VIDEO! Linnast saab rohkete valguslahendustega muinasjutumaa

Vanalinnas saavad uue ja ühtse kujunduse Vene ja Viru tänavad, mis järgivad ümarkaarsete akende, uste ja võlvide joont. Jätkatakse ka tänavate ehtimist juba traditsiooniks saanud väikeste kuuskedega, luues sellega muinasjutulise õhkkonna kogu Vanalinnas.

Tallinn Keskkond

VIDEO! Linnast saab rohkete valguslahendustega muinasjutumaa

Toimetaja: Toomas Raag

Tallinna tänavapilti tuleb aasta pimedaimaks ajaks üle 300 valgusinstallatsiooni, mille hulgas on ligikaudu 100 uut valguslahendust. Nii muutub Tallinn jõulude eel otsekui talviseks muinasjutumaaks.

Jõuluturu toimumise ümber on palju küsimusi tekkinud. Nüüd on selge, et ära see ei jää ning Eesti inimesed saavad siiski nautida klassikalist Raekoja platsi jõulutunnet. Lisaks sellele on terve linna ulatuses planeeritud mitmeid dekoratsioone ja valguslahendusi.

"Sel aastal on kõik teisiti, nii ka jõulud – need tulevad varasemast valgusküllasemad ja säravamad," ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. "Soovime, et jõuluvalgus tooks linna helgust ja soojust, mis vaatamata õues valitsevale pimedusele inimeste südameid rõõmustaks. Nii saame ka karmil koroonaajal osa sellest erilisest meeleolust, mida jõulud meie hinge toovad, ja ehkki traditsioonilisi üritusi sel talvel korraldada ei saa, loodame siiski, et oma jõuluime leiab iga suur ja väike." 

Linnapea sõnas, et kogu linnas hakkab silmailu pakkuma kokku üle 300 meeleoluka installatsiooni. "Lisaks juba tuttavatele valgustatud puudele ja purskkaevudele, valguskettidele ja -skulptuuridele ning loomulikult jõulukuuskedele saab tänavu näha ligikaudu 100 uut valguslahendust," ütles Kõlvart. "Nende paigutamisel pidasime silmas, et nii jalgsi kui ka autoga liikelejatel oleks midagi vaadata. Kuid eelkõige oleme mõelnud sellele, et inimesed tuleksid välja jalutama ning saama vahetult osa imelisest jõuluaegsest valgusesärast. Ja on, mida vaadata."  

Üks suurejoonelisemaid ja omanäolisemaid installatsioone püstitatakse linnapea sõnul Vabaduse väljakule. "See on uudne ja suursugune valguspurskkaev, mis saab täiendust igal advendil ning jõuab täie hiilguseni jõulupühadeks," sõnas Kõlvart.

4.-6. detsember toimub minifestival "Väike valgus" Tornide väljakul, kus Eesti valguskunstnikud näitavad oma töid.

"Tornide väljakule kõnnib Kadrioru valgus, mis sügisel kurja viiruse tõttu tulemata jäi. Tornide väljakust saab ajas muutuv park, kuhu samuti lisandub uusi installatsioone kogu detsembri vältel," ütles Kadrioru Pargi juhataja Ain Järve. Tema sõnul näeb erilist vaatepilti ka Toompargis Snelli tiigi kõrval – seal hakkavad "kasvama" kõikidest linnaosadest kokku toodud valgustammed, ühtekokku kaheksa puud. "Uue turu platsile Rahvusooper Estonia kõrval aga kerkib kuuskede salamets, nii et kõik, kellel ei ole mahti linnast välja sõita, saavad ka linna südames kuuselõhna nautida," lisas Järve.

Humoorikad jõululooma skulptuurid

"Esimest korda katsetame loomaia esisel haljasalal humoorikaid jõululooma skulptuure. Hakkame sel aastal ka hästi palju mängima jõulugirlandidega. Kuna me ei saa palju siseruumides olla, kaunistame Stroomi randa viiva tee, Õismäe tiigi ümbruse ning Kardioru allee" lisas Järve.

Vanalinnas saavad uue ja ühtse kujunduse Vene ja Viru tänavad, mis järgivad ümarkaarsete akende, uste ja võlvide joont. Jätkatakse ka tänavate ehtimist juba traditsiooniks saanud väikeste kuuskedega, luues sellega muinasjutulise õhkkonna kogu Vanalinnas.

"Ükshaaval ilmub Vanalinna ja selle ümbrusesse neli ülisuurt jõululaternat, kuhu inimesed  saavad sisse pugeda ja ennast päkapikuna tunda," rääkis Ain Järve. 

Toimuvad ka mitmed väiksemad üritused, töötoad ning ekskursioonid. Näiteks Tallinna Giidide ühing hakkab neljal päeval nädalas jõuluekskursioone pakkuma. Tallinna Giidide ühingu liige Katre Kulm kutsub kõiki liituma. "Nendel eksursioonidel tutvustavad Tallinna Giidide ühingu atesteeritud giidid meile Tallinna vanalinna ajalugu. Räägime väga palju sellest, mis toimus 600 aastat tagasi, millised olid jõulujoodud ning millal toodi Raekoja platsile esimene jõulukuusk."

Pirita sillal on uueks lahenduseks linnaosale iseloomulikud valgusrüüs sillerdavad laevukesed. Laagna tee sildade alused sambad mähitakse tulekettidega ning jalutaja rõõmuks on jõulurüüs ka Stroomi rannaäärne promenaad ja Õismäe tiigi ümbrus, kuhu paigutatakse kokku kaks kilomeetrit tuleketti. Tartu maanteel kaunistatakse lennujaamast bussijaamani tänavavalgustuspostid ning viadukti kõrval olevale haljasalale pannakse rukkilille motiivid. Uued dekoratsioonid kaunistavad ka Pärnu maantee, Paldiski maantee ja Mustamäe tee tänavavalgustusposte.

Jõulude ajal on kõigi ühine soov ka olukorra kiuste tunda jõulusoojust ning sel erakordsel aastal on Eesti inimestel võimalus nautida linna jõule kogukondlikult.

Laadimine...Laadimine...