VIDEO! Meditsiinijuht dr Arkadi Popov: valmistume lahinguks! Ööpäevaga lisandus 36 nakatunut

"Ajavahemikul 29.-30. märts laekus üle Eesti kokku 856 koroonaviiruse tuvastamise testi tulemust, millest 4 protsenti ehk 36 analüüsi osutusid positiivseteks," ütles täna pressikonverentsil hädaolukorra meditsiinijuht dr Arkadi Popov. "Kaitseväe välihaigla võib jõuda Saaremaale selle nädala jooksul. Haiglate koormus hakkab kasvama nädala pärast. Valmistume lahinguks. Aeg näitab, millal lahing algab."

Pilt: Mats Õun
Tervis Eesti

VIDEO! Meditsiinijuht dr Arkadi Popov: valmistume lahinguks! Ööpäevaga lisandus 36 nakatunut (9)

Toimetaja: Toomas Raag

"Ajavahemikul 29.-30. märts laekus üle Eesti kokku 856 koroonaviiruse tuvastamise testi tulemust, millest 4 protsenti ehk 36 analüüsi osutusid positiivseteks," ütles täna pressikonverentsil hädaolukorra meditsiinijuht dr Arkadi Popov. "Kaitseväe välihaigla võib jõuda Saaremaale selle nädala jooksul. Haiglate koormus hakkab kasvama nädala pärast. Valmistume lahinguks. Aeg näitab, millal lahing algab."

"Rahvastikuregistri andmete kohaselt tuli ööpäevaga enim uusi koroonaviiruse juhte juurde Saaremaal (17), Harjumaal (8), Ida-Virumaal (5), Järvamaal (2) ja Raplamaal (2). Tartumaal ja Valgamaal lisandus kummaski üks juht," ütles Popov.

Popovi sõnul võib kaitseväe välihaigla jõuda Saaremaale selle nädala jooksul. Nädalavahetusel Kuressaare haiglat külastanud Popov tunnustas haigla töötajaid ja juhtkonda tehtud töö eest. "Kuressaare haiglas vaja tõsta ventileerimise võimekust," ütles ta. 

Sotsiaalminister Tanel Kiik pöördus eelmisel nädalal kaitseministeeriumi poole palvega teha ettevalmistusi kaitseväe välihaigla Saaremaale lähetamiseks. 

"Esmane positiivne vastus kaitseväe poolt on tulnud," ütles Popov. "Loodame, et alates neljapäevast õnnestub see käivitada."

Popovi sõnul ei hakka välihaigla personal koosnema ainult kaitseväelastest ning kriisistaabid hakkavad esmaspäevast tegelema välihaigla meditsiinipersonali komplekteerimisega.

Popovi sõnul pannakse välihaigla üles Kuressaare haigla kõrvale, välihaigla hakkab alluma Kuressaare haigla juhtkonnale ning see muutub Kuressaare haigla osaks. Välihaiglas on kuni 20 hingamisaparaatidega intensiivravi kohta.

Popovi sõnul on kokku Eestis tehtud enam 11252 testi, nendest 715 ehk 6% on olnud positiivsed. "Enim nakatunuid on analüüside tulemuste kohaselt vanusegrupis 60 eluaastat ja vanemad (23%) ning vanusegruppides 40-49 eluaastat (10,5%) ja 50-59 eluaastat (10,5%)," ütles Popov.

Popovi sõnul vajab eileõhtuse seisuga Eestis uue koroonaviiruse tõttu haiglaravi 56 patsienti, 10 intensiivravil olevat inimest on kriitilises seisus. Haigusest on tervenenud 20 inimest ning surnud 3.

Eesti andmeid kuvava koroonakaardi leiab veebilehelt www.terviseamet.ee/koroonakaart (Internet Explorerit kasutades ei ole leht korrektselt kuvatud).

Maailmas on Hiinast levima hakanud koroonaviirusesse haigestunud enam kui 600 tuhat inimest, neist kõige rohkem Ameerika Ühendriikides (ligi 105 tuhat), Hiinas (enam kui 86 tuhat) ja Itaalias (enam 81 tuhat).

"Koroonaviiruse riskirühma kuuluvad krooniliste haigustega ja vanemaealised inimesed," ütles Popov. Rangelt on keelatud külastused hooldekodudesse, sest see seab ohtu hoolealuste tervise. Inimeste vahel kontaktide vähendamine on väga oluline, sest teisiti ei ole võimalik haiguse levikut piirata."

Popov: haiglate koormus hakkab kasvama nädala pärast

Popovi sõnul ei ole Eesti haiglate intensiivravi võimalused ammendunud, haiglate koormus hakkab tema hinnangul kasvama umbes nädala-pooleteise pärast.

"Valmistume lahinguks," ütles Popov esmaspäeval ajakirjanikele. "Aeg näitab, millal lahing algab."

Tema sõnul on haigete hospitaliseerimise trend kogu aeg tõusmas. Samas toonitas ta, et Eesti haiglate intensiivravi võimalused ei ole ammendunud. Popovi sõnul ei keskendu arstid praegu sellele, kuidas väga halvas olukorras hakata haigeid selekteerida, vaid sellele, kuidas haigeid ravida. 

Popovi sõnul võib umbes nädala-pooleteise pärast tekkida aeg, millal haiglate koormus hakkab kasvama.

Popovi sõnul on hooldekodud praegu prioriteet number üks, kuna hooldekodude asukad kuuluvad enamasti riskigruppi ning nende puhul on haiguse kulg tõsisem. Tegeleme sellega, et peatada puhangud hooldekodudes, kinnitas ta. 

Tähelepanu hooldekodudel

Popovi sõnul tuleb samuti lähinädalatel vältida hooldekodu elanike liikumist hooldekodude vahel ning hoiduda uute elanike vastu võtmisest. Hooldusvajadusega eakate puhul tuleb pöörduda elukohajärgse kohaliku omavalitsuse poole vajalike kodus osutatavate teenuste saamiseks.

Terviseamet, sotsiaalministeerium ja sotsiaalkindlustusamet on välja töötanud juhise, kuidas käituda nakkuskahtlusega kliendi või töötajaga hoolekandeasutuses. Juhis on saadetud kõikidele hoolekandeasutustele. Sotsiaalkindlusamet on hooldekodudega pidevas kontaktis ja valmis juhtumipõhiselt olukorrale reageerima.

Seoses riigis välja kuulutatud eriolukorraga kehtib kõigis sotsiaalhoolekandeasutustes, haiglates ja kinnipidamisasutustes külastuskeeld, esialgu 1. maini 2020, kui valitsus ei otsusta teisiti. COVID-19 nakkuse leviku takistamiseks on peatatud plaanilise ravi väljaspool riiklikku haiglavõrku. Eraraviasutused ja hambaravikliinikud jätkavad ainult vältimatu abi pakkumist. Plaaniline ravitegevus peatatakse, et tõkestada nakkuse levikut ning hoida kokku isikukaitsevahendeid. Juba alustatud plaanilise ravi lõpuleviimise otsustab arst koos patsiendiga, hinnates eraldi iga üksikut juhtu. Kindlasti tuleb lõpuni viia selline plaaniline tegevus, mille katkestamine seaks ohtu inimese tervise.

Lisainfot leiab terviseameti temaatiliselt kodulehelt www.terviseamet.ee/uuskoroonaviirus ja Terviseameti Facebookist. Eriolukorda puudutavatele küsimustele leiab vastused valitsuse kodulehelt www.valitsus.ee/et/eriolukord#KKK .

9 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...