VIDEO! KÕLVART: Aitame hoida töökohti ja toetame kriisi tõttu kannatavaid spordiklubisid

"Tänu linna vastutulekule saame veel jätkata ja inimestele töökohad säilitada," ütles linnalt Viru tänaval lillemüügiks kolme kioskit rentiv ettevõtja Alar Nisu, kelle sõnul paistis vahepeal, et äri tuleb sulgeda. Tallinn maksab ka kriisi ajal spordiklubidele toetust, loobub rendi küsimisest linna ruumides tegutsevatelt ettevõtetelt ning tasub firmadele oma arveid teenuste eest 21 päeva asemel kümne päeva jooksul.

Pilt: Scanpix

VIDEO! KÕLVART: Aitame hoida töökohti ja toetame kriisi tõttu kannatavaid spordiklubisid (1)

"Tänu linna vastutulekule saame veel jätkata ja inimestele töökohad säilitada," ütles linnalt Viru tänaval lillemüügiks kolme kioskit rentiv ettevõtja Alar Nisu, kelle sõnul paistis vahepeal, et äri tuleb sulgeda. Tallinn maksab ka kriisi ajal spordiklubidele toetust, loobub rendi küsimisest linna ruumides tegutsevatelt ettevõtetelt ning tasub firmadele oma arveid teenuste eest 21 päeva asemel kümne päeva jooksul.

 

Nisu sõnul mõjutab müüki see, et ümbruskond on inimtühi, ka turiste ei ole. Mai alguses tuleb emadepäev ja see oleks esimene positiivsem süst. "Lillemüük käib tsüklitena – hooaeg hakkab pihta sõbrapäevast, millele järgneb naistepäev," selgitas Nisu. "Heade müükidega kaetakse omakorda sügise ja aastalõpu miinuseid, siis on ju vaikne periood. Tänu linna toetusele katsume nüüd pinnale jääda. Töötajate palga osas saame kompensatsiooni. Samas on kaubakulu suur, sest lill rikneb kiiresti ja uusi tuleb kogu aeg asemele osta."

Nisu ütles, et ilma linna vastutulekuta oleks ta lepingud ära lõpetanud. "Praegu saame ikkagi veel jätkata ja inimestele töökohad säilitada," ütles ta. "Vahepeal tundus küll, et äri tuleb sulgeda. Müük langes märkimisväärselt – 16. märtsist alates, mõned päevad pärast eriolukorra kehtestamist lõigati müük nagu noaga läbi. Käive on kukkunud 70%. Vaatasime, et nõnda me kaua ellu ei jää, ja selles mõttes oli väga positiivne, et linn meile vastu tuli."

Linnapea Mihhail Kõlvart ütles, et kõige suurem osa linna abimeetmetest on seotud linnavara kasutamisega. Linn vähendab oma pinnal tegutsevate firmade üüri. Kõik linna üürnikud, sh toitlustus-, kaubandus-, teenindus-, haridus-, spordi-, huvitegevus-, kunsti- ja kultuuriasutused ja välimeediaettevõtted on kolme kuu jooksul alates aprillist üüri tasumisest täiesti priid. "Teatud lepingute puhul võime olukorda lahendada vastavalt juhtumile," ütles linnapea. "Kuni sada protsenti vabastatakse üüritasust kõik Tallinna Turgude haldusalasse kuuluvad üürnikud. Üürnikel, kes kasutavad linna pinda büroopinnana, alandatakse üürihinda 20%. Soodustused ei laiene kommunaalkuludele."

90% käibest kadunud

Revali kohvikuteketti majandava OÜ Esperan juhatuse liikme  Rene Treifeldti sõnul on linna samm lisaks rahalisele kergendusele märk, et ettevõtjate mured lähevad korda. "Nagu ma aru saan, laieneks soodustus ka söögikohtade suveterrassidele," tähendas ta. "Kuna turism ilmselt niipea ei taastu, ei olekski ju midagi  maksta."

Otseselt puudutab linna otsus ettevõtjatele üüri osas vastu tulla Revali keti puhul Müürivahe tänaval paiknevat väga populaarset kohvikut. Kohviku pind kuulub osaliselt linnale ja tänu võimalusele seda üürida on Treifeldti sõnul sealne kohvik just selline omapärase vanaaegse fluidumiga, nagu ta on. Tänaseks on Treifeldti sõnul 20 Revali kohvikust avatud vaid kaks, needki osalise tööajaga. Siiski lubab linna otsus kasvõi Müürivahe  kohviku puhul hoida kokku püsikulusid. "Kuna käive on null, rahavooge pole ja on ainult kulud, siis on igasugune kulupoole vähenemine abiks," mainis Treifeldt. "90% käibest on ära kukkunud."

