VIDEO! Malevajuht Väli: linnarühma kohad täitusid loetud minutitega, kuid veel on üksikuid vabu kohti

"Kui rääkida malevlaste teenistusest, siis kuidas töö, nõnda ka palk," kinnitas malevajuht Ott Väli. "Meil on väga erinevad rühmad ja tööd. Kui üldse rääkida mingist keskmisest töötasust, siis see võib olla 200-250 eurot suve kohta."

Pilt: Svetlana Aleksejeva
Haridus Tallinn Eesti

VIDEO! Malevajuht Väli: linnarühma kohad täitusid loetud minutitega, kuid veel on üksikuid vabu kohti

Lisa Gabriela Metsala

"Võrreldes eelmise aastaga oli kohti vähem ja soovijaid rohkem. Eile õhtuks oli laekunud 1400 sooviavaldust ja kohti on 800. Eelmine aasta, kuna kriisi ei olnud, oli kohti rohkem, ligi 1000, ja soovijaid oli ligi 1200," ütles AS Õpilasmalev juhataja Ott Väli. 

"Põhjus, miks kõik rühmad veel täis ei ole, on see, et osad rühmad täitusid kuhjaga, seal on liiga palju tahtjaid, samas kui mõnda teise rühma oli tahtjaid vähem," rääkis Väli. Vabu kohti on veel osades linnavälistes rühmades. "Vabu kohti leidub rühmades, mis on mõeldud põhikooli lõpetanud noortele, viieteistaastased ja vanemad," ütles ta. Väli sõnul saab nendesse rühmadesse veel ennast kirja panna ja registreerumine läheb lõplikult kinni selle nädala lõpus.  

Eile kell 15 algas õpilasmaleva kodulehel malev.ee registreerumine selle aasta rühmadesse. Väli hoiatas juba enne, et registreerimine käib põhimõttel kes ees, see mees.  "Noortel tasub eelnevalt maleva kodulehelt valmis otsida sobiv rühm ja ka varuvariandid," lausus Väli. "Samuti tuleb olla valmis täitma motivatsiooniküsimustikku, ja mõnda rühma pääsemiseks peab  läbima veel täiendava kandideerimisvooru."

Malevasse on alati väga suur tung. Registreerimine ei tähenda veel, et noor on laagrisse pääsenud. Kõigile rühma pääsenutele saadab rühmajuht kolme nädala jooksul peale registreerimist e-maili teel kinnituskirja. Kõikide registreerunute andmed salvestuvad SA Õpilasmalev andmebaasis. Kui juhtub, et kohe soovitud rühma ei pääsenud, siis kohtade vabanemisel võetakse järgmise soovijaga ühendust.

Rühmi on vähem ja nad on väiksemad

Mitmed asjad on sel aastal tervisenõuete pärast teisiti. "Esiteks ei tohi olla rühmas rohkem kui 20 malevlast. Haridusministeerium on kehtestanud veel mitmeid nõudeid, et malevlaste eluolu oleks turvaline," lausus Väli. Üks nõuetest on, et rühmavälised kontaktid tuleb minimeerida, mis tähendab, et teistele rühmadele see aasta külla minna ei saa. "Õnneks midagi keerulist nõuetes ei ole ja malevlased saavad nii tööd teha kui ka oma rühmaga lõbusalt vaba aega sisustada," mainis Väli.

Maleva töödevalikus on rohimine ja marjakorjamine taludes, töö maahotellides ja metsa korrastamine. Väli sõnul on mõistetav, et ettevõtted ei taha eriti malevlasi võtta, sest paljudel pole oma töötajatelelgi tööd pakkuda. "Siiski on positiivne, et tagasilangus polnud suur ja malevasuvi võib ka tänavu tulla. Mõnede tööandjate kartus malevlaste ees on asjatu. Malevlased teevad tublisti tööd ja on sitked ning asjalikud noored," rääkis Väli.

Volikogu esimehe ja SA  Õpilasmalev nõukogu esimehe Tiit Teriku sõnul ei tasu sel suvel suuremate kokkusaamiste peale mõelda. "Malevasuvi peab olema noortele huvitav, kuid kindlasti ka turvaline," kinnitas Terik. "Praegu koostatakse rühmadele juhendeid. Paraku jääb ära traditsiooniline malevasuve avamine Raekoja platsil ning ilmselt on suure küsimärgi all ka  üle-eestilise EÕM kokkutulek augustis."

Malevas leiad sõbrad ja teenid oma raha

"Kui rääkida malevlaste teenistusest, siis kuidas töö, nõnda ka palk," kinnitas Väli. "Meil on väga erinevad rühmad ja tööd. Kui üldse rääkida mingist keskmisest töötasust, siis see võib olla 200-250 eurot suve kohta."

Noored teevad vastavalt vanusele neli kuni kuus tundi tööd, põhikooliealised vähem, põhikooli lõpetanud rohkem. Malevas on ka oma üliõpilaste rühm, kes saavad kuni kaheksa tööd teha. "Me kutsume seda osa malevast väikeseks EÜE-ks," selgitas Väli. Tänavu on tudengid abiks ühes turismitalus, kus on vaja aidata ehitusel ja korrastamisel.

Kunagi kaks aastat õpilasmalevas ja 12 aastat üliõpilasmalevas käinud abilinnapea Aivar Riisalu sõnul tasub kindlasti rühmades osaleda. "Mind rõõmustab, et linnaosades tegutsema hakkavad rühmad saavad aimu ka riigikaitsest," lausus Riisalu. "Malev on iseseisva elu kool, hea võimalus elada mingi periood perest lahus ja õppida endaga toime tulema. Samuti õpetab malev teiste inimestega kitsal territooriumil suhtlemist ja läbisaamist. Lisaks sellele teenib seal isiklikku ressurssi, mis annab oma unistuste realiseerimiseks konkreetse võimaluse. Minu lapsepõlves oli selleks see, et saaks kuidagimoodi omale jalgratta, tänapäeval võib see olla uus nutiseade," ütles Riisalu.

"Malevast võrsuvad inimsuhted, mis kestavad kindlasti rohkem kui üks aasta ja jäävad ehk lausa eluks ajaks. Võin oma kogemusest öelda, et kui kohtan oma endisi malevakaaslasi, siis meil ei ole vaja isegi midagi seletada. Meil on selline ühine äratundmine, et me oleme ühe korporatsiooni liikmed ja juba saab rääkida asjast."

 

Laadimine...Laadimine...