VIDEO! Kultuurimeeter: muusikapäev Lindakivi kultuurikeskuses

1. oktoober on rahvusvaheline muusikapäev, mida korraldab Eesti Muusikanõukogu. Tallinna Kammerkorkester läkitatakse Lasnamäele Lindakivi kultuurikeskusesse. Dirigendiks on sarmikas Kristjan Järvi, solistiks pianist ja helilooja Kristjan Randalu. Kontsert on tasuta ja algab 1. oktoobril kl 13.

VIDEO! Kultuurimeeter: muusikapäev Lindakivi kultuurikeskuses

Lisa Gabriela Metsala

1. oktoober on rahvusvaheline muusikapäev, mida korraldab Eesti Muusikanõukogu. Tallinna Kammerkorkester läkitatakse Lasnamäele Lindakivi kultuurikeskusesse. Dirigendiks on sarmikas Kristjan Järvi, solistiks pianist ja helilooja Kristjan Randalu. Kontsert on tasuta ja algab 1. oktoobril kl 13.

 

"Kui 1975. aastal söör Yehudi Menuhin selle üleskutse tegi, et pöörame ühel päeval aastas tähelepanu päris muusikale ja päris muusikutele, elusale muusikale, siis nüüd 2013. aastast on Eesti Muusikanõukogu teinud heategevuslikku ühepäevast programmi üle Eesti," rääkis Lindakivi Kultuurikeskuse direktor Marko Lõhmus. "Tallinnas, sealhulgas avalikes kohtades, on olnud palju kontserte avalikes ruumides ja ka asutustes sees, vanglates, sõjaväe osades jne."

Pianist ja helilooja Kristjan Randalu ütles, et teda köidab muusika, kus muusikud saavad hetkes ise panustada ja on võimalik muusikat vastavalt kaasmuusikutele vormida. "Osaliselt olen ma 1. oktoobri kontserdil kõlavat muusikat juba ette vorminud, olen mitmed lood, mis seal kõlama hakkavad, ise kirjutanud. Sellise koosluse puhul nagu kammerorkester on orkestri noodimaterjal ikkagi paigas," sõnas ta.

Lõhmuse sõnul on Lindakivi kultuurikeskuses püütud muusikapäeva traditsiooni hoida iga aasta. "Siin on käinud küll rahvusmeeskoor, maestro Mati Palm oli siin aastaid tagasi ja teisi kammermuusikuid ka. Seekord head kolleegid Tallinna Filharmooniast ehk Tallinna Kammerorkester koos dirigent Kristjan Järvi ja pianist Kristjan Randaluga panevad kokku alla tunnise kava, seinast seina puhas Eesti muusika programm."

Randalu rääkis kontserdil esitusele tulevast muusikast. "Rõhk on Eesti muusikal laiemas mõistes," lausus ta. "Kui ma oma osast räägin, siis seal tuleb esitusele üks lugu, mis varem pole avalikult esitusele tulnud kammerorkestriga, siis tuleb üks osa varasemalt tehtud plaadist, mis on ka koos Tallinna Kammerorkestriga salvestatud, kus ma töötlesin lastelaule, sealt kõlavad mõned asjad."

Randalu sõnul on kavas mängida ka mõned Kristjan Järvi lood, ja veel on kavas Lepo Sumera ja Veljo Tormise muusikat, selline natuke kirju kooslus. "See pole meelelahutuslik üritus, mulle meeldib see mõiste meeliliitev üritus," ütles ta.

Lõhmuse sõnul on Lindakivis kõlanud klassikalist muusikat sageli ja see kohalikule rahvale võõras ei ole. "Tallinna Kammerorkester on käinud siin ka varem ja sellist eksperimentaalset muusikat on meil siin olnud ka välismaa artistide poolt või ka jazzilikumalt poolt on meil päris head suhted erinevate saatkondadega. Eks me katsume siin oma väga suurele linnaosale ja selle elanikele pakkuda seda elamust tõesti igast žanrist."

Lõhmus ütles, et kontserdi toimumise saali on meil 256 kohta. "Loodame, et neljapäeval on see saal kas nüüd just päris täis, aga just sellises määras, mis ei ole riskantne ei esinejatele ega publikule."

Randalu sõnul on dirigent Kristjan Järviga koostöö hea. "Juba aastaid tagasi olen liitunud mitme tema absoluutansambli projektiga ja kuna tema ampluaa on nii lai, ta tunneb ennast kodus väga erinevates muusikates, siis ei teki mingit seletamisvajadust, mis moodi see peaks nüüd minema. Oleme mõlemad käinud, küll erinevatel aegadel, aga Manhattan School of Musicust läbi New Yorgis, nii et meie koolitee osaliselt kattub."

"1. oktoobri kontsert on tõepoolest tasuta, see on Muusikanõukogus olnud algne idee algusest peale, et nendele, kes igapäevaselt ei jõua piletit osta või tunnevad, et see on natuke kauge maailm nendele. Sel päeval ei ole ju ainult selline nuudis- või klassikaline eesti muusika, vaid mängitakse folki ja jazzi. Muusikat ei tasu karta, muusika on ikka selleks, et meie elu ilusamaks ja elamisväärsemaks teha," sõnas Lõhmus lõpetuseks.

Laadimine...Laadimine...