digirumalus võib ärile saatuslikuks saada?"

• kl 15-16.30 seminar "Kas puhas äri või südamest sündinud ettevõte?" Pengu KIDS lastebrändi näitel

• kl 15-15.45 seminar "Mul on geniaalne idee! Ainult, et... kust ma omale abilisi leian?"

• kl 15.30-17 seminar "Naine – julgelt ettevõtjaks!"

• kl 15-16 seminar "Optimaalne kvaliteedijuhtimissüsteem ISO 9001:2015"

• kl 16.30-18 seminar "Eesmärgi läbi mõtlemisest praktilise tegutsemiseni"

• kl 17-18.30 seminar "Naine ja naudingud ettevõtluses"

• kl 17.30-18.30 seminar "Eestlased vs venelased, ühesugused või mitte? Kuidas neile õigesti turundada?"

 
Avatud laborid 9. oktoobril tehnikaülikoolis (Ehitajate tee 5)

• kl 9-11 TalTech keskkonnatehnoloogiate teaduslabori külastus

• kl 11-12 TalTech toidulabori külastus

• kl 11-12 TalTech Iseauto labori külastus

• kl 12-14 TalTech biorobootika keskuse külastus

• kl 13-15 TalTech tekstiilimaja külastus

 
Avatud laborid 10. oktoobril Tallinna tehnikakõrgkoolis (Pärnu mnt 62)

• kl 12.30-14 tehnikakõrgkooli logistikalabori külastus

• kl 12.30-14 tehnikakõrgkooli BIM laboratooriumi külastus

 
10. oktoobril rahvusvahelises majas (Valukoja 8)

• kl 10-11 ja 13-14 rahvusvahelise maja külastus tööandjatele


11. oktoobril 2019 EXU (Ettevõte x Ülikool) avatud laborite programm Tallinna ülikoolis (Narva mnt 25)

• kl 10-11 seminar "Organisatsiooni digiküpsuse hindamine ja digi-innovatsiooni juhtimine"

• kl 10-12 Tallinna ülikooli elukestva ja mitteformaalõppe pop-up labor – teenused ja koolitused täiskasvanuõppes, noorsootöös ja kutsepedagoogikas

• kl 10-12 Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste molekulaarteaduste laborite külastus

• kl 10-12 Tallinna ülikooli ökoloogia keskuse väliuuringud, laborid ja teenused

• kl 11-12 Tallinna ülikooli EDUSPACE tehnoloogiaga toetatud õppimise ja õpetamise uurimise labori külastus

• kl 11-12 Tallinna ülikooli inimese ja arvuti interaktsioonidisaini labori külastus

• 14.30-15.30 Tallinna ülikooli MEDIT virtuaalreaalsuse, liitreaalsuse ja mängustamise labori külastus

Laadimine...Laadimine...