VIDEO! Henn Põlluaas: tõde tuleb igal juhul avalikuks teha!

"Ainult niiviisi saavad hukkunute lähedased rahu," ütles riigikogu esimees Henn Põlluaas täna võttes vastu kollektiivset pöördumist, milles soovitakse 25 aastat tagasi hukkunud parvlaeva Estonia vraki ülestõstmist.

Pilt: Albert Truuväärt
Välismaa Eesti

VIDEO! Henn Põlluaas: tõde tuleb igal juhul avalikuks teha!

Vesta Reest

"Ainult niiviisi saavad hukkunute lähedased rahu," ütles riigikogu esimees Henn Põlluaas täna võttes vastu kollektiivset pöördumist, milles soovitakse 25 aastat tagasi hukkunud parvlaeva Estonia vraki ülestõstmist.

"Minu seisukoht on, et laevahuku asjaolude lõplikuks väljaselgitamiseks tuleb avada uus uurimine. Kui ei olnud teada kuipalju autosid ikka laeval oli ja milline oli nende tegelik last, oleks pidanud tuukrid laevale saatma ja selle selgeks tegema," ütles Põlluaas pärast petitsiooni vastuvõtmist. Tema sõnul oleks pidanud laevakere üle vaatama, kui tekkis kahtlus, et laeva põhja oli võimaliku plahvatuse tagajärjel tekkinud auk.

"Kui taheti millegipärast edasine uurimine ära keelata ja laev betooniga katta, oleks pidanud küsima, miks. Kui uurimistulemused kuulutati täiesti pretsedenditult salastatuks, oleks pidanud küsima miks ja kelle huvides kõike seda tehakse," sõnas Põlluaas.

Selline käitumine tõstatab tema sõnul märksa rohkem uusi küsimusi ja kahtlustusi kui annab vastuseid, mis kas kinnitavad või siis lükkavad erinevad versioonid ja kahtlustused ümber. "Tõde tuleb igal juhul avalikuks teha, kas see meeldib kellelegi või mitte. Alles siis saavad nii hukkunud, nende omaksed kui ka kogu ühiskond rahu," kinnitas Põlluaas.

Uurimise läbiviimiseks vraki ülestõstmine ei ole Põlluaasa meelest vajalik. Tänapäeva tehnilised võimalused võivaldavad tema sõnul teha seda ka merepõhjas.

Petitsiooni algataja: aeg on selleks küps!

"Kõige õigem oleks üles tõsta, ma arvan, et aeg on selleks küps!" ütles Pealinnale Telagram.ee portaali juht Hando Tõnumaa pärast seda, kui oli riigikogu spiikerile üle andnud allkirjastatud petitsiooni Estonia vraki ülestõstmise kohta.

Tõnumaa on selle petitsiooni algataja. "Mina soovin teada, mis seal juhtus," valgustas Tõnumaa oma motiive. Tema sõnul on teooriaid väga palju ja teda ennast huvitavad kahtlased asjad. "Kui rääkida ükskõik kellega Eestist, siis seda ametlikku lugu ei usu mitte keegi," sõnas Tõnumaa. Tema sõnul on see, et tõde ei ole 25 aasta jooksul selgunud, kellegi tegemata töö. "Kui keegi teine ei viitsi teha, siis mina võin teha," ütles Tõnumaa. Ta ei kohku tagasi ka selle ees, et asja ise uurima hakata. „Ma ei ütle, et ma seda oma rahadega tegema hakkan, aga ma saan asju vajadusel juhtida,“ rääkis Tõnumaa. Ta ütles, et ta võib ajada inimesed kokku ning riigikogus Estonia laevahuku uurimisel kätt pulsil hoida. Vrakk tuleks tema sõnul kindlasti üles tõsta, hoolimata sellest, kuipalju see maksab. "Raha taha ei jää tänapäeval ükski asi," deklareeris Tõnumaa. Mees on täiesti kindel, et tema selja taga on terve Eesti, kes vajab selgust hukkunud parvlaeva küsimuses. Et anda riigikogu esimehele üle petitsioon, oli tarvis koguda 1000 allkirja, aga Tõnumaa sõnul oli läbi Facebooki ja erinevate kanalite petitsioonil kümneid kordi rohkem toetajaid. "Kuuldavasti oli 25 aastat tagasi iga kolmas Eesti inimene sellest laevahukust mõjutatud," rääkis Tõnumaa. Ta ütles, et kui ta hakkas petitsiooni tegema, siis kuulis ta mitmelt poolt arvamusi, et miks keegi seda varem ei ole teinud. "Ma ei tea, miks keegi varem ei teinud," ütles Tõnumaa.

Laadimine...Laadimine...