VIDEO JA FOTOD! Hõrgutise valmistamiseks peab kokkade olümpial viis tundi pingutama

Tallinnas Saku suurhallis astusid täna võistlustulle 16 Euroopa riigi parimad kokad, et omavahel mõõtu võtta ja selgitada välja, kes saavad osaleda Bocuse d’Or finaalvõistlusel Prantsusmaal Lyonis.

Pilt: Mats Õun
Festival Tarbija

VIDEO JA FOTOD! Hõrgutise valmistamiseks peab kokkade olümpial viis tundi pingutama

Erki Varma

"Bocuse d'Ori võitmine on koka jaoks võrreldav kõige ihaldatuma Oscari võitmisega filmistaari jaoks," ütles Bocuse d’Or Europe Tallinn 2020 president Dmitri Demjanov Tallinnas alanud tippkokkade võistlust Bocuse d’Or. "Näiteks Prantsusmaal, kus kokakunst on väga kõrgelt austatud - seal ehitatakse nende kokkade jaoks, kes on selle auhinna väärilised, kodukanti oma restoran." 

53images

 

75images

Tallinnas Saku suurhallis astusid täna võistlustulle 16 Euroopa riigi parimad kokad, et omavahel mõõtu võtta ja selgitada välja, kes saavad osaleda Bocuse d’Or finaalvõistlusel Prantsusmaal Lyonis.

Saku Suurhallis on üles seatud kaheksa restorani tippkööki, kus askeldavad palavikuliselt erinevate riikide võistkonnad. Igas võistkonnas on kokk, abikokk ja abiline ning väljaspool köögiboksi on treener, kes juhendab võistkonda, kuid ise abistada ei tohi. "Tema juhendab ja jälgib, et kõik toimub õigel ajal, õiges kohas ja õige temperatuuriga. Vajadusel tuletab meelde, mis on järgmine tegevus ja ütleb, kui mõni asi läks üle aja," selgitas Demjanov.

Kaks aastat ettevalmistumist

Bocuse d’Oril osalemine nõuab kokalt Demjanovi sõnul äärmiselt suurt pühendumist. "Kahe aasta jooksul, mil kandidaat võistluseks valmistub, ei ole teda sisuliselt olemas perekonna jaoks, ei ole tööandja jaoks, ei ole sõprade jaoks," nentis Demjanov. "Selle otsuse saab teha ainult väga pühendunud inimene, kelle jaoks kokandus on sisuliselt elu küsimus."

Võistlusel veedab kokk järjest köögiboksis viis ja pool tundi ning ette kindlaks määratud aegadel peavad valmima road. Kõigil on üks tooraine - Eestis angersäga ja vutt. "Kasutatakse kohalikku toorainet ja see on väga suur pluss Eestile, sest kõik need tippmeeskonnad on poole aasta jooksul tellinud meie tootjatelt seda toorainet endale treenimiseks," selgitas Demjanov, kelle hinnangul on see unikaalne võimalus Eestis kasvatatud angersäga ja vutti maailma tippkokkadele tuvustada.

Roogade juurde valmistavad kokad ka kaks kastest ning kolm garnituuri. "Üks roogadest läheb taldrikule ning teine suurele kandikule," selgitas Demjanov. "Kandik on jällegi parimate disainerite looming - toit ja disain on koos."

Tallinna võistlusel osaleb 16 võistkonda, kuna neli võistkonda olid sunnitud koroonakriisi tõttu osalemisest loobuma. Kaheksa võistkonda esitavad oma road žüriile hindamiseks neljapäeval ja kaheksa reedel. Kogu roogade valmimisprotsessi jooksul hoiavad kokkadel silma peal spetsiaalsed köögikohtunikud, kes hindavad muu hulgas köögi puhtust ja seda, kuidas toorainega ringi käiakse. Oluline kriteerium on ka see, kui täielikult tooraine ära suudetakse kasutada.

Žürii hindab valminud roogade juures lisaks maitsele ka väljanägemist, aroomi ja kõike muud, mis toiduelamuse juurde kuulub. Žürii on rahvusvaheline ja esindatud on kõigi riikide tippkokad ning lisaks neile presidendid - üldpresident ameeriklane Philip Tessier, aupresident Clare Smyth Inglismaalt ning Bocuse d’Or Europe Tallinn 2020 president Dmitri Demjanov ise. "Philip Tessier on väga tuntud kokk, kunagine Bocuse d'Ori võitja ja Võitjate Akadeemia liider, Clare Smyth on üks paremaid naiskokki tänapäeval," selgitas Demjanov.