Kõlvarti sõnul püüab linn ka kiiremini arveid tasuda. "Hakkame tasuma saadud teenuste ja kaupade eest kümne kalendripäeva jooksul varasema 21 või 30 päeva asemel," selgitas Kõlvart. Linn tasub igas kuus kokku ligikaudu 15 000 arvet, mille maksetähtaegu otsus puudutab. 2019. aastal oli linnal tehinguid kokku ligikaudu 16 000 ettevõtjaga. "Kõikvõimalikud leppetrahvid ja viivised seoses tellimise raskustega jäävad praegu ära," lisas Kõlvart. "Loomulikult sõltub kõik ka igast konkreetsest juhtumist."

Kõlvarti sõnul on hulk linna partnereid praeguses olukorras  raskustesse sattunud. "Loomulikult on omavalitsuse ressurss piiratud, aga püüdsime välja töötada meetmed, mis toetaks operatiivselt meie partnereid," lausus ta. "Tahame praeguses kriisis toetada ettevõtlust ja aidata niiviisi kaasa töökohtade säilimisele. Praegu on tegemist lühiajalise programmiga, kuid paralleelselt hakatakse töötama ka pikaajalise programmi kallal."

Abilinnapea Aivar Riisalu nentis, et kindlasti vajavad abi ettevõtjad, kes seni said kasutada võõrtööjõudu. "Kindlasti kasutasid võõrtööjõudu ehitus- ja remondiettevõtted, kuid tänaseks on need töötajad ilmselt lahkunud ja ei saa tagasi tulla," lausus ta. "Seetõttu vaatame kõik lepingud üle ja anname mõistliku pikenduse, ei rakenda sanktsioone, kui ettevõte ei saa mingit remonti või ehitust õigel ajal valmis."
Hoonestusõiguse tasusid jms on võimalik ajatada 31. detsembrini.

Samuti otsustas linn alandada poole võrra reklaamimaksu, sest välireklaame praegu peaaegu polegi. "Ehitised, mida kasutatakse reklaami ja teabe jaoks, vabastame üürist täies ulatuses," ütles Riisalu.

Lisaks jätkab linn spordiklubide toetamist. Kõlvart ütles, et kõik lapsed, kes tegelevad spordiga klubides, mis saavad Tallinnalt  pearaha, võivad sellega arvestada. "Trennid on väga vajalikud isegi praeguses olukorras, et harjumus ja graafik 2-3 korda nädalas harjutada ja treeneriga suhelda säiliks," selgitas linnapea. "Paljud klubid seda juba teevad ja saavad hakkama."

Abi eelarve vähenemisest hoolimata

Kui on renditud linna spordisaalid, siis kolme kuu jooksul ei ole vaja üüri maksta. "See on oluline, et toetada sporditegevuse jätkamist linnas," tähendas Kõlvart.

Linnapeal on spordiklubidele ka palve: "Palun korraldage treeninguid interneti kaudu, iga sportlane ja treener teab, et spordis on oluline distsipliin. Klubid, mis vähemalt minimaalselt pearaha saavad, peavadki trenne korraldama."

Eesti kulturismi ja fitnessi liidu president Ergo Metsla leidis, et toetus näitab linna selget muret inimeste tervise pärast. "Tallinna eeskujul võiksid sama teha ka teised Eesti linnad ja maakonnad," ütles ta. "Samas võiks valitsus töötada välja meetme, et aidata klubisid, kes üürivad pindu eraettevõtjatelt. Siin võiks leida võimaluse kas 3-6 kuu jooksul kompenseerida klubidele rendimaksed või siis kompenseerida rendimaksed üürileandjatele."

Kõlvarti sõnul on kavas ka mittetulundustegevuse toetamine, kuna terve hulk üritusi on ära jäänud. "Toimumata jäänud konverentside, kultuuri- ja spordiürituste kulud hüvitatakse selles osas, mille eest on ettevõte juba maksnud. Otsus puudutab ettevõtteid, kes on linnale esitanud ürituse osalise toetamise taotluse, on toetuse kätte saanud, kuid olnud sunnitud eriolukorra tõttu ürituse kas ära jätma või edasi lükkama," ütles ta.

Meetmed on planeeritud kolmest kuust aasta lõpuni sõltuvalt meetmest. Nende rakendamine vähendab Tallinna omatulu ja sellega arvestamiseks valmistab linnavalitsus ette linna lisaeelarve. Ettevõtjate abipaketi mõju linnaeelarvele võib ulatuda kuni nelja miljoni euroni.

Välireklaamifirmad: väiksem reklaamimaks on kaupmeestele abiks

"Soovime tunnustada Tallinna linnapead ja linnavalitsust kiire tegutsemise eest," ütles Eesti välimeediaettevõtete liidu liikmete nimel JCDecaux Eesti juht Kristiina Sepp. "Välimeediaettevõtted saavad nende meetmetest tuge raskete aegade üleelamiseks ja oma töötajate säilitamiseks."

Välimeediaettevõtete liidu hinnangul on Tallinna linna planeeritavad ettevõtlusvaldkonna toetusmeetmed abiks kõikidele kaupmeestele. Välimeediaettevõtetele laienev linnavara rendimaksete vabastus kolmeks kuuks aprillist juuni lõpuni ja 50-protsendine reklaamimaksu soodustus aitavad kaupmeestel taskukohaste hindadega jätkata oma pikaajalise turundustööga, teatas liit.

