VIDEO! Kas liiklusreegleid eiravad rohkem autojuhid või jalakäijad?

"Kui me võrdleme jalakäijate rikkumise arvu ja sõidukijuhtide rikkumiste arvu, siis paratamatult jalakäijate rikkumiste arv siin sellel konkreetsel ristmikul on kordades suurem," ütles Tallinna panoraami saates Tallinna transpordiameti liikluskorraldusosakonna juhataja Talvo Rüütelmaa, kes jälgis liikluspilti Hobujaama ristmikul.

VIDEO! Kas liiklusreegleid eiravad rohkem autojuhid või jalakäijad?

Toimetaja: Õnne Puhk

"Kui me võrdleme jalakäijate rikkumise arvu ja sõidukijuhtide rikkumiste arvu, siis paratamatult jalakäijate rikkumiste arv siin sellel konkreetsel ristmikul on kordades suurem," ütles Tallinna panoraami saates Tallinna transpordiameti liikluskorraldusosakonna juhataja Talvo Rüütelmaa, kes jälgis liikluspilti Hobujaama ristmikul.

 

Rüütelmaa ütles, et kui jalakäijate arvates rikuvad reegleid pigem sõidukite juhid, siis autojuhtide arvates on lugu vastupidine: reegleid rikuvad hoopis jalakäijad.

Jalakäijad eiravad sageli punast tuld

Tallinna Hobujaama ja Narva maantee ristmik on Tallinna linna üks suurema tihedusega liiklussõlmi. Millised on need rikkumised, mida panevad toime jalakäijad või sõidukijuhid ja mida on proportsionaalselt rohkem või vähem.

Narva maantee Hobujaama ristmik on eriline selles mõttes, et siin antakse ühe fooritakti ajal kogu ristmik jalakäijatele tee ületamiseks. Sellega võimaldatakse jalakäijale ristmiku ületamine ka diagonaalis ehk kõige lühemat teed pidi.

"Vaatamata sellele on sageli näha, et jalakäijad ületavad sõiduteed punase tulega," kommenteeris Rüütelmaa.

"Sõidutee ületamisel on oluline ikkagi see, et jalakäija liiguks mööda mahajoonistatud sebrat. See on liiklusruum jalakäijale ja selge märk ka sõidukijuhile, et see on see koht sõiduteel, kus võib jalakäija sõiduteed ületada."

Kahjuks aga sageli jalakäijad ei hinda neid riske õigesti, mida võetakse siis, kui kiirustatakse keelava fooritulega näiteks ühistranspordile.

"Hilisemad seletused liiklusõnnetusse sattunud jalakäijatelt näitavad selgesti, et kui jalakäijad oleks pisut rohkem mõelnud eelnevalt oma tegevuse ja võimalike tagajärgede peale, siis ei oleks nii suuri riske võetud."

Vaatlus näitab, et Hobujaama ristmikul kiirustavad jalakäijad ühistranspordile ning see on põhiline keelava fooritule eiramise põhjus. "On ka mugavusest teeületamisi, kui ei viitsita lihtsalt oodata rohelist tuld," ütles Rüütelmaa.

Sõidukite puhul jääb silma vasakpöörde keelu rikkumist suunaga Laikmaa tänavalt Narva maanteele.

Rikkumiste arvu võrreldes ilmneb, et konkreetsel ristmikul on jalakäijate rikkumiste arv suurem. 

Reidi teel reguleerivad liiklust uued foorid

Rüütelmaa selgitas ka, kuidas töötavad foorid Reidi teel.

Reidi teel reguleerivad liiklust uued foorisüsteemid. Reidi tee ja Pikksilma ristmikul on liikluskorralduse vahendeid ja fooriseadmeid kokku üle 100.

"Kõik need süsteemid vajavad häälestamist, turvasertifikaate, siis läheb veel tükk aega, enne kui saadakse usaldusväärsed andmed liiklusvoogude kohta nendelt ristmikelt. Peale seda toimub nende liiklusvoogude analüüs spetsialistide poolt ning alles siis käivitatakse adaptiivselt foorisüsteemid Reidi teel täpselt nii, nagu nad projekteeritud ja ehitatud on."

Efekti nendest fooridest Reidi teel oodatakse umbes mais või juunis käesoleval aastal. 

Ülemiste trammitunnelis on jalgsi liikumine keelatud

Jalakäijate liikluskäitumist vaadates on oluline pöörata tähelepanu Ülemiste trammitunnelile. Nimelt, seal on jalgsi liikumine keelatud – ja seda põhjusega.

"Kui seal jalgsi liikuda ning samal ajal sisenevad tunnelisse kaks trammi, võib suure tõenäosusega juhtuda hirmsate tagajärgedega liiklusõnnetus," selgitas Rüütelmaa. 

Halvad asjaolud langevad kokku ootamatult

Juuresolevast videost on näha ka üks liiklusõnnetus, mis on halbade asjaolude kokkusattumus. "Kahjuks halvad asjaolud võivad langeda kokku just siis, kui seda kõige vähem oodatakse," ütles Rüütelmaa.

Video 50. sekundil on näha, et liiklusvoolus peatunud sõidukil oli vaateväli varjatud katusepostide tõttu ning ta ei näinud jalakäijat, kes asus ülekäigurajal. „Ülekäigurajal vastutab jalakäija ohutuse eest sõidukijuht!“ rõhutas Rüütelmaa.

"Kuid ka jalakäija peab arvestama sellega, et sõidukijuht võib teda tahtmatult mitte näha piiratud vaatevälja tõttu," ütles Rüütelmaa.

Turvalise liiklemise tagamiseks on oluline, et Valgusfoore jälgiksid nii autojuhid kui ka jalakäijad.

Laadimine...Laadimine...