VIDEO! Kõlvart: aitame kriisi tõttu kannatavaid ärisid ja spordiklubisid

"Tallinn maksab ka kriisi ajal spordiklubidele toetust, loobub rendi küsimisest oma ruumides tegutsevatelt ettevõtetelt ning tasub firmadele oma arveid teenuste eest 21 päeva asemel 10 päeva jooksul selleks, et toetada praeguses kriisiolukorras ettevõtlust, aga ka kolmandat sektorit," ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.

Pilt: Mats Õun

VIDEO! Kõlvart: aitame kriisi tõttu kannatavaid ärisid ja spordiklubisid

Toimetaja: Sandra Lepik

"Tallinn maksab ka kriisi ajal spordiklubidele toetust, loobub rendi küsimisest oma ruumides tegutsevatelt ettevõtetelt ning tasub firmadele oma arveid teenuste eest 21 päeva asemel 10 päeva jooksul selleks, et toetada praeguses kriisiolukorras ettevõtlust, aga ka kolmandat sektorit," ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.

"Linnal on terve rida partnereid, kes tänases olukorras on sattunud olukorda, kus igalt poolt tulevad erinevad probleemid. Loomulikult omavalitsuse ressurss on piiratud, aga püüdsime välja töötada meetmed, mis toetaks operatiivselt meie partnereid," tutvustas Kõlvart linna abimeetmeid. "Tegemist on lühiajalise programmiga, kuid paralleelselt hakatakse ka pikaajalise programmi kallal töötama."

Kõlvarti sõnul püüab linn praeguses olukorras käituda operatiivsemalt. "Hakkame tasuma saadud teenuste ja kaupade eest kümne kalendripäeva jooksul, varem oli 21 või 30 päeva," selgitas Kõlvart, et sellega püütakse anda ettevõtlusele operatiivselt lisaressurssi. "Kõikvõimalikud leppetrahvid ja viivised seoses tellimise raskustega jäävad praegu ära. Me loobume nendest trahvidest, aga loomulikult sõltub see konkreetsest juhtumist." 

Linn tasub igas kuus kokku ligikaudu 15 000 arvet, mille maksetähtaegu otsus puudutab. 2019. aastal oli linnal tehinguid kokku ligikaudu 16 000 ettevõtjaga.

Kõlvart ütles, et kõige suurem osa meetmetest on seotud linnavara kasutamisega. L"inn vähendab lepingupartnerite üüri- ja kasutustasusid sõltuvalt lepingupartneri tegevusalast ja sellest, millises ulatuses eriolukord mõjutab lepingupartneri majandustegevust," ütles ta. "Kõik linna üürnikud sh toitlustus-, kaubandus-, teenindus-, haridus-, spordi-, huvitegevus-, kunsti- ja kultuuriasutused ja välimeediaettevõtted vabastatakse üüri tasumisest 100 protsenti. Teatud lepingute puhul võidakse olukord lahendada juhtumipõhiselt. Kuni 100 protsenti vabastatakse üüritasust  kõik Tallinna Turgude haldusalasse kuuluvad üürnikud. Üürnikel, kes kasutavad linna pinda büroopinnana, alandatakse üürihinda 20 protsenti. Soodustused ei laiene kommunaalkulude tasumisele."

Kõlvarti sõnul on kavas mittetulundustegevuse toetamine, kuna terve rida üritusi on ära jäänud. "Toimumata jäänud konverentside, kultuuri- ja spordiürituste kulud hüvitatakse selles osas, mille eest on ettevõte juba maksnud. Otsus puudutab ettevõtteid, kes on linnale esitanud ürituse osalise toetamise taotluse, on toetuse kätte saanud, kuid on olnud sunnitud eriolukorra tõttu ürituse kas ära jätma või edasi lükkama," ütles ta.

Tallinn jätkab spordiklubide toetamist

Kõlvart rääkis, et kõik lapsed, kes tegelevad spordiga klubides, mis saavad Tallinna pearaha, võivad arvestada sellega, et linn jätkab spordiklubide toetamisega, sõltumata trennide toimumisest. "Mul siin palve spordiklubidele - palun korraldage treeninguid interneti kaudu. Seda on vaja ja see on õige, sest iga sportlane ja treener teab, et spordis on oluline distsipliin. Isegi praeguses olukorras on tähtis, et lastel ja noortel graafik säiliks, et harjumus kaks kuni kolm korda nädalas trenni teha säiliks," ütles ta.

Kõlvart lisas, et paljud spordiklubid tegelevad juba sellega ning saavad väga hästi hakkama. "Kui on renditud linna spordisaalid, siis kolme kuu jooksul ei ole üüri vaja maksta. See on oluline selleks, et toetada sporditegevuse jätkamist linnas," selgitas Kõlvart.

Ta tuletas meelde, et tänasest päevast muutub koolilaste toitlustamise kord. "Selleks, et vähendada kontaktide arvu, hakkame jagama toidupakke nädalas ühe korra," selgitas Kõlvart, et nädalas ühel korral antakse lapsele toidupakk terveks nädalaks.

Varakult tellitud isikukaitsevahendid

Tallinn hakkas tegelema isikukaitsevahendite tellimisega juba märtsikuu alguses. "Tänu sellele on meil ka tulemused - eile saime juba esimese suure osa meie tellimustest kätte," märkis Kõlvart. "Linnasüsteem jätkab oma tööd ning me jätkuvalt teenindame oma kodanikke. Loodame, et järgmise nädala jooksul tulevad ka järgmised vahendid kohale, sest vajadus lähinädalatel ei vähene, vaid pigem suureneb."

Kõlvarti sõnul on kõige suurem töökoormus praegu meditsiinitöötajatel. "See töö, mida nad teevad, ei ole lihtsalt tänuväärne, vaid see on suure tähendusega ning eluohtlik. Juba praegu peaks mõtlema sellele, kuidas inimesi täiendavalt toetada," ütles Kõlvart. "Need inimesed, kes praegu võitlevad, peavad saama lisatasu. Ma loodan, et riik töötab välja vastavad abimeetmed selleks, et meditsiinitöötajaid toetada," lisas Kõlvart, et need inimesed väärivad nii tähelepanu, toetust kui ka motivatsiooni.

Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu ütles, et täna on Tallinnal pooleli palju lepingulisi protsesse. "Kindlasti on ettevõtjatel olukord, kes omavad tööjõuna palju Eestist lahkunud välismaalasi. Selle tõttu võtame kasutusele meetme, et me ei sanktsioneeri ettevõtjat, kui mõni ehitus või objekt ei saa õigeks ajaks valmis," selgitas Riisalu. Tähtaeg nihkub esialgu 31. detsembrini.

"Samuti otsustas linnavalitsus rakendada reklaamimaksu soodustust 50 protsendi ulatuses, sest välireklaamiturg on praegu sisuliselt peatunud. Ehitise pinna kasutusse andmise lepingud reklaami ja teabe eksponeerimise eesmärgil vabastatakse üüri tasumisest 100 protsenti," ütles Riisalu. 

Meetmed on planeeritud kolmest kuust aasta lõpuni sõltuvalt meetmest. Nende rakendamine vähendab Tallinna omatulu ja sellega arvestamiseks valmistab linnavalitsus ette linna lisaeelarve. Ettevõtjate abipaketi mõju linnaeelarvele võib ulatuda kuni nelja miljoni euroni.

 

Laadimine...Laadimine...