VIDEO JA FOTOD! Viru Keskuse aatriumis saab tutvuda Eesti disainiparemikuga

"Disainiparemiku näitus nii käidavas kohas kui Viru keskus on üks võimalus disainil jõuda avalikku ruumi, inimestele lähemale ja panna neid mõtlema disaini rollile igapäevaelus," põhjendas Viru keskuse turundusjuht Kristel Sooaru, miks juba mitmendat aastat Disainiauhindade näitus seal toimub. 

Pilt: Aron Urb

VIDEO JA FOTOD! Viru Keskuse aatriumis saab tutvuda Eesti disainiparemikuga

Toimetaja: Toomas Raag

"Disainiparemiku näitus nii käidavas kohas kui Viru keskus on üks võimalus disainil jõuda avalikku ruumi, inimestele lähemale ja panna neid mõtlema disaini rollile igapäevaelus," põhjendas Viru keskuse turundusjuht Kristel Sooaru, miks juba mitmendat aastat Disainiauhindade näitus seal toimub. 

48images

 

Eile õhtul avati Eesti Disainiauhinnad 2020 nominentide näitus. Viru Keskuse aatrium on täidetud kaheks nädalaks 101 värvilise kuubikuga ning tutvuda saab Eesti viimase kahe aasta disainiparemikuga. Näitus jääb Viru Keskuses avatuks 4. oktoobrini, peale mida rändab näitus edasi Võrru, Pärnusse, Tartusse ja seejärel Narva.

Tänavusele Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursile esitati kokku 235 tööd, millest 49 saab näha Eesti Disainiauhinnad 2020 nominentide näitusel. Kõikide EDA 2020 nominentidega saab tutvuda eestidisainiauhinnad.ee veebilehel.

EDA 2020 näitus valmis koostöös disainibüroo BYNEW, sisearhitekt Tõnu Kalpuse, Eesti Disainikeskuse ja Viru Keskusega ning on inspireeritud rubiku kuubiku motiivist, mis on osa Eesti Disainiauhinnad 2020 identiteedist.

Sisearhitekt ja disainer Tõnu Kalpus ütles, et ta on alati tundnud suurt naudingut, kui saab osaleda sellises protsessis, kus lõpptulemus ei piirdu ainult ühe lahendusega ehk siis asjad saavad uue kasutuse või hooned uue elu.

"Antud näituse puhul võtsime disainibüroo BYNEW ja Eesti Disainikeskusega kohe eesmärgiks, et see peab toimima ka rändnäitusena, et poleks tegemist ühekordse projektiga ja lõpuks võiks näituse eksponaadid deformeeruda ümber näiteks mööbliks. Seetõttu sai materjalivalikuks ka puit (vineer ja puitprussid), mis on samuti taastuvad varad," lausus ta.

Abiks dementsetele inimestele

Graafilise ja digitaalse disaini auhinna Teadusarenduse ja tehnoloogilise progressi kategoorias valiti võidutööks disainibüroo DUX "Hooli" päevakalender ja kell. Disainer Kristian Lemberi sõnul on "Hooli" kommunikatsioonivahend, mis on mõeldud Alzheimeriga või näiteks dementsetele inimestele, kellel on oluline aru saada aja mõistest.

"Mis kuupäev täna on, mis on järgmine tegevus, mis kell näiteks poeg külla tuleb ja näiteks kas on suvi või talv - need tunduvad üsna lihtsad teemad, aga inimesed meie ümber on väga erinevad ja tajuvad aega ja värve väga erinevalt," rääkis ta. "Meie eesmärk oligi anda nendele inimestele võimalus aru saada paremini sellest aja mõistest."

Rakendus loodi kasutamiseks hooldekodudes ja inimestele, kelle vanematel või vanavanematel on mingi tõsisem haigus ja kellel on probleeme aja mõistest aru saamisega. "Me oleme rakenduse üles sättinud nii, et seal on kaks režiimi, üks on lihtsam, teine on natuke keerulisem, rohkem tavakalenderi režiimi moodi. Kõige lihtsam variant ongi sügava dementsusega inimestele loodud, kes lihtsalt vaatavad seda ja nad ei pea mitte midagi tegema, nad lihtsalt näevad, mis on päevas järgmine tegevus ja näiteks mis on minu poja nimi," sõnas Lember.

"Hooli" tulevikus nähakse rakenduse seadmist erinevate seadmetega, näiteks nutikella või ka targa sõrmusega.

