VIDEO! Öise alkoholimüügi teemal põrkuvad elanike ja ettevõtjate huvid

"Kesklinna karm näide on ka see, et kella kuuest hommikul kuni kella üheksani hommikul on jätkuvalt üle poolte väljakutsetest seotud alkoholi tarbimisega," märkis Põhja prefekt Kristjan Jaani.

Pilt: Mats Õun
Tallinn Politsei

VIDEO! Öise alkoholimüügi teemal põrkuvad elanike ja ettevõtjate huvid

Krista Kiin

Pikki aastaid on Tallinna vanalinnas elavaid inimesi häirinud öiste pidutsejate lärm, lagastamine ja vandaalitsemine. Seetõttu on viimased kolm aastat aktiivselt arutletud öise alkoholipiirangu üle.

 

Pikki aastaid on Tallinna vanalinnas elavaid inimesi häirinud öiste pidutsejate lärm, lagastamine ja vandaalitsemine. Seetõttu on viimased kolm aastat aktiivselt arutletud öise alkoholipiirangu üle.

Möödunud neljapäeval otsustati Tallinna linnavolikogu istungil, et pealinna baarid, ööklubid ja kasiinod ei tohi järgmisest sügisest kella kahest öösel kuni kuueni hommikul müüa nädala sees enam alkoholi. Nädalavahetustel kehtib piirang kella kolmest öösel kuni seitsmeni hommikul. Kuivõrd rahuldab või pahandab selline otsus eri osapooli?

Kaalul ei saa olla vaid baaride kasum

"Kui me räägime, et hakkame alkoholimüüki piirama kella kahest või kolmest öösel, siis minu arvates ei ole sellel nii suurt tulemust," arvas Suur-Karja 4 korteriühistu juhatuse liige Ene Post. "Inimene, kes elab baariga samas majas, tahaks juba varem rahu saada! Pigem võiks rääkida nädalalõppude alkoholimüügi piiramisest juba kell 24 või kell üks öösel."

Piirangut luues on võetud arvesse nii elanike kui ettevõtjate huve. "Loomulikult saab igaüks aru, et kui sa ikka üldse magada ei saa, siis ka kella nelja ajal magamaminek ei ole enam mõistlik, aga tänu sellele, et ettevõtted saaksid tegutseda, on sellise otsuseni jõutud," mainis Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu. "Ka elanikud olid mõistvad ja said aru, et päris väljasurnud linna me tekitada ei saa."

Londonis suletakse pubid ja baarid juba kella üheteistkümnest-kaheteistkümnest õhtul, aga seal on ka rahva arv suurem," jätkas Post. "Kuidas suudaks meie äride kasumlikkus majandusliku poole pealt toimida? Kui sa pead kuidagi tulu teenima, on see päris raske, aga samas me ei saa vaadata vanalinna olukorda ainult baaride majanduslikust seisukohast, et elanikud jääksid tahaplaanile."

Enamik politsei öistest väljakutsetest seotud alkoholiga

Eesti Karskusliidu esimehe Lauri Beekmanni sõnul ei saagi alkoholipoliitikas loota parimat lahendust, kui võtta arvesse ka ettevõtjate huve. "On uurimusi teistest riikidest, kus alkoholimüügi keeldu on praktiseeritud ja nähtub, et iga alkoholimüügi piiramise tund toob endaga kaasa turvalisuse teatud kasvu ja kahjude vähenemise."

Politsei ja Piirivalveameti andmetel on ligi pooled öistest väljakutsetest Tallinna kesklinnas seotud alkoholi tarvitamisega. Nädalalõppudel tõuseb alkoholist tingitud väljakutsete osakaal kuni 70 protsendini. "Kesklinna karm näide on ka see, et kella kuuest hommikul kuni kella üheksani hommikul on jätkuvalt üle poolte väljakutsetest seotud alkoholi tarbimisega," märkis Põhja prefekt Kristjan Jaani. "Eks siin ole ka ootus sellele, et pidutsemise kultuur võiks muutuda – võib-olla hakatakse varem pidutsema ja ka varem lõpetatakse? Ei pea ju 24/7 Tallinna kesklinnas ja vanalinnas pidutsema."

Laadimine...Laadimine...