VIDEO JA GALERII! Bocuse d'Or Euroopa finaali võit läks Norrasse

Rahvusvaheline tippkokkade võistlus Bocuse d’Or Europe toimus esimest korda Eestis Tallinnas Saku Suurhallis. Seoses Covid-19 levikuga ning avalike ürituste piirangute kehtestamisega riigis ei müüdud üritusele pileteid. Kuid Bocuse d’Or Euroopa finaal toodi huvilisteni veebi vahendusel.

Pilt: Mats Õun

VIDEO JA GALERII! Bocuse d'Or Euroopa finaali võit läks Norrasse

Erki Varma

"Bocuse d' Or on maailma kokkade jaoks Olümpiamängud. Ma soovin kõigile teile, kes te võtsite osa Bocuse d’Or Euroopa finaalist, edu edaspidiseks. On tõsi, et vaid üks saab siin täna võita, kuid me kõik teame, et edu ei ole kunagi lõplik ja samas ei ole ka ebaedu siin õnneks saatuslik," ütles president Kersti Kaljulaid Bocuse d'Or Euroopa finaali auhinnatseremoonial.

 

Tallinnas Saku suurhallis neljapäeval ja reedel toimunud kokkade rahvusvahelise tippvõistluse Bocuse d'Or Euroopa võit läks tänavu Norrasse, teise koha sai Taani ja kolmanda Rootsi. Eriauhinnad läksid Prantsusmaale, Islandile ja Soome. Eesti võistkond jäi seitsmendale kohale ja pääseb samuti järgmisel aastal Prantsusmaal Lyonis toimuvale lõppvõistlusele. Lisaks juba nimetatud võistkondadele pääsesid edasi veel Šveits, Ungari ja Itaalia.

53images
107images


"Kõigil on võimalik uuesti proovida. Kõige olulisem, mis loeb, on julgus jätkata," leidis president Kaljulaid, kelle sõnul sünnivad väikesed, kuid maitsvad imed iga päev nii koduköökides kui ka uhketes restoranides. "Toiduvalmistamise kunst on ligikaudu kaks miljonit aastat vana. Juba kaks miljonit aastat on kokakunst võimaldanud inimestel väljendada oma loomingulisust ja kirge."

Võistlus läks korda

Võidukas Norra kokk Christian André Pettersen nentis, et tee võiduni oli pikk ja raske, kuid kohal olla on väga hea tunne.

Võistluse looja Paul Bocuse poeg ja Bocuse d'Or president Jérôme Bocuse nentis, et ajad on restoranide jaoks küll rasked, kuid tal on suur rõõm, et Bocuse d'Or Euroopa finaal ainsa kokandusvõistlusena maailmas siiski toimuda sai. "Mul on olnud suur rõõm veebiTV vahendusel kaasa elada kõigile neile kokkadele, kes võistlusele tulid. Nad on kõik võitjad. Me näitasime kogu maailmale, et kokad võitlevad vaatamata raskustele edasi," rääkis Jérôme Bocuse. "Suur tänu Eestile selle võistluse korraldamise eest. Ilma Eesti pühendumiseta ei oleks see saanud toimuda."

Rahvusvahelise korralduskomitee presidendi Régis Marconi kinnitusel läks võistlus Tallinnas suurepäraselt korda. "Suur tänu Eestile külalislahkuse eest," tänas Marcon ja kiitis siinse korraldusmeeskonna professionaalsust, julgust ja lahkust. "Me tuleme siia tagasi, et jalutada teie metsades, et suusatada teie lumel ja sõita jalgratastega teie teedel, et kogeda teie maa ilu. Aga eelkõige selleks, et istuda teiega ühe laua taga ja jagada suurepärast toitu."

Üle 300 000 vaataja

Bocuse d’Or Europe Tallinn 2020 president Dmitri Demjanov tänas samuti kõiki osalejaid ja korraldajaid. "Kui te küsite minu käest, kes siin täna võitis, siis minu vastus on, et võitis maailma gastronoomia."

"Meil on kandidaadid, kes on treeninud rohkem kui tavaliselt, kuna sündmus oli edasi lükatud maist septembrisse ning nüüd oktoobrisse," sõnas Bocuse d'Or gastronoomia direktor Florant Suplisson. "Seega said võistlejad valmistuda kauem. Nende köögi ja retseptide tase ning tulemus, mida nad köögist välja saadavad, on muljetavaldav.

Demjanov tunnistas, et ülihead maitsed muutsid žürii töö keerulisemaks: "Võistluse tase on aastatega ühtlustunud. Enam selliseid läbikukkumisi ei ole. Võistlejad teevad praktiliselt kõik õigesti. Kõik kastmed teevad õigesti. Ja kui sa teed ühte asja õigesti, täna oligi see küsimus üleval, et varsti läheb professionaalsus nii kõrgele, et maitsed ühtlustuvad. Kas panna žüriisse robot, kes võtab keemilise analüüsi või hakata boksides toitu printima?" 

Kohapeal olid võistlusele kaasa elamas ja korraldajaid aitamas ka Eesti tuntuimad peakokad. "Täna olime abiks ja viisime žüriile kandikuid ja aitasime serveerida," märkis Bocuse d'Or 2017 Eesti esindaja Dmitri Rooz, kes leidis, et võrreldes Lyoniga on Tallinna voor samuti väga ilus. "Minul on fännikogemus – võistlustel, kus on osalenud Eesti, olen ka mina käinud kaasa elamas," naeris tippkokk Angelica Uudeküll. "Ma tean, kui närvesööv, kui palju pingutust nõudev on see ettevõtmine kokkade jaoks – viimse veeringu peale on närvid krutitud! Kokkade jaoks on see aastatepikkune töö ja ma ei kujuta isegi ette neid magamata öid enne võistlust."

Eesti pealtvaatajad elasid kaasa oma kokkade meeskonnale. Tiimi juht tunnistas pärast pingelise tööpäeva lõppu, et kõik läks hästi. "Nad töötasid väga hästi, olid tegelikult kiireimad," jagas muljeid Bocuse d'Or Eesti meeskonna treener, Rootsi tippkokk Hampus Risberg. "Meil on siin graafik; kõik peab valmis saama nelja tunniga. Meie omad olid kogu aeg 10 minutit ajast ees ja lõpus olid väga kiired. Ka töötasid nad väga puhtalt. Ma arvan, et me olime kõige puhtama köögiga."

Rahvusvaheline tippkokkade võistlus Bocuse d’Or Europe toimus esimest korda Eestis Tallinnas Saku Suurhallis. Seoses Covid-19 levikuga ning avalike ürituste piirangute kehtestamisega riigis ei müüdud üritusele pileteid. Kuid Bocuse d’Or Euroopa finaal toodi huvilisteni veebi vahendusel.

Üritust oli võimalik neljapäeval ja reedel jälgida Bocuse d’Or veebiTVs siit. Korraldajate andmetel vaatas esimesel päeval ülekannet üle 300 000 inimese.

Laadimine...Laadimine...