Jooksvat edetabelit ei peeta

Kuna kokakunst on, nagu nimigi ütleb, kunst, siis ei ole ka tulemused Demjanovi sõnul objektiivselt üheselt mõõdetavad - erinevalt spordist. "Žürii peab selle otsuseni jõudma pärast seda, kui kõik võistlejad on läbi vaadatud. Mingit jooksvat edetabelit ei peeta ja see ei olegi võimalik," rääkis Demjanov. "Selle üle on väga palju poleemikat olnud, et otsus on subjektiivne. Aga nagu ütles Paul Bocuse, selle võistluse looja, see ongi õige - kõik osalevad maad tulevad keskpõrandale kokku ja ütlevad - tänavu on just see parim."

Eesti koka Artur Kazaritski tiim on võistlustules neljapäeval. Eesti on Bocuse d'Oril osalenud alates 2009. aastast ja Demjanovi sõnul on jõutud 67 võistleja arvestuses 14. kohale. "See on selline päris hea saavutus aga kasvuruumi muidugi veel on. Poodiumile ei ole seni veel jõudnud, kuid ehk läheb seekord õnneks," oli Demjanov optimistlik. Head tingimused on tema sõnul selleks loodud. "Meil on väga head võimalused, meil on hea kandidaat, hea meeskond, me oleme hoolikalt treeninud, me oleme hästi motiveeritud. Loodame, et seinad ka kuidagi aitavad."

Bocuse d'Ori võitmine on Demjanovi hinnangul koka jaoks võrreldav kõige ihaldatuma Oscari võitmisega filmistaari jaoks. "Näiteks Prantsusmaal, kus kokakunst on väga kõrgelt austatud - seal ehitatakse nende kokkade jaoks, kes on selle auhinna väärilised, kodukanti oma restoran," rääkis Demjanov.

Lisaks sellele, et võistlus annab tippkokkadele võimaluse omavahel mõõtu võtta, on Bocuse d'Or Demjanovi kinnitusel oluline ka kogu kokandusvaldkonna jaoks laiemalt. "Siin on koos nii gastronoomia juured kui evolutsioon. Me ei söö täna enam päris täpselt sama toitu, mis me sõime eile ja me ei tea, mida me sööme homme. Reeglina see võistlus toetab kohalikku kööki, sunnib otsima nii juuri kui uusi lahendusi," selgitas Demjanov. "Väga paljud tehnoloogiad, et väga paljud uued toorained on saanud suurema tunnustuse just tänu sellele võistlusele, sest ta manitseb tegema õigeid otsuseid, kus fookuses on toorained."

Bocuse d'Or 2020 Saku suurhallis II (15.10.2020)

Igal aastal uued trendid

Demjanovi sõnul on kokanduses omad trendid ja igal aastal on mingi uus nüanss. "Tavaline talutoit võib ka olla gurmee. Austus tooraine vastu, see trend on olnud juba pikemat aega, samuti trend tervislikkusele. Väiksemad taldrikud, rohkem juurvilja, suund kohalikule köögile," loetles Demjanov.

Erinevad maad dikteerivad erinevaid trende, kuid Bocuse d'Or sublimeerib ja toob Demjanovi hinnangul välja kõige põhilisemad trendid. "Hiinlastel on oma trendid ja Indias omad, kuid Euroopa võistlus on mõnes mõttes kõige raskem, kuna Euroopa siiski dikteerib kõike, mis gastronoomia maailmas toimub innovatiivset."

Äsjane pandeemia on Demjanovi hinnangul oma pitseri vajutanud ka restoranimajandusele. "Hetkel on võtmesõnadeks fast-food ja delivery," nentis ta. Siiski ei ole Demjanovi sõnul põhjust asja liiga traagiliselt võtta, kuna Tallinnas on täna restorane piisavalt ja võib-olla rohkemgi kui vaja. "Kui me võtame näiteks Soome, siis seal iga aasta tuleb nelisada restorani ja nelisada viiskümmend läheb ära," rääkis Demjanov. "See on valdkond, kus kõik pidevalt muutub. Restoran on siiski nõudmiste peegel."

Rahvusvaheline tippkokkade võistlus Bocuse d’Or Europe toimub esimest korda Eestis Tallinnas Saku Suurhallis. Seoses Covid-19 levikuga ning avalike ürituste piirangute kehtestamisega riigis ei müüda üritusele pileteid. Kuid Bocuse d’Or Euroopa finaal tuuakse huvilisteni veebi vahendusel.

Üritust on võimalik neljapäeval ja reedel jälgida Bocuse d’Or veebiTVs aadressil www.bocusedor.com. Ülekanne saab mõlemal päeval alguse kell 8.30 ning kestab kogu päeva. 16. oktoobri õhtul kell 17 on võimalik otseülekandes näha ka auhinnatseremooniat.

Loe ka: TIPPKOKK ARTUR KAZARITSKI: Hea toit on see, mis sunnib võtma järjest uusi suutäisi

 

Laadimine...Laadimine...