VIDEO! Koroonaäpi looja: keegi ei saa teada, kus ja millal te viibisite

"Äpi kasutamisega saab iga inimene aidata privaatselt ja turvaliselt kaasa viiruse leviku piiramisele. Selleks, et kasu äpist oleks võimalikult suur, on hea kui rakendust kasutab võimalikult palju inimesi," ütles sotsiaalministeeriumi e-teenuste ja innovatsiooni valdkonna nõunik Priit Tohver koroonaviiruse leviku piiramiseks loodud mobiilirakenduse HOIA esitlusel. 

Pilt: Rene Suurkaev
Tervis Video Eesti

VIDEO! Koroonaäpi looja: keegi ei saa teada, kus ja millal te viibisite (1)

Jaanika Valk

"Äpi kasutamisega saab iga inimene aidata privaatselt ja turvaliselt kaasa viiruse leviku piiramisele. Selleks, et kasu äpist oleks võimalikult suur, on hea kui rakendust kasutab võimalikult palju inimesi," ütles sotsiaalministeeriumi e-teenuste ja innovatsiooni valdkonna nõunik Priit Tohver koroonaviiruse leviku piiramiseks loodud mobiilirakenduse HOIA esitlusel. 

Alates neljapäevast saab iga nutitelefoni omav inimene endale selle rakenduse alla laadida. Rakendus teavitab kasutajaid, kui nad on olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saab selle kaudu anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest.  

 

"See on üks lisaviis, kuidas saad kaitsta end ja oma lähedasi. Andes neile rakenduse kaudu teada, saates laiali anonüümseid teavitusi lähikontaktsetele või saada ise teada kui võite olla nakatunud ja end isoleerida. HOIA äpi kasutamisega saab igaüks hoida ennast ja oma lähedasi ning teha seeläbi head kogu Eestile," lisas Tohver.

Rakendus on turvaline

"Oleme rakenduse nii ehitanud, et see oleks privaatne ja turvaline. Riik ei saa inimese kohta mitte mingisugust infot," ütles Priit Tohver.

AS Cybernetica juhatuse liige Dan Bogdanov kinnitab, et rakendus on turvatud ning inimeste isikuandmed kuskile ei leki. "Saan kindlusega öelda, et selle rakenduse puhul isegi enne kui hakati midagi programmeerima oli privaatsuse ja infoturbe lahendus paigas. Nägime rahvusvaheliselt kuidas tehnoloogiatase areneb ja saime kasutusele võtta lahenduse, mis võimaldab Eesti kodanike eraelu kaitsta," kinnitas Bogdanov.

Rakendus ei jaga kellegi isikuandmeid ega asukohta. "Keegi ei saa teada, kus ja millal te viibisite. Kui teile tundub, et rakendus kogub infot sellisel kujul, siis on teil telefonis mingi muu rakendus, sest see, mida meie ehitanud oleme ei kasuta teavitustes nimesid, isikukoode ega muid andmeid," lisas Bogdanov.

Vabatahtlik lisameede

Rakenduse kasutamine on vabatahtlik. Bogdanov rõhutab, et kellelgi ei ole õigus nõuda, et rakendus olemas oleks. Küll aga innustab ja julgustab ta kõiki rakendust kasutama, sest tegemist on olulise lisameetmega viiruse tõkestamisel. 

Ka Priit Tohvri sõnul loeb iga kasutaja, sest tegemist ei ole eraldi meetmega, vaid rakendus töötab koos manuaalse lähikontakti tuvastamise, maskide ja testimisega. "Isegi kui 10% elanikkonnast rakendust kasutab, siis ta aitab ikkagi nakkuste arvu vähendada. Selge on see, et igal inimesel ei ole nutitelefoni, aga juba see kui teie lähedased rakendust kasutavad ja end õigel ajal isoleerivad, aitab ka teid. Toon analoogi vaktsineerimisega. Me ei saa vaktsineerida kõiki inimesi, sest mõnele on see vastunäidustatud, aga kui nende ümber on piisavalt palju vaktsineerituid, siis on ka need inimesed paremini kaitstud," ütles Tohver.

Rakendusele nakatumisest teada andmine on samuti vabatahtlik. Haigestunud inimene saab vabatahtlikult enda haigestumist läbi patsiendiportaali kinnitada. Nakatunud inimesega kontaktis olnud inimene saab telefonile teate ning juhendi, kuidas edasi käituda. Kohustust Terviseametit või arsti lähikontaktist teavitada ei ole, kuid loodetakse, et inimene võtab seda arvesse ning isoleerib end ohu korral ning võtab sümptomite tekkides ühendust arstiga.  

Plaanitakse koostööd lähiriikidega

"Praegu käivad ka vestlused teiste Euroopa Liidu riikide ja Euroopa komisjoniga, mille eesmärk on jõuda seisuni, kus erinevate riikide rakendused suhtlevad omavahel niimoodi, et kui käime reisimas siis ka piiriüleselt lähikontaktide tuvastamine toimub," ütles Bogdanov, et kuna viirusele meeldib liikuda reisimisega, siis on ka selle peale mõeldud. 

Kuna kõik riigid ei ole veel rakendusteks valmis, siis ei ole võimalik kõikide Euroopa riikide rakendusi omavahel veel ühendada, kuid lahendus on töös. 

Rakendus loodi sotsiaalministeeriumi, tervise ja heaolu infosüsteemide keskuse ning 12 Eesti ettevõtte – Cybernetica, Fujitsu Estonia, Guardtime, Icefire, Iglu, Mobi Lab, Mooncascade, Velvet, FOB Solutions, Heisi IT OÜ, Bytelogics ja ASA Quality Services OÜ koostöös.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...