VIDEO! Kõlvart viirusepuhangust: Tallinn ennetab, keelata saab riik

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ütles saates "Tallinna kodanikud", et eelkõige on vaja juba praegu kasutada isikukaitsevahendeid, tuleb rohkem ruume puhastada,  hoida distantsi ja erilise ettevaatlikkusega korraldada erinevaid üritusi.

VIDEO! Kõlvart viirusepuhangust: Tallinn ennetab, keelata saab riik

Õnne Puhk

"Tallinn ei saa lõpetada ööelu ega keelata inimestel tööle minemist. Me ei soovi midagi piirata ega keelata, vaid rakendada ennetusmeetmeid selleks, et lähitulevikus vältida igasuguseid piiranguid, aga see sõltub loomulikult juba igast Tallinna, aga ka Eesti elanikust," selgitas Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart eileõhtuses saates "Tallinna kodanikud", miks käivitati Tallinnas kollane stsenaarium.

Teadusnõukoja juht Irja Lutsar ütles eile, et peab Tallinna linnavalitsuse uusi koroonameetmeid üllatavateks ja ebaproportsionaalseteks – et koolidele piirangute seadmise asemel peaks Tallinnas piirama hoopis ööelu.

Kõlvart ütles, et linn ei saa lõpetada ööelu ega keelata inimestel tööle minemist – seda saab teha ainult riik. "Me oleme valmistanud ette erinevaid stsenaariume ja ka vajalikke ressursse. Eelkõige räägime sellest, et praeguses olukorras on vaja juba praegu kasutada isikukaitsevahendeid, tuleb rohkem ruume puhastada ja desinfitseerida ning hoida distantsi ja erilise ettevaatlikkusega korraldada erinevaid üritusi," selgitas ta.

Kõlvart ütles, et olukorras, kus haigestumiste arv iga päev kasvab, üllatab teda see et ühiskonna suhtumine on nii rahulik. "Ühest küljest, loomulikult me ei saa üle reageerida ja peame olema tänaseks valmis elama uues reaalsuses, aga see uus reaalsus tähendabki, et piirangute vältimiseks on vaja vastavalt käituda," ütles ta.

"Jah, me soovime, et teenuste kvaliteet ei langeks ega tekiks lisaebamugavusi, et lapsed saaksid käia nii koolis kui ka lasteaias. Aga just selleks, et me ei peaks koole kinni panema, tuleb juba praegu mõelda selle peale, kuidas kooliskäimist korraldada vahetustega, kuidas lapsi hajutada ja kuidas kontrollida olukorda," ütles ta.

Kriitika annab vajalikku tagasisidet

Kõlvart lisas, et kriitika tema otsuste suhtes on normaalne nähtus. "Esiteks, seda tagasisidet on vaja ja teiseks see annab ka meile väga selge signaali, kuidas inimesed suhtuvad ühe või teise otsuse puhul, aga me ei saa lähtuda ainult emotsioonidest, vaid tuleb vahel tuleb vastu võtta ka ebapopulaarseid otsuseid," ütles ta, et tulevik näitab, kas see oli õige või mitte.

Kõlvart selgitas, et Tallinna otsused ei ole unikaalsed ega originaalsed: "Kõiki neid meetmeid rakendatakse Saksamaal, Prantsusmaal, Norras samamoodi – koolides ja ühistranspordis," ütles ta. "Teistes Euroopa riikides on need tingimused palju rangemad kui Tallinnas ja Eestis."

"Ma arvan, et kui mõni lugupeetud teadlane või professor tutvub meie meetmetega, siis ta saab aru, et meie eesmärk ei ole midagi keelata," lisas ta.

Saatejuht Neeme Raud ütles, et küsides linlastelt, kuidas nad suhtuvad linnapea juhtimis- ja otsustamisstiili, on ta kuulnud päris palju positiivset vastukaja just selles suhtes, et linnapea langetab konkreetselt kindlakäelisi otsuseid.

Kõlvart ütles, et otsuste tegemisel on oluline suutlikkus näha laiemat pilti ja perspektiivi. "Mõnikord on vaja reageerida maksimaalselt operatiivselt ja peab arvestama ka, et alati ei ole väga palju aega analüüsimiseks. Aga ei tohi unustada, et igast otsusest sõltub mitte ainult tänane päev, vaid see mõju on pikem ja sügavam," ütles ta.

"Meie ühiskonna üheks probleemiks on see, et tihti piirduvad meie plaanid valimistsüklitega, aga niimoodi ei saa ühiskond – riik ega linn – areneda. Meie vaade peab olema mitte neli aastat järgmiste valimiseni, vaid 25–50 aastat," ütles ta, et projektipõhine tegevus ei ole tihti väga õige.

Tallinna tulevik on roheline

Kõlvart rõhutas, et must-valge mõtteviis ei vii kuhugi. "Tallinna perspektiiv on igal juhul roheline, keskkonnasõbralik!" ütles ta, rääkides pealinna rohelisest mõtteviisist.

"Roheline Tallinn on samuti pikaaegne protsess ja Tallinn liigub koos kogu maailmaga rohelise mõtlemise suunas," ütles ta.

"Ma arvan, et rohelise pealinna eesmärk, mille me endale püstitasime ongi eelkõige mõtteviisi küsimus – need signaalid, mis me inimestele anname, suunavad nende tähelepanu ja panevad mõtlema ning näitavad, et on võimalik ja tore teha asju teistmoodi – aga tuleb arvestada sellega, et see võtab aega," sõnas Kõlvart.

"Loomulikult tahame me ka rohelise pealinna tiitli koju tuua – see annab Tallinnale ressursse juurde ja on ühtlasi võimalus pälvida tähelepanu ja saada ka lisainvesteeringuid väljastpoolt," ütles ta.

Ta märkis, et see annab linnale võimaluse rohkem investeerida just nendesse projektidesse, mis arendavad rohelist mõtteviisi – olgu see siis transport, linna planeerimine või prügisorteerimine – see kõik annab neile lisahoogu juurde.

"Aga kindlasti see hoog ei saa lõppeda kuu aja pärast, kui kuulutatakse välja tulemus, ja sõltumata sellest, kas Tallinn kuulutatakse Euroopa roheliseks pealinnaks või mitte, pealinna roheline suund säilib," ütles Kõlvart.

 

 

Laadimine...Laadimine...