Avaliku sektori innovatsioonitiim loodi kaks aastat tagasi. Tiimi ülesandeks on teenindada kõiki Eesti ministeeriume ja nende allasutusi. Projektijuhi Evelyn Tammsaare sõnul on tiimi põhiliseks eesmärgiks muuta avaliku sektori teenuseid kasutajasõbralikumaks ja inimkesksemaks.

Rahumenispeatuse eksperiment sai hinnatud

"Meie põhiline tegevus on teenuse disainiprogrammide eestvedamine, meil on seal olnud mitmeid projekte ja mitmetest nendest projektidest said selle konkursi käigus nomineeritud ja ka auhinnatud," sõnas ta. "Nende hulgas on näiteks rahumenispeatuse eksperiment, mida me Eesti teedel korraldasime, auhinna sai ka vähipatsiendi teekond. Nomineeritud sai ka üks sotsiaalkindlustusameti projekt, mis tegeles sellega, kuidas puudega inimestele rohkem abi pakkuda." 

Tammsaare sõnul nomineeriti tiim sel aastal disainiauhindadele kolmes erinevas kategoorias. "Võitsime nii aasta disainiteo auhinna, disainimuutja auhinna kui ka aasta teenusedisaini auhinna," ütles ta.

Projektijuhi Daniel Kotsjuba sõnutsi on tiimi põhiline tööülesanne avalikus sektoris avaliku sektori innovatsiooniprogrammi vedamine. "Mis on selles uudset või erinevat, praeguses toimetamiseviisis on põhiline see, et me lähme koos projektitiimiga, avaliku sektori asjatundjate-ametnikega välja," sõnas ta. "Et mõista, mis on see kasutaja mure selles projektis ja koos jõuame lahendusteni. Nendest projektidest sünnivad projektijuhid, kes viivad need siis hiljem ka ellu."

Viru keskuses on eksponeeritud ka Noore disaineri SÄSI preemia võitja Kadi Adrikorni looming. Tema loomingu põhiosaks on erinevad peakatted, millest osa saab näitusel vaadelda, samuti ka teiste nominentide Mariliis Niine ja Katrin Aasmaa looming.

"Minu looming keskendub peamiselt peakatetele, kuigi ma tegelen ka rõivastega," ütles ta. "Samuti teen etenduskunstidele rõivaid. Minu looming on väjas Ellen Richardi poes, alati on võimalik ka ühendust võtta ja mulle stuudiosse külla tulla. Praegu ongi see, et moeetendused on mul jäänud tahaplaanile, pigem keskendun sellele, et teha miniseeriaid ja et see jõuaks otse inimesteni."

EDA 2020 näituse avamisel toimus ka Eesti Disainiauhinnad 2020 aastaraamatu esitlus. Raamat koondab endas Eesti disaini kahe aasta parimaid disainereid, disainibüroosid, parimaid disainikasutajaid ning erilisemaid disainitegusid, millega tuuakse avalikkuse ette disainivaldkonna viimase kahe aasta edulood. Kõigil huvilistel on võimalik seda endale kohapeal ka soetada, hiljem raamatupoodidest ja Eesti Disainikeskusest kohapeal.

EDA 2020 näitusel saab tutvuda järgmiste disainikategooriate parimate töödega:

- Graafiline ja digitaalse disain;

- Teenusedisain;

- BRUNO tootedisainiauhinnad;

- Disaininihariduse auhind;

- Valdkondadeülesed kategooriad (Disainimuutja, Aasta Disainitegu)

- Eriauhinnad (Noor Püss, SÄSI, Prillitoos ja BRUNO elutööauhind)

EDA 2020 näitust toetab ka Chemi-Pharm AS, kes varustab näitusekülastajaid käte desinfitseerimis-vahendiga. Palume näitusekülastajatel desifintseerida käsi, hoida distantsi ning vajadusel kanda maski. Korraldajad jälgivad kõiki reegleid ja soovitusi mis on riiklikult seoses koroonaviiruse puhanguga näituse toimumise ajal kehtestatud.

Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursi eesmärk on tunnustada Eesti võimekamaid disainereid ja disainibüroosid, parimaid disainikasutajaid ning erilisemaid disainitegusid, millega tuuakse avalikkuse ette disainivaldkonna viimase kahe aasta edulood.

Eesti Disainiauhinnad konkurssi korraldab Eesti Disainikeskus, koos Eesti Disainerite Liidu, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga. Esmakordselt anti Eesti Disainiauhinnad ühiselt välja 2012. aastal, tootedisainiauhinda BRUNO on antud välja aastast 2006.

Laadimine...Laadimine...