VIDEO! Linn toetab vanalinna ettevõtjaid koroonakriisis

Meistrite Hoovi peremees ja ehtekunstnik Jaan Pärn ütles, et nii kaua kuni on naisi maa peal, on mul leib laual, sest niisamuti eksisteerib meeste kingitegemise soov.

VIDEO! Linn toetab vanalinna ettevõtjaid koroonakriisis

Toimetaja: Toomas Raag

"Kõik need kontaktid, mis meil linnavalitsusega on olnud vanalinna edasise arengu suhtes, näitavad, et linnavalitsus mõtleb väga tõsiselt, kuidas säilitada vanalinn turistide lemmikpaigana," ütles Vanalinna Ettevõtjate Ühingu esindaja Mait Talu.

 

Tallinna vanalinnas tegutsevad ettevõtjad on jäänud koroonakriisist tingitud turistide puuduse tõttu hätta. Kuidas aitab linn ettevõtetel raskeid aegu üle elada ning mis võiks olla lahendus, et vanalinna turism välja ei sureks?

Keerulised ajad ja turistide puudus nõuavad vanalinna ettevõtjatelt äritegevuse ümberkorraldamist. Lisaks hotellidele ja toitlustusasutustele seisavad karmi reaalsusega silmitsi ka kodumaist käsitööd viljelevad kunstnikud. Meistrite hoov on aastakümneid olnud armastatud turismiobjektiks Tallinna vanalinnas. Kui veel aasta tagasi oli seesama hoov turistidest lookas, siis täna avaneb siin tühi vaatepilt.

"Vahepeal kui olid veidike vabam aeg, tulid soomlased ja oli sakslasi näha, kuid Meistrite Hoovis on ka külalistetoad ja kui need on kuus kuud järjest tühjad olnud, hakkab see lõpuks taskupõhjas tunda andma," rääkis Meistrite Hoovi peremees ja ehtekunstnik Jaan Pärn.

Õdusas hoovis tegutseb ka kuulus kohvik Pierre Chocolaterie, mille hiilgeaegadel oli vaba laud sageli harv nähe ja selleks, et vanalinna kohvikukultuuri nautida, tuli sammud järgmisse kohvikusse seada. "See suvi on olnud teistsugune kui eelmised," tunnistas Pierre Chocolaterie perenaine Helen. "Kui tavaliselt näed siia hoovi sisse astudes siblimist ja sagimist, ja kõik kohad on inimesi täis, siis sel suvel kruiisilaevade puudumisel oli olukord hoopis teistsugune.

Vaatamata rasketele aegadele ei heida Meistrite Hoovi peremees ja ehtekunstnik Jaan Pärn aga meelt. "Oleks patt kui mina ütleksin, et mul läheb halvasti," märgib mees. "Ükski viirus ei takista juubelisünnipäevade ega pulma-aastapäevade saabumist. Olen alati öelnud, et nii kaua kuni on naisi maa peal, on mul leib laual, sest niisamuti eksisteerib meeste kingitegemise soov, nii et elame üle."

Et vanalinnast ei saaks tühi tondiloss

Vanalinnas jalutades võib silmata, et paljud ettevõtjad on tänaseks oma rendipinnalt lahkuma pidanud. Septembri keskel tuli ka keraamik Helina Tilgal raske südamega langetada elu üks rängim otsus – sulgeda kümme aastat tegutsenud töökoda ja kaks poodi. "Enamus eestlastest, kes on siin vanalinnas poodi pidanud, on seda kaua teinud ja imidži üles töötamine võtab aastaid, võib-olla aastakümneid," sõnas Tilk. "Ma ei tea, kas on võimalik linnaga läbirääkimisi jätkata… võib-olla ikkagi tasub teha rendivabastusi lahkemalt ja eelistada tootjat. Ma usun, et linnapea on juba selle peale mõelnud ning abilinnapea Riisalu on kuulanud muret."

Et ettevõtjad ellu jääksid, on linn uute toetusmeetmetega välja tulnud. Alates septembrist tuleb ettevõtetel, kes otseselt turismist sõltuvad, 80% vähem üüri maksta. "Me tahame, et vanalinn ei oleks tondilossi meenutav tühi paik, kus tuul ulub ja kardinad lehvivad tuules," sõnas Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu.

Kruiisituristidele enam loota ei saa

Et neid suuri muutusi üle elada, loodi juulis Vanalinna Ettevõtjate Ühing, kuhu hetkeseisuga kuulub 26 ettevõtet. Ühingu esindaja Mait Talu sõnul on suhtlus linnavalitusega osutunud väga konstruktiivseks: "Kõik need kontaktid, mis meil linnavalitsusega on olnud vanalinna edasise arengu suhtes, näitavad, et linnavalitsus mõtleb väga tõsiselt, kuidas säilitada vanalinn turistide lemmikpaigana. Jutt on sellest, et välja töötada kontseptsioon, kuidas vanalinna ettevõtlus võiks välja näha, millised ettevõtted sinna sobiksid ning millised ettevõtted võiksid jääda kõrvale. Loomulikult peavad ettevõtjad leidma ka muid vahendeid: oma isiklikud vahendid, pangalaenud ning Kredexi laenud, mida on võimalus olnud saada."

"Päris kindel on see, et väga paljud eelkõige turismile orienteeritud ettevõtteid vanalinnas ja kesklinnas peavad oma tegevuse kas ümber profileerima või ära lõpetama, millest on ääretult kahju," nentis Aivar Riisalu.

"Ma arvan, et paari-kolme aasta pärast, kui kõik läheb õnneks, vanalinn taas õitseb ja on inimesi täis ning meil on jälle palju elamusi, mida me tuleme saama, aga eks peame ka muutuma – pühenduma Eesti inimestele, mitte lootma, et keegi kuskilt inimesi kruiisilaevaga toob. Viimase peale enam niiväga loota ei saa," võttis Mait Talu kokku.

Laadimine...Laadimine...