Liit nentis, et majanduse seiskumise tõttu on Eestis oluliselt vähenenud reklaami- ja turundusalane tegevus. Välimeediaettevõtetel on samas kohustused Tallinna ees: bussiootepaviljonide, prügikastide ja välitualettide hooldamine ning avalikus ruumis asuvate kultuuriinfokandjate ning linnakaartide korrashoid.

Linna sammudest võidavad liidu teatel poodnikud ja paljud ärid, kes liikumispiirangute leevenemisel peavad oma ettevõtted kiiresti käima saama ja kellele on nüüd abiks, et vaateakende kasutamise või äri lähedal asuva reklaampinna rent on ajutiselt oluliselt odavam.
Välimeediaettevõtete äri toimub valdavalt suuremates linnades  ja teenitud äritulu jagatakse renditasude ja reklaamimaksude kaudu kohalike omavalitsustega.

Linna meetmed spordi ja firmade toetamiseks

• Linn tasub teenuste ja kaupade eest kümne päeva jooksul senise 21 või 30 päeva asemel.

• Linn loobub leppetrahvist ja viivistest, kui mõnel ettevõttel on eriolukorra tõttu raske nt tellimust või tarnet täita. Linn pikendab kohustuste täitmise tähtaegu mõistliku aja võrra.

• Reklaamimaksu soodustus 50% ulatuses.

• Linn vähendab lepingupartnerite üüri- ja kasutustasusid.

• Linn hüvitab osaliselt konverentside, kultuuri- ja spordiürituste pöördumatud kulud. Otsus puudutab ettevõtteid, mis on linnale esitanud ürituse osalise toetamise taotluse, on toetuse kätte saanud, kuid olnud sunnitud eriolukorra tõttu ürituse kas ära jätma või edasi lükkama.

• Endiselt linna sporditegevuse toetuse maksmine ja linna spordirajatiste kasutamise eest üüri nõudmisest loobumine.

SPORDIKLUBI: Toetus aitab trenne jätkata

Linna toetus kulub ära olukorras, kus õppemakse tasutakse järjest vähem.

Tallinna spordiliidu juhatuse liige, spordiklubi Reval Sport juhataja Aldur Partasjuk ütles, et paljud lapsevanemad ei maksa praegu spordiklubide õppemaksu. Nii leevendab meede tunduvalt spordiklubide olukorda. "Võib kinnitada, et kõik Tallinnalt toetust saavad spordiklubid on oma töö ümber korraldanud nii-öelda  kaugjuhtimise teel," lausus ta. "Selle kinnituseks on klubide treeningrühmade postitused sotsiaalmeedias. Nagu ütles linnapea, on spordis oluline järjepidev treening. Meetmed, mis kehtestati, annavad spordiklubidele võimaluse treeninguid distsiplineeritult jätkata." 

KEELTEKOOL: Saame anda e-tunde

"Tallinna abi aitab meil püsima jääda. Tänu sellele võib taastumine kriisist tulla kiirem ja tervem, sest säilib osa teenuseid ja töökohad. Nii et igati tubli samm," ütles MTÜ Keeltemaja juhatuse liige Ivar Soone.

Linna toetus on abiks ka paljudele MTÜ-dele. "Kindlasti on need meetmed abiks, kohati väga suureks abiks," ütles MTÜ Keeltemaja juhatuse liige Ivar Soone. "Käes on majanduslangus ja inimeste otsesed sissetulekud ja kindlustunne vähenevad. See kõik jätab tegevusele oma jälje."

Soone lisas, et sõltub konkreetselt ettevõtte tüübist, kui palju linna meetmed neid aitavad. "Ma leian, et see on linna poolt väga õige samm, kindlasti on Tallinna tugi praegu abiks ka moraalselt ja emotsionaalselt."

Keeltekoolis jätkub osa kursusi praegu veebis. "Praegu on väga raske ennustada, mis saab teisest poolaastast edasi, sest kõik kevadised kursused ja suvekursused, mis olid plaanis välja kuulutada, jäävad sellisel kujul välja tulemata," ütles ta. "Me oleme küll pakkunud oma õppijatele võimalust osaleda kursustel ka veebi vahendusel, aga osa kursusi, näiteks teatud tüüpi vestluskursusi, on väga keeruline veebis teha."

Kõik inimesed pole ka veebiõppeks valmis. "Osal rühmadel ei olegi sellist valmisolekut, et nad läheksid veebi üle, osal on valmisolek alla poole," rääkis Soone. "Kas pole neil veebikaamera ja mikrofoniga arvutit või piisavalt internetiühendust või piisavaid e-oskusi või nad lihtsalt kardavad hätta jääda. Osa gruppidega on õppetöö täiesti peatatud, sest nad ise soovivad seda."

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...